درمان شلی و افتادگی پوست و سفت کردن شکم،بازو ها و سینه بعد از لاغری و زایمان

کاهش مقدار زیادی از وزن بدن، دستاورد قابل توجهی است که می‌تواند به طور چشمگیری خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش دهد. با این حال، افرادی که به هدف کاهش وزن عمده خود دست می‌یابند، اغلب با سطح وسیعی از پوست شل شده مواجه می‌شوند که ممکن است تاثیرات منفی بر ظاهر و کیفیت زندگی آنها داشته باشد. بعد از زایمان نیز معمولاً مادر شروع به کاهش وزن و رساندن سایز خود به قبل از بارداری می‌کند، با این وجود افتادگی سینه ها، شکم و بازو بعد از زایمان (طبیعی و سزارین) و کاهش وزن مسئله‌ای بسیار شایع در بین مادران جوان است. این مقاله نگاهی دارد به عواملی که باعث شل شدن پوست بعد از کاهش وزن می‌شود. همچنین اطلاعاتی درباره روش‌های طبیعی و پزشکی ارائه می‌دهد که به درمان افتادگی پوست و سفت شدن پوست و رهایی از پوست شل شده کمک می‌کند.

شلی پوست بدن و صورت بعد از کاهش وزن شدید یا زایمان، دغدغه بسیاری از افراد چاق برای کم نکردن وزن است. این افراد از شلی و آویزان شدن پوست بعد از لاغری چنان هراس دارند که ترجیح می‌دهند چاق بمانند و هرگز به اندام ایده‌آل نرسند. اما باید بدانیم که امروزه روش‌های مختلفی اعم از جراحی یا غیر جراحی برای سفت کردن پوست و جوان‌سازی آن وجود دارد. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی، دلایل و میزان شلی پوست در بیماران را بررسی کرده و بر این اساس بهترین درمان برای هر فرد را انتخاب می‌کنند. بنابراین دیگر لازم نیست نگران شلی و آویزان شدن پوست شکم، بازوها و سایر قسمتهای بدن خود بعد از کاهش وزن باشید. با آرامش خاطر وزن خودرا کم کنید و درمان شلی پوست خود را به متخصصین زیبایی بسپارید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259  تماس حاصل نمایید.

چه عواملی باعث شل شدن پوست می‌شود؟


sholi1

پوست بزرگترین اندام شما است که یک سد محافظ در برابر محیط پیرامون بدن را تشکیل می‌دهد. درونی‌ترین لایه پوست شامل پروتئین‌ها از جمله کلاژن و الاستین است. کلاژن که 80 درصد از ساختار پوست را تشکیل می‌دهد، سفتی و استحکام پوست را فراهم می‌کند. الاستین نیز به پوست قابلیت ارتجاعی داده و کمک می‌کند تا پوست شما سفت و کشسان باقی بماند. در طول افزایش وزن، پوست بدن گسترش می‌یابد تا فضای کافی را برای رشد شکم و دیگر بخش‌های بدن باز کند. بارداری یکی از نمونه‌های این گسترش پوست است.

گسترش پوست در دوران بارداری در طول چندین ماه رخ می‌دهد، به همین ترتیب، بیشتر افرادی که دارای اضافه وزن‌ و چاق هستند، وزن اضافی خود را اغلب از اوایل دوران کودکی یا نوجوانی بدست آورده و در طی سال‌ها به همراه داشته‌اند. هنگامی که پوست به طور قابل توجهی کشیده شده و برای مدت زمان طولانی در همین وضعیت باقی بماند، کلاژن و الاستین آن آسیب می‌‌بیند. در نتیجه پوست مقداری از قابلیت جمع شدن خود را از دست می‌دهد. زمانی که فرد مقدار زیادی از وزن خود را از دست می‌دهد، پوست اضافی از بدن آویزان می‌شود. به طور کلی، هر چه فرد وزن بیشتری را از دست بدهد، اثرات شلی پوست شدیدتر خواهد بود.

عوامل مؤثر بر کاهش قابلیت ارتجاعی پوست


 

عوامل متعددی به شلی پوست بعد از کاهش وزن کمک می‌کند:

 • طول مدت اضافه وزن: به طور کلی، افراد هرچه مدت زمان بیشتری دچار اضافه وزن یا چاقی باشند، پس از کاهش وزن، پوست آنها به دلیل از دست دادن الاستین و کلاژن، شلی و افتادگی بیشتری خواهد داشت.
 • مقدار وزن از دست داده: به طور معمول کاهش وزن 46 کیلوگرم به بالا، نسبت به کاهش وزن متعادل، باعث به جا ماندن مقدار بیشتری پوست شل و آویزان می‌شود.
 • سن و سال: هر چه پوست پیرتر باشد، کلاژن کمتری نسبت به پوست جوان‌تر دارد و تمایل بیشتری به شل شدن بعد از کاهش وزن دارد.
 • ژنتیک: ژن‌های فرد ممکن است چگونگی واکنش پوست به افزایش و کاهش وزن را تحت تأثیر قرار دهد.
 • قرار گرفتن در معرض خورشید: نتایج تحقیقات نشان داده که قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید به صورت مزمن و در مدت طولانی موجب کاهش تولید کلاژن و الاستین پوست شده و ممکن است به شل شدن آن کمک کند.
 • سیگار کشیدن: مصرف سیگار منجر به کاهش تولید کلاژن جدید و آسیب به کلاژن موجود می‌شود و در نتیجه موجب شلی و افتادگی پوست می‌گردد.

مشکلات مربوط به پوست شل و اضافی


sjoli2

شل شدن پوست ناشی از کاهش وزن شدید ممکن است فرد را با چالش‌های جسمی و روحی مواجه سازد:

 • ناراحتی فیزیکی: داشتن پوست شل و اضافی می‌تواند ناراحت کننده باشد و فعالیت طبیعی فرد را مختل سازد. مطالعه انجام شده در 360 فرد بزرگسال نشان می‌دهد که این مشکل اغلب در افرادی بروز می‌کند که کاهش وزن 50 کیلوگرم به بالا دارند.
 • کاهش فعالیت بدنی: در یک مطالعه انجام شده از 26 زن، 76٪ از زنان گزارش دادند که پوست شل باعث محدودیت تحرک و ورزش می‌شود. علاوه بر این، 45٪ از این زنان به این دلیل که پوست شل آنها هنگام تحرک موجب جلب توجه مردم می‌شود، انجام ورزش را متوقف کرده‌اند.
 • سوزش پوست و اختلال عملکرد آن: یک مطالعه نشان داد که 44 درصد از 124 نفری که متقاضی جراحی پلاستیک برای سفت شدن پوست بعد از عمل جراحی کاهش وزن بودند، تجربه درد پوست، زخم یا عفونت ناشی از پوست شل را گزارش دادند.
 • تصویر نامناسب بدن: پوست شل ناشی از کاهش وزن می‌تواند اثرات منفی بر تصویر فرد از بدن خود و احساسات و خلق و خوی فرد داشته باشد.

خلاصه اینکه، مشکلات زیادی ممکن است به دلیل شلی و آویزان بودن پوست ایجاد شود، از جمله ناراحتی‌های فیزیکی، محدودیت تحرک و فعالیت جسمی، آسیب و اختلال عملکرد پوست و تصویر ذهنی ضعیف از بدن.

درمان‌های پزشکی برای سفت کردن پوست شل


درمان دارویی و یا جراحی معمولاً برای سفت شدن پوست شل شده پس از کاهش وزن شدید، ضروری است.

روش‌های غیر جراحی

sholi7

 • جوان‌سازی و ‌سفت کردن پوست با لیزر: لزومی ندارد که با پوست شل شده، آویزان و چروکیده خود مدارا کنید. با استفاده از لیزر می‌توانید کشش و سفتی پوست خود را بازیافته و ظاهر خود را سالها جوان‌تر کنید. لیزر جوان‌سازی و سفت کننده پوست می‌تواند بدون عمل جراحی و تنها با تحریک فرآیند ترمیم طبیعی بدن، سبب جوان‌سازی پوست و اصلاح خطوط کانتور طبیعی بدن شما گردد.
 •  هایفوتراپیدر هایفوتراپی با استفاده از تابش امواج آلتراسوند به لایه زیرین پوست، کلاژن‌سازی فعال شده و باعث می‌شود تا پوست دوباره حالت ارتجاعی و جمع کنندگی خود را به دست آورد. از هایفوتراپی برای درمان افتادگی پوست صورت، سینه‌ها و افتادگی بازوها استفاده می‌شود.

باید این نکته را درباره روش‌های بدون جراحی در نظر داشت که هر چند این روش‌ها بسیار کم خطر بوده و دوران نقاهت کوتاهی دارند، اما برای افرادی که با اضافه وزن شدید و در نتیجه افتادگی بیش از حد پوست مواجه هستند، همچنین برای سفت کردن پوست، جراحی بهترین گزینه به حساب می‌آید.

لاغری موضعی با جراحی

sholi8

کسانی که مقدار قابل توجهی از وزن خود را از طریق لاغری موضعی با جراحی (باریاتریک) یا دیگر روش‌های کاهش وزن از دست داده‌اند، اغلب متقاضی عمل جراحی برای برداشتن پوست اضافی خود هستند.

در عمل جراحی لاغری موضعی، برش بزرگی در آن ناحیه ایجاد شده و پوست و چربی اضافی آن برداشته می‌شود. به منظور به حداقل رساندن اسکار (جای زخم)، محل برش با بخیه‌های ظریفی بسته می‌شود.

انواع جراحی لاغری موضعی عبارتند از:

 • جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی): برداشتن پوست اضافی از شکم
 • لیفت پایین‌تنه: حذف پوست شل و اضافی شکم، پشت، باسن و ران
 • لیفت بالاتنه: حذف پوست اضافی سینه و پشت
 • لیفت ران داخلی: حذف پوست شل شده از داخل و بیرون ران
 • لیفت بازو: حذف پوست شل و آویزان بازوها

در طی یک تا دو سال پس از کاهش وزن شدید و یا زایمان و سزارین، معمولاً جراحی‌های متعددی در قسمت‌های مختلف بدن انجام می‌شود. جراحی لاغری موضعی، معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان به مدت یک تا چهار روز دارد. دوره نقاهت و بهبودی در خانه معمولاً دو تا چهار هفته است. همچنین احتمال برخی از عوارض ناشی از جراحی مثل خونریزی و عفونت وجود دارد. اکثر مطالعات نشان داده‌اند که عمل جراحی لاغری موضعی، موجب بهبود کیفیت زندگی افرادی می‌شود که قبلاً چاق بوده‌اند.

درمان‌های طبیعی برای سفت کردن پوست شل


درمان‌های طبیعی زیر ممکن است استحکام و سفتی پوست و خاصیت ارتجاعی آن را در افرادی که مقدار متوسط تا کمی از وزن خود را دست داده‌اند، تا حدودی بهبود ببخشد. اما برای کاهش وزن شدید و رفع افتادگی پوست درمان پزشکی بهترین گزینه می‌باشد.

تمرینات مقاومتی را انجام دهید

پرداختن به ورزش‌های افزایش قدرت و استقامت به طور منظم یکی از مؤثرترین راه‌های ایجاد توده عضلانی در جوانان و بزرگسالان است. افزایش توده عضلانی علاوه بر کمک به سوزاندن کالری بیشتر، می‌تواند به بهبود ظاهر پوست شل شده و آویزان و رفع افتادگی پوست کمک کند.

 مواد مغذی مصرف کنید و بدن خود را هیدراته نگهدارید

مصرف مواد مغذی خاص برای تولید کلاژن و دیگر اجزای پوست سالم اهمیت زیادی دارد:

 • پروتئین: پروتئین کافی برای سلامت پوست بسیار حیاتی است و اسیدهای آمینه لیزین و پرولین نقش مستقیمی در تولید کلاژن بر عهده دارند.
 • ویتامین C: ویتامین C برای سنتز کلاژن مورد نیاز است و همچنین به محافظت از پوست در برابر آسیب نور خورشید کمک می‌کند.
 • اسیدهای چرب امگا 3: یک مطالعه نشان داده است که اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی‌های چرب ممکن است به افزایش قابلیت ارتجاعی پوست کمک کند.
 • آب: هیدراته نگهداشتن بدن می‌تواند ظاهر پوست را بهبود ببخشد. یک مطالعه نشان داد زنانی که مصرف آب روزانه خود را افزایش داده‌اند، پیشرفت‌های قابل توجهی در هیدراتاسیون پوست و عملکرد آن بدست آورده‌اند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان