درمان آفتاب‌سوختگی پوست و آسیب‌های خورشید

1

ساعت‌های متمادی زیر تابش بی‌امان نور خورشید بودن به پوست‌های حساس آسیب می‌زند و باعث افتادگی پوست، پیگمانتاسیون و تغییر رنگ پوست، آفتاب سوختگی و کاهش آب پوست می‌شود. قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش (UV ) پیروی زودرس ناشی از نور خورشید را به دنبال دارد.
اشعه‌های UV با ضخیم و باریک کردن پوست و ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست به آن آسیب می‌زند، پوست را رنگ پریده و مستعد کبودی، آسیب دیدگی و ترک خوردن و پارگی می‌کند. روند ضخیم شدن پوست این گونه است که فیبرهای الاستین متلاشی می‌شود و با از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست با شل شدن و افتادگی پوست مواجه می‌شویم. با ضخیم شدن پوست چروک‌هایی آشکار می‌شود که معمولاً پشت گردن به چشم می‌خورد. درمان آسیب‌های ناشی از نور خورشید طیف گسترده‌ای از روش‌ها را شامل می‌شود که از استفاده روزانه از کرم‌ها و ژل‌های موضعی تا لایه برداری شیمیایی و مکانیکی و لیزردرمانی را دربرمی‌گیرد. این درمان‌ها به طور موقت تغییر رنگ پوست را محو می‌کند، چروک‌ها و ناهمواری‌های پوستی را صاف می‌کند، منافذ باز را می‌بندد و کلاژن سازی را القاء می‌کند.

روش درمان آفتاب سوختگی به شدت و نوع آن بستگی دارد که به نوبه خود تابعی از مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید و البته عامل‌های ژنتیکی است. متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی آفتاب سوختگی را در جلسه مشاوره بررسی و دوره درمانی مناسب را برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن توصیه می‌کنند.
درمان آفتاب سوختگی غالباً با درمان‌های رایج در چشمه‌های آب گرم و با هدف رساندن مواد مغذی و مکمل‌های حیاتی به پوست شروع می‌شود که وجود آنها در پوست برای واکنش مناسب نشان دادن به لیزر ضروری است. سپس متخصصین ما با توجه به نوع آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال یا روش‌های مستقیم‌تر برای از بین بردن لکه‌های پیری را توصیه می‌کنند.
در صورتی که پوست شما دچار آفتاب سوختگی شده و به دنبال راه حلی دائمی برای درمان اثرات آن از روی پوست خود هستید می توانید با شماره های 02188334029 02188333259 جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان های آفتاب سوختگی یا رزو نوبت تماس حاصل نمایید.

[dopts id=”18″]

جهت بزرگنمایی کلیک نمائید

آسیب‌های ناشی از نور خورشید


5

تلانژکتازی

تلانژکتازی باعث می‌شود که مویرگ‌ها در اثر آفتاب سوختگی به ویژه روی صورت و در امتداد لکه‌های ایجاد شده در محل‌های از بین رفتن ملانوسیت‌ها مشخص‌تر شوند. ملانوسیت‌ها سلول‌های مسئول در تولید ملانین یعنی هورمونی هستند که به پوست رنگ می‌دهند. رنگ این ناحیه‌ها پررنگ‌تر می‌شود و کک و مک، لک‌های پیری، لکه‌های کبدی و حتی لکه‌های سفید در نقاط از بین رفتن ملانوسیت‌ها ایجاد می‌شود.

ضایعه‌ها و ناهمواری‌های پوستی

حساسیت‌های پوستی به صورت خال گوشتی، کراتوز سبورئیک زگیل مانند و کراتوز اکتینیک روی پوست ایجاد می‌شود. کراتوز اکتینیک بدترین نوع ضایعه پوستی و برآمدگی‌های کوچک سختی است که نشانه پیش سرطانی ملانوم محسوب می‌شود و در یک درصد از موارد به کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل می‌شود.

روش‌های درمان پوست آفتاب سوخته


در ادامه روش‌های درمان آفتاب سوختگی و آسیب‌های ناشی از آن را بررسی می‌کنیم:

ژل و کرم موضعی

6

 • رتینوئید
  فراورده‌های رتینوئیدی گرفته شده از ویتامین آ باعث ریختن و پوسته پوسته شدن سلول‌های پوستی و ایجاد سلول‌های جدید می‌شود و چرخه‌های تبدیل سلول‌های پوستی را بهبود می‌دهد. به علاوه رتینوئید تولید کلاژن را تحریک می‌کند، لکه‌های قهوه‌ای را کمرنگ و منافذ را کوچک می‌کند.
 • ویتامین ث و دیگر آنتی اکسیدان‌ها
  این مواد تحلیل پوستی ناشی از تولید مواد شیمیایی قرمز رنگ (رادیکال‌های آزاد) و آشکار شدن نشانه‌های آسیب خورشیدی را آهسته می‌کند. آنتی اکسیدان‌ها نشانه‌های پیری را آهسته می‌کند، آسیب پوستی ناشی از اشعه ماورا بنفش را کم می‌کند و از بین رفتن کلاژن را آهسته می‌کند.
 • پوسته کننده
  آفتاب سوختگی سرعت تبدیل سلول‌های پوستی یا جایگزینی آنها را که باعث خشک و بدرنگ شدن پوست، به هم خوردن یکنواختی تون پوستی و حتی لکه‌های پوستی و انسداد منافذ پوست می‌شود، آهسته می‌کند. پوسته کننده‌های شیمیایی مانند آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) و بتا هیدروکسی اسیدها (BHAs) تبدیل سلولی پوستی را سریع‌تر می‌کند.
 • عامل‌های روشن کننده
  فراورده‌های آرایشی سفید یا روشن کننده معمولاً حاوی هیدروکوئینون یعنی ماده‌ای هستند که ویژگی‌های روشن کنندگی پوست آن اثبات شده است. روشن کننده‌ها در کنار رتینوئیدها پوست را روشن می‌کنند، اما تغییررنگ‌های سطحی، پیگمانتاسیون و لکه‌های ناشی از آفتاب سوختگی را کاملآً از بین نمی‌برد.
 • لایه بردار های شیمیایی
  لایه برداری با مواد شیمیایی عملی است که در آن محلول‌های مختلفی برای درمان کنترل شده لایه‌های پوستی روی پوست زده می‌شود. عمق درمان متغیر است و باتوجه به نوع پوست و هدف درمانی یا زیبایی می‌تواند سطحی، متوسط یا عمیق باشد.

لایه برداری پوسته ریزی لایه فوقانی پوست مرده را تسریع می‌کند و به این ترتیب بسیاری از موارد تغییر رنگ، ضایعه‌های غیرسرطانی و خطوط ظریف رفع می‌شود. لایه برداری شیمیایی با توجه به عمق آن در چند جلسه یا یک جلسه قابل انجام است.

لیزر

7

آفتاب سوختگی تقریباً تمام نقاط بدن با کاربرد چند نوع لیزر قابل درمان است. لیزر درمانی معمولاً بهترین نتایج را بر روی صورت، خط رویش مو و خط فک به دست می‌دهد. هر جلسه لیزر درمانی معمولاً 15 دقیقه طول می‌کشد و دوران بهبود آن متغیر است و به نوع لیزر بستگی دارد.

 • لیزر نوری
  لیزر درمانی با لیزرهای نوری یا جوانسازی نوری بافت پوست را بهبود می‌دهد، قرمزی، جوش‌ها و لکه‌های قهوه‌ای رنگ را برطرف می‌کند و برجستگی رگ‌ها را کاهش می‌دهد. برای کاهش وضوح رگ‌ها هیچ درمانی بهتر از لیزر نور سبز وجود ندارد. لایه بردارهای شیمیایی و کرم‌ها توانایی لیزر در رفع ضایعه‌های پوستی را ندارند.
 • لیزر فرکشنال
  لیزر فرکشنال ناحیه‌های گرمایی کوچک یا زخم‌های کوچکی را در عمق پوست ایجاد می‌کند. پوست به موازات التیام یافتن این زخم‌ها صاف‌تر، سفت‌تر و کشیده‌تر می‌شود. لیزر فرکشنال فرایندهای التیام بخشی طبیعی بدن را برای تولید کلاژن جدید تحریک می‌کند. لیزرهای فرکشنال لکه‌های قهوه‌ای رنگ و زائده‌های پیری را نیز درمان و آنها را با پوست سالم و تازه جایگزین می‌کند.
 • لیزر ابلیتیو
  لیزرهای ابلیتیو تهاجمی‌تر و عمقی‌تر هستند و لایه فوقانی پوست را تبخیر می‌کند. این نوع لیزر برای آسیب‌های شدیدی چون پیگمانتاسیون عمقی، زائده‌ها، ناهمواری‌های پوستی و چروک‌ها و خطوط عمیق مناسب است. دوران بهبود عمل با لیزر ابلیتیو طولانی‌تر و سخت‌تر است.

سایر درمان‌ها

8

 • درمارولر
  در این روش از دستگاه درمارولر استفاده می‌شود و صرفاً در کلینیک زیبایی قابل انجام است. دستگاه درمارولر تعداد بسیار زیادی سوزن ظریف دارد که به پوسته ریزی و لایه برداری پوست کمک می‌کند، بااین حال با توجه به اعمال بی‌حسی موضعی، بیمار کمترین دردی حس نمی‌کند. اندازه سوزن‌ها به نوع پوست بیمار بستگی دارد. این دستگاه روی پوست بالا و پایین کشیده می‌شود و ژل سرشار از ویتامین را روی پوست می‌مالد. این عمل تکرار می‌شود و حدود یک ساعت طول می‌کشد.
 • بوتاکس
  بوتاکس پرکاربردترین محلول و انتخاب شماره یک برای جوانسازی و رفع پیری زودرس پوست است. بوتاکس تمام نشانه‌های پیری و چین و چروک ناشی از پیری و قرار گرفتن در معرض اشعه‌های UVA را از روی صورت و گردن پاک می‌کند. بوتاکس یا سم بوتولینوم با متوقف کردن پیام‌های انتقال عصبی از فعالیت عضلانی جلوگیری می‌کند. با بی‌حرکت شدن عضله‌ها خطوط و چروک‌ها به مدت حداقل 3 تا 4 ماه محو می‌شود
 • تزریق ژل
  ژل (پرکننده یا فیلر) ماده‌ای است که برای از بین بردن نشانه‌های پیری و جوانسازی پوست تزریق می‌شود. ژل لاغری پوست را با افزایش تولید کلاژن جبران می‌کند. رستیلان و ژوویدرم ژل‌هایی پرکاربرد بر پایه هیالورونیک اسید یعنی ماد‌ه‌ای هستند که به طور طبیعی در پوست وجود دارد و آن را جوان نگه می‌دارد.
 • میکرودرم ابریژن
  میکرودرم ابریژن نسخه ملایم‌تری از درم ابریژن است. میکرودرم معمولاً برای لایه برداری، پاک کردن چربی و از بین بردن جوش و آکنه انجام می‌شود. میکرودرم عملی غیرجراحی و با حداقل تهاجم است که برای درمان پیری زودرس پوست در اثر اشعه‌های مضر خورشید مناسب است. در این روش تولید کلاژن یعنی پروتئین تغذیه کننده و جوان کننده پوست تحریک می‌شود.
مشاوره رایگان