پیشگیری از زگیل تناسلی با رعایت بهداشت شخصی، واکسن گارداسیل و …

زگیل های تناسلی به عفونت های بسیار رایجی گفته می شوند که از راه جنسی منتقل شده و توسط ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) منتقل می شوند.

بیش از 100 نوع متفاوت از ویروس HPV وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد زگیل در بسیاری از نواحی بدن مانند واژن، مقعد و آلت تناسلی شود. بسیاری از افراد سال های بسیاری را بدون اطلاع از داشتن این ویروس می گذرانند و با ارتباطات جنسی آن را به دیگران نیز منتقل می کنند. برای جلوگیری از ابتلای خود به این ویروس، شما باید از معیارهای حفاظتی خاص پیروی کنید. به عنوان مثال، به دلیل آن که این ویروس از تماس یک پوست با یک شخص مبتلا شده منتقل می شود، از بوسیدن، به اشتراک گذاشتن حوله ها یا صابون ها و داشتن رابطه جنسی، به خصوص زمانی که شما یا شریک شما در حال تجربه علائم آن هستید (یا می توانید زگیل های تناسلی را مشاهده کنید)، جلوگیری کنید.

در این مقاله به روش های پیشگیری از زگیل تناسلی اشاره شده است.

زگیل های تناسلی به زائده های بی رویه بافتی گفته می شود که در ابتدا به عنوان زگیل های تنها نمایان می شوند، ولی با گذشت زمان، خوشه هایی از زگیل می تواند به وجود آید. شکل، اندازه، و رنگ زگیل های تناسلی در موارد مختلف متفاوت می باشد، ولی رنگ آن ها به طور معمول به مانند پوست اطراف آن می باشد و بافت سفت (شبیه به کلم سفید خام) دارند. از آنجایی که بیماری های انتقالی جنسی (مانند سیفلیس) نیز می تواند منجر به ایجاد زائده های بافتی غیرعادی شود، توصیه می گردد تا شما در صورت مشاهده برآمدگی های غیرعادی یا زگیل ها در نقاط تناسلی، به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده می تواند تعیین کند که آیا شما زگیل تناسلی دارید یا خیر.    برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان، روش مناسب پیشگیری از زگیل تناسلی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی رازی با شماره تلفن‌های  09227526817 – 02145379 تماس حاصل فرمایید.

علت ها


زگیل های تناسلی توسط بعضی از نژادهای ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) به وجود می آیند.

بیش از 40 نوع متنوع نژاد ویروس HPV کشف شده است که قادر است به طور مشخص بر روی ناحیه تناسلی تأثیر بگذارد.

ویروس از طریق تماس جنسی با یک فرد مبتلا منتقل می شود. معمولاً شما ممکن است هیچ گونه علائم یا نشانه هایی را در صورت گرفتن ویروس تجربه نکنید، زیرا آن ها توسط سلول های ایمنی شما تحت نظر قرار می گیرند.

زگیل های تناسلی چگونه درمان می شوند؟


کار زیادی در قبال عفونت اساسی HPV نمی توان انجام داد. این کار بر عهده سیستم ایمنی بدن شما می باشد و ممکن است تا دو سال برای موفقیت آن زمان لازم باشد. با این حال، چندین کرم ضدویروس (از جمله ایمی کیمود) برای این مشکل وجود دارد که از طریق نسخه قابل دسترس هستند و می توانند به شما در از بین بردن زگیل های تناسلی، با درمان 3 تا 4 هفته ای، کمک کنند.

اگر این کرم ها نتایج موردنظر را ارائه نکنند، یا زگیل های شما در حال حاضر در مرحله پیشرفته ای باشد (شکل گیری خوشه های بزرگ)، عمل جراحی برای برداشتن آن ها تنها گزینه خواهد بود. چنین عمل های جراحی برداشت، فرآیندهای ساده ای می باشند و می توان در آن ها از لیزرها، مواد شیمیایی، و انجماد استفاده کرد. این فرآیندها معمولاً بدون درد می باشند و عوارض نیز با خود به همراه ندارند.

متخصص زنان می تواند به شما درباره داروهای در دسترس و گزینه های برداشتنی با عمل جراحی، اطلاعات بیشتری دهد.

آیا می توانم از انتشار زگیل های تناسلی جلوگیری کنم؟


در ادامه روش های دیگر نیز وجود دارد که شما در آن می توانید این ویروس را از خود دور نگه دارید و زندگی سالمی را داشته باشید:

ویروس خود را بشناسید 

شما باید درباره HPV و زگیل های تناسلی اطلاعات کسب کنید تا بفهمید این بیماری ها چه می باشند و چگونه منتشر می شوند. کمبود آموزش به این معنی است که شما ندانسته بیماری را منتقل می کنید. زگیل های تناسلی، هنگامی که هیچ گونه نشانه ای وجود ندارد، می توانند منتقل شوند. شما می توانید ویروس را از طریق رابطه جنسی دهانی، رابطه جنسی مقعدی و همچنین رابطه جنسی معمول انتقال دهید. کلید جلوگیری از انتشار زگیل تناسلی، آموزش می باشد.

از داشتن رابطه جنسی جلوگیری کنید 

متاسفانه، تنها حفاظت 100 درصد در مقابل انتقال ویروس HPV پرهیز می باشد. اگر می دانید که شما یا شریک شما به HPV یا زگیل تناسلی مبتلا شده است، توصیه می شود که شما تا زمان درمان موفقیت آمیز عفونت، یا تا زمانی که بدن شما به مقدار لازم آنتی بادی برای تحت نظر گرفتن ویروس تولید کرده باشد و از مسری شدن آن جلوگیری کند، از داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید. حتی بعد از تکمیل درمان، شما باید از داشتن رابطه جنسی حفاظت نشده تا شش ماه بعد نیز جلوگیری کنید تا ریسک انتقال بیماری به حداقل برسد.

واکسیناسیون 

واکسیناسیونواکسن سرواریکس (Cervarix) و گارداسیل (Gardasil) دو واکسنی می باشند که از زنان در برابر ابتلا به عفونت HPV، که منجر به ایجاد سرطان های دهانه رحم و زگیل های تناسلی می شود، محافظت می کنند. هر دو واکسیناسیون برای زنان از سنین 9 تا 26 سال توصیه می شود. گارداسیل از مردان نیز در برابر زگیل های تناسلی محافظت می کند. در حالی که واکسن HPV در جلوگیری از بروز تمام انواع ویروس HPV (بیش از 100 نوع از این ویروس وجود دارد) مؤثر نمی باشد، قطعاً احتمال ابتلا به سرطان را کاهش خواهد داد.

از کاندوم استفاده کنید

از کاندوم استفاده کنیدبا اینکه کاندوم ها 100 درصد امن نمی باشند، اما استفاده از آن ها می تواند از شما به شدت در برابر ابتلا به عفونت HPV محافظت کند. چه شما زگیل تناسلی داشته باشید یا نه، استفاده از کاندوم ها در زمان برقراری رابطه جنسی می تواند از انتقال هرگونه بیماری به صورت جنسی جلوگیری کند. به خصوص اگر شما در رابطه جدید باشید و شریک خود را به طور کامل نمی شناسید، استفاده از کاندوم را در هنگام برقراری رابطه جنسی نادیده نگیرید.

یک سبک زندگی سالم را اتخاذ کنید 

پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مغذی، روش دیگری برای حفاظت شما نسبت به هر گونه عفونت، از جمله ویروس HPV می باشد. غذاهایی را مصرف کنید که آن میوه های تازه و سبزیجات، مواد معدنی و ویتامین ها، و چربی و شکرهای کم به کار رفته باشد. همچنین، در صورت کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی، آن ها را ترک کنید. به طور مداوم ورزش کنید و ورزش یوگا و مدیتیشن را برای برقراری جریان انرژی مثبت در بدن، انجام دهید. یک رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند سیستم ایمنی بدن شما را قوی و در نهایت با عفونت هایی از جمله HPV مبارزه کند.

سیگار کشیدن و خوردن مشروبات الکلی را ترک کنید

افرادی که مشروبات الکلی می خورند و سیگار می کشند، مستعدتر برای مبتلا شدن به زگیل های تناسلی می باشند و دارای شانس بیشتری برای دوباره مبتلا شدن به زگیل های تناسلی هستند. این عامل ممکن است به خاطر سیستم ایمنی سرکوب شده باشد که علائم را آسان تر از افراد غیرسیگاری افشا می کند.

بهداشت فردی را رعایت کنید

قبل از آن که احتمال ابتلا به زگیل های تناسلی شما را عصبانی کند یا بخواهید از آن جلوگیری کنید، نکاتی را برای رعایت بهداشت فردی خود یاد بگیرید. آلت های تناسلی خود را به طور مداوم با آب و صابون تمیز کنید و آن ناحیه را خشک نگه دارید. این به شما کمک می کند تا با هر گونه عفونت (که ممکن است در اثر عدم رعایت بهداشت فردی با سرعت بیشتری منتشر شود) مبارزه کنید. همچنین، از حوله یا اسباب بازی جنسی یکسان شریکتان استفاده نکنید و اگر دچار زگیل تناسلی شدید، ابتدا شریک خود را در جریان قرار داده و از تماس فیزیکی تا زمان بهبودی جلوگیری کنید.

در صورت تصمیم برای بارداری، از خود محافظت کنید

ویروس HPV می تواند در داخل جریان خون شما بخوابد و هنگامی که مواردی مانند بارداری سیستم ایمنی پایین دارید، فعال شود. بنابراین، اگر در نظر دارید که بچه دار شوید، پس با پزشک خود صحبت کنید و خود را درمان کنید تا بتوانید در مقابل ویروس بجنگید. زگیل های تناسلی ممکن است از لحاظ اندازه در دوره بارداری بزرگتر شوند یا در بسیاری از موارد به بچه ها منتقل شوند. در حالی که بچه در حال حاضر، در حال انجام تغییرات هرمونی بسیاری در دوران بارداری می باشد، حفاظت از خود در هنگام داشتن رابطه جنسی و دانستن درباره عوارض زگیل های تناسلی، اهمیت پیدا می کند.

تلاش نکنید تا خود را در خانه درمان کنید

اگر شما در حال احساس علائمی مرتبط با زگیل های جنسی می باشید، یا می توانید فوران های کوچکی را مشاهده کنید، فوراً با یک پزشک مشورت کنید. با توجه به اینکه نقاط تناسلی حساس هستند، درمان زگیل ها با استفاده از داروهای بدون نسخه نمی تواند گزینه مناسبی باشد. بعضی از محصولات می توانند حتی منجر به آسیب دیدن نقاط تناسلی شما نیز شوند. با کمک یک پزشک، این مورد می تواند توسط استفاده از کرم ها یا عمل های جراحی کوچک، در مدت زمان کوتاهی درمان شود.

یک نمونه برداری از سلول های دهانه رحم انجام دهید 

یک نمونه برداری از سلول های دهانه رحم انجام دهیدنمونه برداری از سلول های دهانه رحم معمولاً هنگامی انجام می شود که زنان از عفونت های دستگاه ادراری، ترشحات ناخواسته واژن یا به عنوان غربالگری برای سرطان دانه رحم، رنج می برند. نمونه گرفته شده از دهانه رحم، نوع عفونت (از جمله نوع HPV) را مشخص می کند. بنابراین، انجام دادن یک آزمایش، هر 6 ماه یکبار، می تواند به شما در تشخیص عفونت های زگیل تناسلی یا سرطان ها در مراحل اولیه کمک کند.

نتیجه گیری


با اینکه زگیل ها ممکن است همیشه مشخص نباشند، اما یک عفونت ممکن است به صورت راکد در بدن وجود داشته باشد. هیچ مشکلی در صحبت کردن شما با پزشک یا متخصص زنان در صورت مشاهده زگیل بر روی آلت تناسلی خود، وجود ندارد. بنابراین، برای امنیت بیشتر، همیشه از کاندوم استفاده کنید، ارزیابی سلامت مداوم انجام دهید، بهداشت فردی را رعایت کنید و سعی کنید از داشتن شریک های جنسی زیاد جلوگیری کنید. این نکات کوچک ممکن است راهی طولانی را برای حفاظت از شما در مقابل زگیل های تناسلی طی کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان