ویژگی های انواع بوتاکس صورت : مزایا، کاربرد و ماندگاری

تاریخ 22 آبان 1402

بسیاری از افراد سم بوتولینوم نوع A (که با نام‌های تجاری بوتاکس، دیسپورت، و زئومین شناخته می‌شوند) را فقط درمانی برای چین و چروک‌ها می‌دانند. در صورتی که این دارو سالهاست که برای معالجه چندین بیماری پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، و استفاده از آن به عنوان یک روش آرایشی در مواردی شناخته شد که افرادی که از آن برای درمان اسپاسم عضلات صورت استفاده می‌کردند، متوجه بهبودی در وضعیت چین و چروک‌های صورت خود شدند.

تزریق سم بوتولینوم نوع A باید همیشه توسط یک پزشک آموزش دیده و آشنا با روش صحیح تزریق انجام شود. پزشک شما می‌تواند به شما بگوید که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر. متخصصین کلینیک زیبایی رازی از بهترین برندهای بوتاکس برای رفع چین و چروک و جوانسازی پوست استفاده می کنند.

سم بوتولینوم چگونه کار می‌کند؟


سم بوتولینوم شامل هشت نوع مختلف است که توسط باکتری سی بوتولینوم تولید می‌شود. این نوع سم‌ها شامل A، B، C1، C2، D، E، F و G هستند. همه این نوع سم‌ها با مسدود کردن ترشح استیل کولین، یکی از مهم‌ترین انتقال دهنده‌های عصبی در بدن، کار می‌کنند. استیل کولین عضلات را فعال می‌کند و به همین دلیل، مسدود کردن آن باعث شل شدن عضلات و فلج شدن آن‌ها می‌شود.

تزریق بوتاکس باعث می‌شود که سم بوتولینوم به صورت مستقیم در عضلات مورد نظر قرار گیرد و در آنجا تأثیر مستقیمی بر استیل کولین موجود در سیناپس‌های عصبی بگذارد و از سیگنال‌هایی که بطور معمول باعث انقباض عضله می‌شوند جلوگیری کند. این درمان به عنوان یک روش غیرجراحی و غیرتهاجمی برای کاهش چین و چروک‌های صورت و درمان بیش از 20 نوع بیماری عضلانی استفاده می‌شود. این درمان به دلیل تأثیر گذاری بر عضلات خاص، نباید توانایی انجام حرکات دیگر صورت را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر این، خطوط و چین و چروک‌هایی که ناشی از برخی حالت‌های خاص صورت است، تقریبا 2 تا 7 روز پس از تزریق ناپدید می‌شوند.

نوع A قوی‌ترین و ماندگارترین سم بوتولینوم است، و پس از آن B و F در رده دوم و سوم قرار دارند. در حال حاضر، انواع سم نوع A و B تهیه شده به صورت تجاری در دسترس هستند. اثرات این سم معمولاً در طی 24-72 ساعت مشاهده می‌شوند و پس از  حدود ده روز به اوج خود می‌رسد و در حدود دو تا سه ماه یا تا زمانی که پایانه‌های عصبی جدید جوانه بزنند و تماس‌های سیناپسی جدید ایجاد شود ماندگار خواهد بود.

محصولات سم بوتولینوم 


محصولات سم بوتولینوم

چندین محصول مختلف سم بوتولینوم در بازار موجود است. هرکدام این سم‌ها توانایی‌های مختلفی دارند و قابل تعویض با یکدیگر نیستند. باید دقت کنید که هر محصولی را مطابق مقدار مناسب گفته شده برای آن محصول خاص استفاده کنید. نشانه‌های تأیید شده نیز متفاوت با یکدیگر هستند. در حال حاضر محصولات موجود در بازار شامل موارد زیر است:

 • اونا بوتولینوم توکسین آ (بوتاکس، بوتاکس زیبایی)
 • آبوبوتولینوم توکسین آ (دیسپورت)
 • اینکوبوتولینوم توکسین آ (زئومین)
 • پرابوتولینوم توکسین آ- xyfs (Jeuveau)
 • ریمابوتولینوم توکسین ب (Myobloc)

کاربرد انواع بوتاکس زیبایی


در حال حاضر، تزریق سم بوتولینوم نوع A برای درمان‌های آرایشی انواع مختلفی از چین و چروک‌های صورت تایید شده است.

بوتاکس 

بوتاکس می‌تواند برای بزرگسالان مورد استفاده قرار گیرد تا بتوانند به طور موقت ویژگی‌های ظاهری خود را بهبود بخشد. به عنوان مثال:

 • خطوط عمودی اخم که خطوط glabellar نیز گفته می‌شود. این خطوط بین ابروها هنگام اخم کردن، تمرکز کردن، یا چپ نگاه کردن توسط عضلات منقبض شده ایجاد می‌شوند.
 • خطوط افقی پیشانی
 • خطوط دور چشم

دیسپورت 

دیسپورت برای درمان خطوط عمودی متوسط ​​تا شدید اخم بین ابروها و خطوط دور چشم در بزرگسالان تأیید شده است.

زئومین 

از زئومین می‌توان برای درمان خطوط فوقانی صورت، خطوط عمودی اخم، خط افقی پیشانی و خطوط دور چشم در بزرگسالان استفاده کرد.

چگونه از تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک استفاده می‌شود؟


سم بوتولینوم نوع A به منظور تضعیف یا فلج کردن برخی از عضلات صورت که باعث ایجاد چین و چروک می‌شود، استفاده می‌شود. وقتی عضلات کمتر فعالیت داشته باشند، پوست صورت نیز صاف‌تر خواهد شد.

خطوط و چین و چروک‌هایی که ناشی از برخی حالت‌های خاص صورت است تقریبا 2 تا 7 روز پس از تزریق ناپدید می‌شوند. این درمان به دلیل تأثیر گذاری بر عضلات خاص، نباید توانایی انجام حرکات دیگر صورت را تحت تأثیر قرار دهد.

چگونه محصولات سم بوتولینوم تزریق می‌شود؟ 


چگونه محصولات سم بوتولینوم تزریق می‌شود

از یک سوزن نازک برای تزریق سم بوتولینوم به عضلات یا غدد آسیب‌دیده استفاده می‌شود. مقدار دوز مورد استفاده بسته به اندازه عضله مورد نظر (عضلات بزرگتر به دوزهای بیشتری از سم نیاز دارند و ممکن است برخی از خانم‌ها به میزان کمتری از سم نیاز داشته باشند)، و وجود ضعف عضلانی از قبل متفاوت است. برای هدایت تزریق در مناطق ظریف و حساس ممکن است از الکترومیوگرافی استفاده شود.

پزشکان توصیه می‌کنند که حتما بعد از تزریق استراحت کرده و از فعالیت‌های شدید جلوگیری کنید تا میزان هدررفت سم و حرکت آن را که به دلیل افزایش جریان خون ایجاد می‌شود، به حداقل برسانید. بعلاوه، باید به مدت یک تا دو هفته پس از تزریق، از درمان‌های لیز IPL، زیبایی صورت و ماساژ صورت جلوگیری شود.

ماندگاری اثر بوتاکس چقدر است؟ 


اثرات بوتاکس در بهبود چین و چروک پوست صورت معمولاً 3 تا 6 ماه طول می‌کشد و نیاز به تزریق‌های مکرر برای حفظ اثر دارد. استفاده مداوم ممکن است باعث افزایش مدت مفعولیت آن شود.

در تعداد کمی از افراد پس از تزریق‌های مکرر سم بوتولینوم، آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده تزریق بوتاکس تولید می‌شود که موجب عدم تاثیرگذاری درمان در این افراد می‌شود.

آیا می‌توان از تزریق بوتاکس برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک استفاده کرد؟


در مورد احتمال استفاده از تزریق بوتاکس برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک  در بین افراد جوان علاقه بیشتری وجود دارد. نظریه این است که در وهله اول در آغاز جوانی می‌توانید از طریق تزریق بوتاکس از بروز چین و چروک جلوگیری کنید.

اما در حال حاضر، شواهدی مبنی بر تزریق بوتاکس برای این منظور مشاهده نشده است، و نیز شواهد کمی برای نشان دادن نتایج بلند مدت آن وجود دارد. همچنین، لازم به ذکر است که سم بوتولینوم نوع A فقط برای استفاده‌های زیبایی در بزرگسالان تایید شده است.

تزریق بوتاکس چه حسی دارد؟ 


در صورت تزریق بوتاکس به پوست یا عضلاتی که دقیقاً در زیر پوست قرار دارند، اکثر افراد می‌توانند آن را بدون بی‌حس کننده موضعی تحمل کنند، زیرا خیلی دردناک نیستند. افرادی که تزریق بوتاکس را انجام داده‌اند می‌گویند که حسی مانند نیش مورچه احساس می‌کنند. با این وجود، احساس تزریق بستگی به منطقه تزریق شده دارد، بنابراین در این مورد باید از پزشک خود سوال کنید.

تزریق بوتاکس با استفاده از یک سوزن بسیار ریز انجام می‌شود. تعداد تزریق‌ها بستگی به این دارد که شما تحت چه معالجه‌ای قرار بگیرید و اندازه منطقه تحت درمان شما چقدر باشد.

آیا تزریق بوتاکس ایمن است؟ 


زمانی که تزریق بوتاکس توسط یک متخصص پزشکی آموزش‌دیده انجام شود، نسبتاً بی‌خطر است. با این حال‌، مانند تمام درمان ها، عوارض جانبی احتمالی نیز وجود دارد.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس چیست؟ 


بیشتر عوارض جانبی سم بوتولینوم نوع A خفیف و موقتی است. درد، حساسیت و کبودی ممکن است با تزریق همراه باشد و برخی از افراد بعد از درمان سردرد جزئی خواهند داشت. بعضی از افراد نیز بعد از تزریق صورت دچار خشکی چشم یا ریزش اشک می‌شوند.

حالت تهوع و سندرم‌هایی مانند آنفولانزا از عوارض جانبی نادر تزریق بوتاکس است. علاوه بر این، ممکن است سم به سایر تقاط بدن سرایت کند و باعث فلجی و ضعف در ماهیچه‌ها شود. اگرچه احتمال این عارضه جانبی بسیار کم است اما نباید از آن غافل شد. اگر این سم در بلع یا نفس کشیدن تأثیر بگذارد، می‌تواند خطرناک باشد.

احتمال بسیار کمی وجود دارد که عوارض جانبی قابل توجهی مانند افتادگی پلک یا ابروهای ناهموار ایجاد شود (که معمولاً فقط چند روز طول می‌کشد، اما ممکن است گاهی اوقات دوام بیشتری داشته باشد).

یادآوری این نکته ضروری است که کلیه روش‌های پزشکی علاوه بر منافعشان، عوارضی را نیز به همراه دارند و شما باید در مورد این موارد با پزشک خود صحبت کنید.

چه کسی نباید تزریق سم بوتولینوم نوع A را انجام دهد؟ 


تزریقات سم بوتولینوم نوع A نباید در خانم‌هایی که باردار یا شیرده هستند انجام شود. همچنین در صورت داشتن هریک از نشانه‌های زیر باید از تزریق بوتاکس خودداری کنید:

 • آلرژی شناخته شده‌ای نسبت به این نوع درمان دارید.
 • در منطقه مورد نظرعفونتی وجود دارد که باید درمان شود. یا
 • مبتلا به میاستنی گراویس یا سندرم ایتون لامبرت (بیماری عصبی عضلانی) هستید.

نتایج تزریق بوتاکس چه زمانی قابل مشاهده خواهد بود؟ 


نتایج تزریق بوتاکس چه زمانی قابل مشاهده خواهد بود

نتایج تزریق بوتاکس برای خطوط اخم متوسط ​​و شدید ممکن است 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق مشاهده شود و ماندگاری آن تا 4 ماه ادامه پیدا کند.

تعداد دفعات تزریق چقدر باید باشد؟ 


برای خطوط اطراف چشم، متخصص سم بوتولینوم را در 3 نقطه  از عضله حلقوی چشم ( عضله‌ای که اطراف چشم را فرم می‌دهد) تزریق می‌کند. و این کار بر روی عضله حلقوی چشم دیگر نیز تکرار خواهد کرد.

برای ناحیه خطوط اخم، متخصص 5 تزریق به عضلات پیشانی شما، تزریق1 در عضله پروسروس و 4 تزریق در ماهیچه اخم انجام می‌دهد.

مدت زمان بهبودی بعد از درمان چقدر است؟


بعد از درمان می‌توانید روز خود را از سر بگیرید. زمان بسیار کمی برای استراحت لازم است و متخصص شما ممکن است دستورالعمل‌های خاصی را برای مراقبت‌های بعدی به شما ارائه دهد.

آیا مردان نیز از درمان بوتاکس زیبایی استفاده می‌کنند؟


بله. بوتاکس زیبایی در بیماران مرد نیز ارزیابی بالینی شده است. در مطالعات بالینی برای خطوط اخم متوسط ​​و شدید، 17.5٪ از بیماران تحت درمان با بوتاکس زیبایی مرد بودند. در مطالعات بالینی برای خطوط دور چشم متوسط ​​تا شدید، بیماران مرد تقریباً 10٪ از بیماران تحت درمان با بوتاکس زیبایی را تشکیل می‌دادند.

متوسط ​​هزینه درمان تزریق بوتاکس چقدر است؟


 هزینه شما نه تنها شامل قیمت محصول می‌شود، بلکه مهم‌تر از آن مهارت و توانایی متخصص یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی است که درمان شما را انجام می‌دهد. بوتاکس زیبایی یک روش حساس به تکنیک است و باید به دنبال کسی باشید که دارای مجوز و آموزش‌دیده باشد و تجربه درمان با بیماران بوتاکس زیبایی را داشته باشد. در استفاده از محصولات بوتاکس زیبایی  ارزان قیمت محتاط باشید.

مهم‌ترین مسئله در تزریق بوتاکس این است که یک متخصص باتجربه را پیدا کنید که در درک اهداف درمانی و تهیه یک برنامه درمانی مناسب برای شما کمک کند.

مشاوره رایگان