واکسن گارداسیل برای پیشگیری از بیماریهای مقاربت جنسی (در خانم ها، آقایان)

تاریخ 21 آبان 1402

HPV یا پاپیلا ویروس انسانی یکی از ویروس‌های رایج است که در انواع مختلف وجود دارد. برخی از این انواع بی‌ضرر هستند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند منجر به بیماری‌هایی در نواحی تناسلی شوند. در اکثر موارد، عفونت HPV به طور خودبخود بدون عواقب طولانی‌مدت از بین می‌رود. اما در برخی از موارد، عفونت باقی‌مانده و تغییراتی در بافت‌های عفونی ایجاد می‌کند که ممکن است منجر به ظهور زگیل یا ضایعات پیش‌سرطانی شود. این ضایعات پیش‌سرطانی در طول زمان ممکن است به سرطان تبدیل شوند. اگرچه زگیل تناسلی به ندرت به سرطان مبدل می‌شود، اما نسبت به زگیل‌های دیگر خطرناک‌تر است.

برای پیشگیری از عفونت HPV و کاهش خطر ابتلا به نوع‌های HPV مرتبط با سرطان، واکسن گارداسیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی واکسن گارداسیل و یا برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی رازی با شماره تلفنهای 09227526817 و 02145379 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد واکسن گارداسیل


گارداسیل 9 واکسنی است که به محافظت در مقابل بیماری که به وسیله پاپیلوویروس انسانی نوع 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 ایجاد می شود، کمک می کند.

واکسن گارداسیل برای خانمها 

این واکسن در بانوان بین 9 تا 45 سال می تواند از موارد زیر جلوگیری کند:

ضایعات پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم بیماری جدی و گاها کشنده ای می باشد. این بیماری، وقتی خانمی به انواع مشخصی از HPV مبتلا می شود، ایجاد می گردد. این نوع HPV باعث می شود سلول ها در پوشش دهانه رحم تغییر کنند و غیر عادی یا به ضایعات پیش سرطانی تبدیل شوند. این ضایعات معمولا از طریق برنامه غربالگری دهانه رحم تشخیص داده می شوند. اگر این ضایعات درمان نشوند، می توانند سرطانی بشوند. بدون ابتلا به عفونت HPV، ممکن نیست مبتلا به سرطان دهانه رحم بشوید.

سرطان ولوار و واژن

بسیاری از سرطان های ولوار و واژن توسط HPV ایجاد می گردند. آزمایش غربالگری منظمی برای این سرطان ها وجود ندارد.

سرطان مقعد و ضایعات پیش سرطانی

عفونت HPV عمیقا به سرطان مقعد و ضایعات پیش سرطانی مقعد مرتبط است. آزمایش غربالگری منظمی برای سرطان مقعد وجود ندارد.

زگیل های تناسلی

زگیل های تناسلی با انواع خاصی از HPV ایجاد می گردند. معمولا به صورت توده های همرنگ پوست و نامنظم شناخته می شوند. در داخل و بیرون ناحیه تناسلی در بانوان و آقایان یافت می شوند. ممکن است خارش داشته باشند، درد، خونریزی و ناراحتی را ایجاد کنند. گاهی اوقات بعد از درمان می توانند دوباره عود کنند.

گارداسیل 9 فقط در مقابل بیماری هایی که با 9 نوع ویروس ایجاد می شوند به عنوان واکسن ایمنی ایجاد می کند می کند. گارداسیل 9 زمانی که قبل از ابتلا به HPV توسط شما یا فرزندتان دریافت شود، بهترین تاثیر را دارد، اما اگر قبلا به این عفونت مبتلا شده اید نیز ممکن است مفید باشد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

واکسن گارداسیل برای آقایان

در آقایان بین 9 تا 26 سال، گارداسیل 9 از موارد زیر پیشگیری می کند:

 • سرطان مقعد و ضایعات پیش سرطانی مقعد
 • ضایعات ناحیه تناسلی بیرونی شامل زگیل تناسلی
 • عفونت HPV

گارداسیل 9 به پیشگیری کمک می کند، اما بیماری را درمان نمی کند. ممکن نیست از واکسن گارداسیل هیچ کدام از این بیماری ها را بگیرید.

چه کسی در خطر ابتلا به HPV است چرا واکسیناسیون گارداسیل مهم است؟


اگر بدون واکسیناسیون باشیم، تخمین زده می‌شود که بیشتر از نیمی از افرادی که در طول زندگی خود رابطه جنسی داشته‌اند، با HPV آشنا شده‌اند. هر آقا یا خانمی که در هر سنی وارد رابطه جنسی شود و ناحیه تناسلی خود را نیز درگیر کند، در خطر ابتلا به HPV قرار دارد.

بیشتر افرادی که با HPV آشنا هستند، هیچ گونه نشانه یا علامتی از بیماری را ندارند؛ به عبارت دیگر، آنها می‌توانند ویروس را بدون اینکه خودشان بدانند، به دیگران منتقل کنند.

بنابراین، واکسیناسیون با گارداسیل برای پیشگیری از این بیماری کاملاً ضروری است و باید به عنوان یک مسئله جدی در نظر گرفته شود.

عملکرد واکسن گارداسیل


گارداسیل 9 باعث می شود که بدن محافظت از خود را در مقابل HPV هایی از نوع 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 53 و 58 ایجاد کند. بدن این کار را با ساخت ماده ای به نام آنتی بادی که در خون است انجام می دهد که این ماده با HPV مبارزه می کند. اگر شخص واکسینه شده با ویروس HPV تماس داشته باشد، بدن معمولا آماده تخریب ویروس خواهد بود.

عملکرد واکسن گارداسیل

معمولا چند هفته بعد از واکسیناسیون، زمانی برای ایجاد محافظت در مقابل HPV نیاز می باشد.

ایمنی نیاز به کامل کردن سری کامل واکسن دارد.

بیشتر افراد آنتی بادی کافی را در مقابل HPV ایجاد می کنند. با این حال، همانند بقیه واکسن ها، ایمنی 100% را نمی توان تضمین کرد.

احتمال واکنش شدید گارداسیل بسیار کم می باشد، اما خطرات عدم واکسیناسیون در مقابل بیماری سرطان دهانه رحم و دیگر سرطان ها (تناسلی، ولوار، مقعدی) و بیماری های ایجاد شده توسط HPV بسیار جدی می باشد.

همانند همه واکسن ها، گارداسیل 9 امکان دارد به طور کامل ایمنی را در فرد واکسینه شده ایجاد نکند. به پیروی از دستورالعمل های پزشک یا داروساز خود در مورد تست های غربالگری سرطان دهانه رحم ادامه دهید.

قبل از تزریق گارداسیل 9


اگر موراد زیر را دارید با پزشک خود در میان بگذارید:

تزریق واکسن گارداسیل

 • به گارداسیل یا گارداسیل 9 آلرژی دارید.
 • اختلال خونریزی دارید و نمی توانید تزریق را در بازو انجام دهید.
 • هر نوع بیماری با تب بالاتر از 37.8 درجه دارید.

پزشک شما شاید تصمیم بگیرد که واکسیناسیون را تا زمانی که بیماری شما رفع شود به تعویق بیندازد. بیماری خفیف، مانند سرماخوردگی، معمولا دلیلی برای تاخیر در واکسیناسیون نمیباشد.

 • مثلا به علت نقص ژنتیکی یا عفونت ویروسی نقص ایمنی انسانی (HIV)، سیستم ایمنی ضعیفی دارید.
 • داروهایی استفاده می کنید که روی سیستم ایمنی تاثیر می گذارد.
 • قصد دارید هر نوع دارویی، از جمله داروهای بدون نسخه را استفاده کنید.
 • باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید
 • اگر در طی چهار هفته گذشته هر نوع واکسنی دریافت کرده اید به پزشک اطلاع دهید. اگر قرار باشد گارداسیل همراه با واکسن های دیگر دریافت گردد، پزشک آن را به شما توصیه خواهد کرد. پزشک و داروساز شما ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد داروها و واکسن هایی که باید همراه با گارداسیل 9 از آنها اجتناب کرد یا به آنها دقت کنید، داشته باشند.

پزشک به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا به واکسن نیاز دارید یا خیر.

 • مشخص نیست که آیا این واکسن برای نوزادانی که هنوز متولد نشده اند و زنان بادرار که واکسن را دریافت کرده اند، مضر است یا خیر. اگر باردار هستید، باید فقط در صورتی که پزشک شما یا متخصص مراقبت های بهداشتی تصمیم به نیاز آن داشته باشند واکسن را دریافت کنید.
 • بانوانی که قبل از تکمیل سری واکسیناسیون خود باردار می شوند، باید این دوره را بعد از زایمان تکمیل کنند.
 • گارداسیل 9 امکان دارد که به بانوان شیرده نیز داده شود.
 • تاثیرات گارداسیل 9 بر روی افراد سالخورده مشخص نیست.

گارداسیل 9 چگونه دریافت می شود


گارداسیل 9 به عنوان تزریق عضلانی در بازو یا پا انجام می گیرد.

چند دوز واکسن گارداسیل لازم است؟


دو یا سه دوز واکسن نیاز می باشد؛ اما خطر عفونت HPV را تا حدود 90% کاهش می دهد.

چند دوز واکسن گارداسیل

اگر دوزی را نزدید


اگر بر اساس برنامه دوزی را نزدید، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک زمانی را که دوز دریافت نشده باید تزریق بشود را مشخص می کند. باید پیگیر دستورالعمل های پزشک خود در مورد ملاقات های مجدد برای دوزهای بعدی باشید.

بعد از گارداسیل


کارهایی که باید انجام بدهید:

 • جلسات بعدی را با کلینیک یا پزشک خود را داشته باشید.
 • واکسیناسیون را یادداشت کنید و بعد از هر تزریق آن را به روز رسانی کنید.

گارداسیل در مقابل سرواریکس


یکی از مواردی که گارداسیل را از سرواریکس متفاوت می کند، نحوه تولید آن است.

برای ساخت گارداسیل، تکنیسین های آزمایشگاهی مخمر آبجو (ساکارومایسز سروزیه) را با پروتئین های ویروسی تلقیح می دهند. سپس سلول های مخمر پروتئین هایی شبیه به پروتئین های ویروسی (VLPs) را تولید می کنند که برداشت شده و برای استفاده در واکسن HPV استفاده می شوند. VLP ها بی خطر هستند اما می توانند پاسخ ایمنی قوی و مخصوص بیماری را ایجاد کنند.

سرواریکس به طور مشابه توسط تلقیح سلول های کشت داده شده از بید سرباز پاییزی (ایسپودوپترا فروگیپردا) با پروتئین های ویروسی به منظور تولید VLP ها، ایجاد می گردد.

با توجه به مشابهت این فرایندها، روش مورد استفاده در تولید گارداسیل به طور کلی غلظت بیشتری از VLP ها تولید می کند. در حقیقت، غلظت VLP در گارداسیل 9 سه برابر HPV نوع 16 و دو برابر HPV نوع 18 نسبت به سرواریکس می باشد.

با این حال، سرواریکس به روش هایی مفید می باشد. به علت نوع اتصال سرواریکس به سلول، سرواریکس قادر به ایجاد پاسخ آنتی بادی طولانی تری نسبت به گارداسیل اصلی میباشد.

به همین دلیل است که این واکسن تنها واکسن تایید شده برای استفاده در چین می باشد، جایی که سالانه 100 هزار مورد جدید سرطان دهانه رحم ثبت می شود. پاسخ آنتی بادی ماندگارتر یعنی انتقال کمتری می تواند رخ دهد. بعلاوه، سرواریکس در چین و دیگر کشورهای درحال توسعه مقرون به صرفه تر می باشد.

با معرفی گارداسیل 9 در سال 2017، در حال حاضر دوره پاسخ ایمنی به اندازه سرواریکس می باشد، هر چند هزینه آن هنوز بالا است.

از نظر ایمنی و توانایی برانگیختن پاسخ ایمنی، گارداسیل، سرواریکس و گارداسیل 9 برابر در نظر گرفته می شوند. این دو در توانایی پیشگیری از دو نوع اصلی HPV مربوط به سرطان دهانه رحم نیز برابر می باشند.

عوارض جانبی


همانند هر واکسنی، گارداسیل 9 شاید عوراض جانبی داشته باشد. اکثرا موقت می باشند و تقریبا همیشه خفیف هستند. رایج ترین آنها شامل:

 • قرمزی، درد یا التهاب در جای تزریق
 • تب خفیف
 • سرگیجه و سبکی سر
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • خستگی
 • درد بدنی

اگرچه احتمال واکنش آلرژیک وجود دارد، اما واکنش های شدید (شامل انفلاکسوس) بسیار نادر می باشند.

موارد منع مصرف


در حالی که همه می توانند واکسن HPV را بدون خطر دریافت کنند، افرادی هستند که نباید واکسن بزنند. بر اساس CDC، نباید گارداسیل 9 را دریافت کنید، اگر:

 • سابقا واکنش آلرژیک و خطرناک به واکسن HPV یا هر نوع ترکیبی از واکسن نشان داده اید.
 • شدیدا یا نسبتا بیمار می باشید (در این صورت، باید قبل از دریافت واکسن منتظر بمانید تا خوب شوید)
 • باردار هستید. اگر قبل از شروع تزریق دوزهای واکسن HPV متوجه شدید که باردار هستید، هرچند دلیلی برای نگرانی نباید باشد؛ اما هر دوز دیگری باید تا هنگامی که وضع حمل نکرده ید، به تاخیر بیوفتد.

حتی اگر آزمایش HPV شما مثبت بود، می توانید واکسن گارداسیل 9 را دریافت کنید، زیرا احتمالا در مقابل گونه های دیگر محافظت را ایجاد کند.

مشاوره رایگان