منافذ باز پوستی یا پوست پرتقالی چیست و چگونه درمان میشود؟

تاریخ 16 دی 1402

آیا تا به حال توجه کرده‌اید که منافذ پوست شما به طرز قابل توجهی بزرگ شده است؟ این موضوع ممکن است به علت چربی بیش از حد پوست، ظاهر آکنه، خشکی پوست یا پیری پوست رخ دهد و از لحاظ پزشکی مشکلی ایجاد نمی‌کند. منافذ پوست به حفره‌های بسیار کوچک روی سطح پوست گفته می‌شود که امکان تنفس کردن صحیح پوست را فراهم می‌کنند. این حفره‌ها حاوی فولیکول‌های مو و غدد چربی هستند که وظیفه تولید چربی برای حفظ رطوبت پوست را برعهده دارند و باعث لطافت بیشتر پوست می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به توضیح نکات مهم در ارتباط با بزرگ شدن منافذ پوست و راه‌حل‌های ممکن برای بهبود این مشکل بپردازیم.

انواع منافذ پوست به چند دسته تقسیم می‌شود


انواع منافذ پوست به چند دسته تقسیم می‌شود

منافذ باز به شکل O

این منافع معمولا در ناحیه پیشانی، بینی و روی چانه دیده می‌‌شوند و حالت دایره ای مانند دارند. اگر شما پوست چربی دارید یا مستعد آکنه هستید این نوع منافذ بزرگ روی سطح پوست شما به وجود می‌آید.

منافذ پوست به شکل U

 خشکی پوست باعث به وجود آمدن این نوع از منافذ پوست خواهد شد.

منافذ باز به شکل Y

با بالا رفتن سن خط تولید کلاژن در پوست کاهش پیدا می‌‌کند و این امر باعث می‌شود منافذ پوست به شکل قطره آب به وجود بیایند که این وضعیت بیشتر در ناحیه گونه‌ها دیده می‌شود.

علت ایجاد منافذ باز پوستی


علت ایجاد منافذ باز پوستی

ژنتیک

ژن‌ها مهمترین فاکتورهایی هستند که در شکل منافذ پوست تاثیر دارند. افرادی که منافذ پوست آنها بزرگ است در اعضای خانواده شان چنین مشکلی دیده می‌شود.

سن

با بالا رفتن سن از میزان قابلیت ارتجاعی پوست کاسته می‌شود که این امر منجر به کشیدگی و افتادگی پوست خواهد شد و منافذ بزرگی روی سطح پوست به وجود می‌آید. هنگامی‌ که سن بالا می‌رود ضخامت پوست نیز افزایش پیدا می‌کند که این امر باعث می‌‌شود سلول‌های پوستی در اطراف منافذ پوست تجمع پیدا کنند و باعث بزرگتر شدن آنها شوند.

آسیب دیدگی پوست ناشی از نور آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی و پس از گذشت چند سال می‌تواند باعث بزرگ شدن منافذ پوست شود. آسیب دیدگی ناشی از تابش نور خورشید می‌تواند باعث ایجاد پوست کلفت و افزایش اندازه منافذ پوست شود. برای مدت طولانی در معرض نور آفتاب بودن همچنین می‌تواند باعث از بین رفتن کلاژن و الاستین و از دست دادن آب از پوست شود که این امر می‌تواند منجر به چروکیده شدن بافت زیر سطح پوست و ایجاد منافذ بزرگتر روی سطح پوست گردد.

جوش سر سیاه

جوش سر سیاه به علت مسدود شدن منافذ پوست توسط چربی به وجود می‌آید و منجر به بزرگ شدن این منافذ خواهد شد. چربی جمع شده درون منافذ پوست اکسیده می‌‌شود و باعث به وجود آمدن لکه‌های سیاه روی سطح پوست و به ویژه در نوک بینی خواهد شد. در چنین شرایطی منافذ پوست بزرگ می‌‌شوند و به شدت جلب توجه می‌نمایند. همچنین آنها با درگیر کردن یک ناحیه گسترده، اندازه منافذ پوستی را بزرگتر می‌کنند.

مسدود شدن منافذ پوست

تجمع مقادیر زیاد چربی و سلول‌های مرده پوستی در منافذ پوست باعث می‌شود که اندازه آنها بزرگتر از حد طبیعی باشد. لایه برداری پوست و رعایت بهداشت به از بین بردن چربی و سلول‌های مرده از روی سطح پوست کمک می‌کند و از بزرگ شدن منافذ پوست جلوگیری می‌نماید. شما با جلوگیری از بسته شدن منافذ پوستی ریسک به وجود آمدن جوش سر سیاه را به حداقل می‌‌رساند.

چگونه می‌توان منافذ بزرگ پوست را کوچک کرد؟


چگونه می‌توان منافذ بزرگ پوست را کوچک کرد؟

از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید

 استفاده از رتینوئیدهای موضعی باعث می‌شود که لایه‌های فوقانی پوست برداشته شود و تحقیقات نشان داده است که این امر منجر به کوچک شدن منافذ پوستی خواهد شد. با این حال استفاده از رتینوئیدهای موضعی می‌‌تواند باعث حساسیت به نور خورشید، قرمزی پوست و خشکی آن شود و نباید بیش از یک بار در روز مورد استفاده قرار بگیرد.

پوست خود را به طور منظم لایه برداری کنید

لایه برداری پوست به طور منظم علاوه بر آن که لایه فوقانی آن را برطرف می‌کند و چربی و آلودگی اضافی آن را نیز از بین می‌برد. این کار از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری می‌کند به همین دلیل شما باید سعی کنید به طور منظم پوست خود را لایه برداری کنید تا پوستی لطیف و نرم تر داشته باشید. لایه برداری پوست قابلیت ارتجاعی آن را افزایش می‌‌دهد. به خاطر داشته باشید که لایه برداری پوست می‌تواند فرآیند تولید چربی توسط بدن را تحریک کند که این امر به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کند. هر ۳ تا ۴ روز یک بار پوست خود را لایه برداری کنید و شاهد طراوت و شادابی آن باشید.

از ماسک خاک رس استفاده کنید

استفاده از ماسک خاک رس برای جمع کردن منافذ پوست توصیه می‌شود زیرا باعث کاهش التهاب و کاهش ضایعات پوستی خواهد شد. ماسک خاک رس به رفع چربی از لایه‌های عمیق پوست کمک می‌کند که این امر منجر به بسته شدن منافذ پوست و افزایش لطافت آن خواهد شد.

آکنه خود را درمان کنید

اکنون باعث می‌شود که منافذ پوست بزرگ شوند و هنگامی ‌که شما به درمان این مشکل می‌پردازید علاوه بر کوچک کردن منافذ پوست از بروز مجدد آکنه جلوگیری می‌نمایید.

از روغن‌های مخصوص استفاده کنید

کوچک کردن منافذ بزرگ پوست با از روغن‌های مخصوص استفاده کنید

استفاده از روغن‌های مخصوص مانند روغن دارچین دارای خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی است که به بهبود بافت پوست و افزایش لطافت آن کمک می‌کند. ترکیب کردن روغن دارچین با یک روغن حامل به کسب نتایج بهتر کمک می‌کند. اگر پوست شما چرب است نباید بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه این ترکیب را روی صورت خود قرار دهید.

از آلفا هیدروکسی اسید استفاده کنید

تحقیقات نشان داده است که استفاده از آلفا هیدروکسی اسید می‌تواند منافذ پوست را کوچک‌تر کرده و پوست را لطیف‌تر نماید. آلفا هیدروکسی اسید باعث لایه‌برداری پوست و افزایش تولید کلاژن در بدن می‌شود که این امر باعث افزایش نرمی و ارتجاع پوست می‌شود. یکی از محصولات معروف برای کوچک‌کردن منافذ پوستی، گلیکولیک اسید است که در پروسه پیلینگ شیمیایی نیز استفاده می‌شود.

از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید

اگر شما آکنه دارید باید قبل از درمان کردن منافذ بزرگ پوستی به درمان جوش صورت تان بپردازید. معمولاً متخصص پوست برای درمان آکنه به تجویز داروی آنتی بیوتیک خواهد پرداخت.

درمان پوست پرتقالی در مطب پزشک


پیلینگ شیمیایی

درمان پوست پرتقالی با پیلینگ شیمیایی

متخصص پوست با توجه به نوع پوست شما و میزان بزرگی و عمق منافذ پوستی استفاده از پیلینگ شیمیایی را توصیه خواهد کرد. در صورتی که منافذ باز پوست به علت چرب بودن پوست به وجود آمده باشد پزشک برای درمان از هیالورونیک اسید استفاده خواهد کرد. پیلینگ شیمیایی باعث لایه برداری پوست می‌شود و پزشک از محصولات مناسب به منظور بهبود قابلیت ارتجاعی پوست و افزایش فرایند لایه برداری استفاده خواهد کرد.

میکرونیدلینگ

درمان پوست پرتقالی با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش عالی برای کوچک کردن منافذ باز پوست می‌باشد. در این روش پزشک از تعدادی سوزن بسیار ریز استفاده می‌‌کنند و آنها را وارد پوست می‌نماید تا بدن را وادار به تولید کلاژن را کند. این سوزن‌های کوچک باعث به وجود آمدن جراحات خفیفی در سطح پوست می‌شوند که به تولید کلاژن و الاستین کمک می‌کنند. فرایند ترمیم کنندگی پوست باعث افزایش ضخامت اپیدرم می‌شود و ظاهر چین و چروک صورت را کاهش خواهد داد. میکرونیدلینگ همچنین باعث به وجود آمدن کانال‌های کوچکی می‌شود که به جذب بهتر ژل موضعی، کرم و سرم و افزایش سلامت لایه‌های عمیق پوست کمک می‌کند. میکرونیدلینگ همانند همه روش‌های درمانی با برخی عوارض جانبی خاصی همراه است که عبارتند از تورم خونریزی و قرمزی پوست.

تزریق دارو

پوست پرتقالی کرم دارای چین و چروک و خطوط متعددی می‌باشد به کمک داروهای متعدد و همچنین روش‌های درمانی زیبایی بهبود خواهد یافت. تزریق برخی محصولات در پوست باعث بهبود مشکلات پوستی و افزایش تولید کلاژن و الاستین، افزایش قابلیت ارتجاعی پوست و از بین رفتن چین و چروک صورت خواهد شد.

  • می‌‌توان از تزریق بوتاکس، دیسپورت و زئومین به درون عضلات نواحی خاص صورت از انقباضات عضلات آن قسمت جلوگیری کرد و چین و چروک ناحیه مورد نظر را برطرف نمود.
  • تزریق ژل و نیز باعث بهبود چین و چروک صورت و رفع خطوط آن و همچنین بهبود ظاهر چانه و به عبارتی زاویه سازی چانه خواهد شد.
  • می‌توان از تزریق ژل برای افزایش حجم صورت و پر کردن خط خنده استفاده کرد تا صورت ظاهری جوان تر و شاداب تر داشته باشد.
  • تزریق ژل در ناحیه گونه به افزایش حجم این قسمت و جوان سازی آن کمک می‌کند. می‌توان از تزریق ژل برای رفع پف زیر چشم و لیفت غبغب استفاده کرد تا علاوه بر کاهش مشکلات چانه به جوان سازی این قسمت نیز کمک کرد.

 استفاده از روش‌های ترکیبی بهبود ظاهر صورت کمک می‌کند. در صورتی که شما تحت درمان با این روش‌ها قرار بگیرید و به خوبی از پوست خود در منزل مراقبت کنید می‌توانید شاهد جوان سازی صورت خود و کسب نتایج عالی از درمان باشید.

لیزر درمانی

درمان پوست پرتقالی با لیزر درمانی

 لیزر درمانی می‌تواند به کاهش اندازه منافذ پوست کمک کند، باعث جوان سازی آن شود، به بهبود بافت صورت کمک نماید و حجم آن را افزایش دهد. لیزر درمانی با بهبود بافت صورت باعث می‌شود که با گذر زمان صورت شما سفت تر شود، شلی و افتادگی پوست برطرف شود و ظاهر بهتری داشته باشد. قبل از انجام لیزر درمانی با پزشک خود مشورت نمایید تا با توجه به سابقه پزشکی تان و نوع پوستی که دارید بهترین روش موجود را توصیه کند.

روش‌های طبیعی برای کوچک کردن منافذ پوست


استفاده از ژل آلوئه ورا

استفاده از ژل آلوئه ورا برای کوچک کردن منافذ پوست

زینک موجود در ژل آلوئه ورا باعث بسته شدن منافذ پوست خواهد شد. این محصول به کوچک کردن منافذ پوست و بهبود بافت آن کمک می‌کند، باعث تمیز شدن پوست می‌شود، چربی‌های اضافی پوست را برطرف می‌کند و آلودگی را از منافذ پوست پاک می‌نماید.

استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ

استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ برای کوچک کردن منافذ پوست

 استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ به سفت شدن پوست و جمع شدن منافذ باز آن کمک می‌کند. این امر باعث می‌شود که منافذ پوست کوچک شوند و کمتر جلب توجه نمایند. در صورتی که شما به طور منظم از این ماسک استفاده کنید میزان قابلیت ارتجاعی پوست افزایش پیدا می‌‌کند.

استفاده از جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین برای کوچک کردن منافذ پوست

استفاده از جوش شیرین باعث متعادل شدن پ هاش پوست می‌‌شود و ترکیبات اسیدی آن را برطرف می‌نماید. جوش شیرین باعث از بین رفتن پوست مرده خواهد شد و دارای خاصیت آنتی باکتریایی و ضد التهاب است که التهاب پوست را برطرف می‌کند.

نکاتی برای پیشگیری از بزرگ شدن منافذ پوست


از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

استفاده از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی بالا از خشک شدن پوست جلوگیری می‌‌کند، از تولید بیش از حد چربی پیشگیری می‌نماید و باعث حفظ رطوبت پوست خواهد شد. به این ترتیب به از بزرگ شدن منافذ پوست جلوگیری می‌شود. اگر پوست شما چرب از از ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید تا از بزرگ شدن منافذ پوست جلوگیری گردد.

مقدار زیادی آب بنوشید

نوشیدن آب به مقدار کافی به منظور حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از خشک شدن آن کاملاً ضروری است. سعی کنید هر روز حداقل ۲ لیتر آب بخورید زیرا مصرف آب به مقدار کافی از بزرگ شدن منافذ پوست جلوگیری می‌کند.

قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید

یکی از مهمترین عواملی که باعث به وجود آمدن منافذ بزرگ روی سطح پوست می‌شود پاک نکردن آرایش قبل از خواب است. همیشه به خاطر داشته باشید که قبل از خوابیدن صورت خود را بشویید و برای این کار از پاک کننده مناسب استفاده نمایید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

از مصرف آن دسته از مواد غذایی که حاوی روغن و کربوهیدرات بسیار زیادی هستند خودداری کنید زیرا تحقیقات نشان داده است این رژیم غذایی باعث به وجود آمدن آکنه روی سطح پوست خواهد شد که این امر منجر به بزرگ شدن منافذ پوست می‌شود. رژیم غذایی که سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری است به حفظ سلامت، لطافت و درخشندگی پوست کمک می‌کند. بزرگ بودن منافذ پوست باعث می‌‌شود که به صورت نامناسب به نظر برسد اما شما با رعایت یک رژیم غذایی مناسب، مصرف آب به مقدار کافی و استفاده از محصولات مناسب مراقبت از پوست می‌توانید از بزرگ شدن منافذ پوست تان جلوگیری کنید و پوستی سالم داشته باشید.

مشاوره رایگان