مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش: پانسمان و بانداژ دورگوش، دارو و …

تاریخ 21 آبان 1402

جراحی زیبایی گوش که با نام اتوپلاستی شناخته می‌شود،‌ فرآیندی است که بیرون‌زدگی گوش از سر را کاهش می‌دهد. بیشتر اوقات جراحی زیبایی گوش روی کودکانی با سنین ۴ تا ۱۴ سال انجام می‌شود. گوش‌های بیرون‌زده اغلب موجب می‌شود که کودکان مورد آزار و تمسخر قرار گیرند؛ این مسخره شدن می‌تواند اثر ویرانگری روی روان کودک داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر دربارهی مراقبتهای بعد از جراحی زیبایی گوش و یا برای رزرو نوبت در کلینیک  پوست و مو رازی با شماره تلفن های 02145379 تماس حاصل فرمایید.

عمل‌های زیبایی گوش، تنها برای کودکان انجام‌شده و برای افراد بزرگسال نیز قابل انجام است. این اقدامات زیبایی برای افرادی با گوش‌های بزرگ یا با عدم‌تقارن‌های مادرزادی که باعث کاهش جذابیت ظاهری می‌شود نیز مناسب است. همچنین امکان دارد که گوش‌های فرد به دلیل عوامل ژنتیکی یا جراحت‌های فیزیکی نظیر از دست دادن یک گوش یا قسمتی از یک گوش دارای شکلی نامتناسب باشند. اتوپلاستی به طور موفقیت‌آمیزی برای چنین موقعیت‌هایی استفاده می‌شود. بیماران معمولاً از بهبود بلندمدت ظاهر خود که توسط جراحی گوش صورت گرفته، رضایت‌مند هستند.

آنچه باید در مورد عمل جراحی زیبایی گوش بدانیم؛


عمل جراحی زیبایی گوش توسط متخصص  جراحی پلاستیک  به عنوان یک اصلاح دائمی برای بیرون‌زدگی گوش انجام می‌شود. این عمل معمولاً در بیمارستان یا مراکز جراحی معتبر و با بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد. روش‌های متعددی برای تغییر شکل گوش وجود دارد. یک متخصص جراحی پلاستیک بسته به مورد و شدت وضعیت، روش جراحی مناسب را به بیمار پیشنهاد می‌دهد.

آنچه باید در مورد عمل جراحی زیبایی گوش بدانیم؛جراحی زیبایی گوش شامل ایجاد یک برش کوچک  در پشت گوش است. سپس غضروف با استفاده از روش متناسب با نیازهای فردی بیمار تغییر شکل داده شده و در محل مورد نظر قرار می‌گیرد. برای مثال جراح پلاستیک ممکن است از روش‌هایی مانند ایجاد چند برش یا روشی به نام «خط‌‌ اندازی» یا تراش غضروف برای تغییر شکل گوش استفاده کند. یا با استفاده از بخیه‌های داخلی گوش را به سر نزدیک‌تر کند.

هنگام اصلاح گوش‌های برجسته یا بیش‌ از حد بزرگ، قسمت کوچکی از غضروف لاله گوش برداشته می‌شود. با این کار کل گوش به سر نزدیک‌تر می‌شود.

زاویه صحیح برای اصلاح برای داشتن یک نتیجه طبیعی هنگام مشاوره جراح متخصص با بیمار تعیین می‌شود. متخصصان تصاویر قبل و بعدی به بیمار نشان می‌دهند تا بیمار متوجه شود که چه انتظاراتی از عمل خود داشته‌باشد.

 

 

آیا برای انجام جراحی باید در بیمارستان بستری شوم؟


اتوپلاستی معمولاً در یک مرکز جراحی معتبر یا در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. این یک روش سرپایی است به این معنی که شما می‌توانید همان روز به منزل برگردید.

آمادگی های قبل از جراحی زیبایی گوش


آماده‌شدن برای جراحی زیبایی گوش، از اهمیت بسیاری برخوردار است. رعایت تمام دستورالعمل‌های قبل از عمل، به شدت موثر در فرآیند بهبودی شما است. پزشک شما، قبل از روز جراحی، یک لیست دقیق از دستورالعمل‌های قبل و بعد از عمل را به شما ارائه خواهد داد که شامل کارهایی که باید در روز جراحی انجام دهید و داروهایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید، می‌شود.

برنامه‌ریزی برای درمان

یکی از مهمترین مراحل آمادگی برای جراحی زیبایی گوش، برنامه‌ریزی درمان است. در طول مشاوره اولیه پزشک شما تمام سوابق پزشکی شما را بررسی می‌کند. او احتمالاً سوالاتی در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته شما خواهد پرسید. شما باید تمام داروهایی را که در حال حاضر مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف کرده‌اید را با او در‌میان‌بگذارید.

آمادگی قبل از جراحی زیبایی گوشپزشک همچنین گوش‌های شما را معاینه می‌کند و موقعیت، اندازه، شکل و تقارن آن‌ها را برای تعیین بهترین روش درمانی متناسب با نیازهای شما بررسی می‌کند. او احتمالاً از شما خواهد پرسید که چرا می‌خواهید جراحی زیبایی گوش انجام دهید و چه اهداف و توقعاتی دارید تا اطمینان یابد که انتظارات واقع‌بینانه‌ای از عمل دارید.

همچنین ممکن است پزشک برای نگهداری سوابق از گوش‌های شما عکس‌هایی بگیرد.

 

 

 

هفته‌های قبل از جراحی

اقدامات مشخصی وجود دارد که شما با رعایت آن‌ها در هفته‌های قبل از عمل جراحی‌تان می‌توانید دوران نقاهت بهتری را تجربه کنید.

سیگار کشیدن و استعمال دخانیات موجب کاهش جریان خون و کندی بهبودی می‌شود. اگر سیگاری هستید پزشکتان احتمالاً به شما توصیه خواهد‌کرد که قبل از انجام جراحی و در طول دوره نقاهت از مصرف دخانیات خودداری نمایید.

همچنین باید از مصرف داروهایی که احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند مانند آسپرین، داروهای ضد‌التهاب و برخی ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی اجتناب کنید. پزشک می‌تواند برای اطمینان از سلامت شما در زمان آمادگی برای جراحی، جایگزین‌هایی برای داروهای ضروری‌ برایتان تجویز کند.

آمادگی مناسب برای جراحی می‌تواند از بروز عوارض جلوگیری کرده و کمک کند که روند بهبودی بهتری داشته باشید.

بسته به گستردگی عمل جراحی شما ممکن است که به کمک یک فرد همراه در دوران نقاهت نیاز داشته‌باشید. بیشتر بیماران نباید برای برگشت به خانه رانندگی کنند و نیز شب اول بعد از جراحی باید کسی در کنارشان بماند. همچنین ممکن است برای مدت طولانی‌تری به همراهی و مراقبت کسی نیاز داشته باشید.

مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی گوش


بلافاصله بعد از جراحی، سر و گوش‌های شما را با یک گاز پانسمان می‌کنندکه باید تا زمان اولین ویزیت بعد از عمل توسط پزشک، در محل خود بماند و سپس برداشته خواهد شد. بعد از این که برای اولین بار پانسمان برداشته‌می‌شود گوش‌ها ممکن است بیش از حد صاف یا چسبیده به سر به نظر برسند که جای نگرانی نیست.

سایر مراقبت‌های بعد از جراحی

  • پزشک از شما می‌‌خواهد که پس از برداشتن پانسمان، هنگام خواب از یک سربند که گوش‌ها را بپوشاند استفاده نمایید. پزشکتان به شما خواهد گفت که چه زمانی دیگر نیازی به خوابیدن با این هدبند ندارید.

بعد از جراحی توصیه می‌شود که هنگام خواب و استراحت برا ی کاهش تورم حداقل دو یا سه بالش زیر سر خود قرار دهید.

  • مراقبت های پس از جراحی زیبایی گوشتورم و مقداری تغییر رنگ در نزدیکی گوش‌ها بروز می‌کند که در طی دو تا سه هفته فروکش می‌کند. هرگونه تورم بیش‌ازحد یا ناهموار را به پزشک خود اطلاع دهید.
  • بعد از برداشتن پانسمان می‌توانید با احتیاط دوش بگیرید و شامپو بزنید. توصیه می‌شود در یکی دو هفته اول از شامپو بچه استفاده کنید. هنگام دوش گرفتن بگذارید آب به آرامی از نواحی جراحی پشت گوش عبور کند. بعد از دوش‌گرفتن از پماد آنتی‌بیوتیک (باسیتراسین) استفاده کنید.
  • ناراحتی های جزئی و محدود به ناحیه عمل مورد انتظار است.
  • از ورزش‌های تماسی یا فعالیت‌های شدید که ممکن است به گوش شما ضربه وارد شود بپرهیزید.
  • داروهای مسکن و بیهوشی می‌توانند باعث یبوست شوند. استفاده از یک داروی مسهل مانند کولاک (Colace) چند روز قبل از جراحی مفید است. اگر بعد از جراحی دچار یبوست شدید می‌توانید از شیاف گلیسیرین یا انما فلیت (Fleet) استفاده کنید.
  • داروهای مسکن خود را با معده خالی مصرف نکنید. ۳۰ دقیقه قبل از مصرف داروی خود یک میان‌وعده سبک مانند کراکر بخورید.
  • اگر برش جراحی شما قرمز، گرم یا حساس شد، یا اگر درد شما در حال افزایش بود با مطب پزشک تماس بگیرید چرا که ممکن است دچار عفونت شده باشید.

جراحی زیبایی گوش چه مدت طول می‌کشد؟


اتوپلاستی تقریبا حدود دو ساعت و نیم طول می‌کشد. زمان دقیق آن بستگی به شرایط فردی هر بیمار دارد. برخی تنظیمات کوچک برای اصلاح گوش‌های برجسته و تقارن آن‌ها در حین عمل جراحی اصلاحی گوش انجام می‌شود که به این معنی است که جراحی باید متناسب با شرایط شما باشد.

 

 

 

آیا پس از عمل جراحی زیبایی گوش جای زخم (اسکار) بر جای خواهد ماند؟


برشی که در حین جراحی زیبایی گوش ایجاد می‌شود در پشت گوش شما و در تاشدگی طبیعی آن پنهان می‌شود که به این معنی است که جای زخم این عمل دیده نمی‌شود. گاهی اوقات جای زخم‌هایی در قسمت داخلی لاله گوش وجود خواهند داشت که آن‌ها نیز قابل مشاهده نیستند.

نتایج عمل جراحی زیبایی گوش چه زمانی قابل مشاهده  خواهد بود؟

بلافاصله بعد از برداشتن بانداژهای روی سرتان، متوجه نتایج اولیه خواهید شد. اما حدود شش هفته بعد از عمل جراحی، پس از فروکش کامل تورم و کبودی نتیجه نهایی را خواهید دید.

مشاوره رایگان