مراقبت بعد از لیزر خالکوبی: توصیه هایی برای بعد از لیزر تاتو

تاریخ 22 آبان 1402

اگر از خالکوبی یا تاتوی بر روی پوست خود راضی نیستید، می‌توانید آن را حذف کنید و نیازی نیست برای همیشه با آن زندگی کنید. حذف موفقیت‌آمیز تاتو یک راه مناسب است. روش قدیمی حذف تاتو، یعنی خراشیدن جوهر از روی پوست، به طور قطع به پوست آسیب می‌زد، اما اکنون روش‌های پیشرفته‌تری وجود دارند.

یکی از روش‌های رایج برای حذف تاتو، استفاده از لیزر است. از جمله روش‌های پرکاربرد استفاده از لیزر کیوسویچ (Q-switched laser) است که با سرعت، نور را برای تجزیه رنگدانه‌های تاتو بدون عوارض جانبی جدی پالس می‌دهد.

با اینکه حذف تاتو با استفاده از لیزر دارای کمترین خطرات ممکن است، توجه به مراقبت بعد از حذف تاتو، از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. در ادامه بحث، چند راهنمایی مفید برای انجام فرآیند بهبود سریع‌تر و موثرتر بعد از حذف تاتو با استفاده از لیزر آورده شده است.

حذف تاتو با لیزر، محبوب‌ترین روش حذف تاتو است. این فرایند شامل پالس‌های متمرکز نور است که به طور مستقیم بر روی خالکوبی متمرکز می­شوند. لیزر در واقع جوهری را که در پوست جاسازی شده است، به قطعات مختلف می‌شکند. قطعات در هم شکسته جوهر، از هم می­پاشند و به آرامی توسط سیستم ایمنی طبیعی بدن جذب می‌شوند.

مقبولیت درمان لیزریQ -سوئیچ به سرعت در حال افزایش است. بر خلاف بسیاری از دیگر راه­های حذف تاتو، این روش معمولاً باعث ایجاد زخم در محل رفع تاتو نمی‌شود.

در کلینیک زیبایی انواع خدمات لیزری برای زیبایی پوست تحت نظر متخصصین باتجربه و با جدیدترین دستگاه‌ها انجام می‌شود.

چند جلسه برای رفع خالکوبی با لیزر لازم است؟ 


جلسات حذف تاتو معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. تعداد جلسات لازم برای حذف تاتو بسته به اندازه، مکان و رنگ آن متغیر است، اما معمولاً سه تا هفت جلسه در طول یک ماه انجام می‌شود و انجام لیزر به مدت نیم تا دو ماه، حذف کامل تاتو را تضمین می‌کند.

فرآیند بهبودی بعد از حذف تاتو با لیزر 


با سپری کردن جلسات لیزر، طبیعتاً شما تمایل به دانستن این موضوع دارید که هنگام بهبودی، چه چیزی ممکن است پیش بیاید. در ادامه چند مورد از چیزهایی که مورد انتظار هستند، آورده شده است.

ناراحتی 

فرآیند حذف تاتو با لیزر، بدون درد نیست. تکنیک بی حس کردن برای آماده کردن لایه ­های بالایی پوست، یک راه حل ایمن می­باشد که تنها به مکان درمان محدود می­شود. پس از درمان، ممکن است برخی از عوارض جانبی ناشی از حذف تاتو با لیزر مانند قرمزی، تاول، تورم، پوسته دادن، خارش و مقدار کمی خونریزی در ناحیه مورد درمان داشته باشید. این علائم جزئی احتمالاً فقط طی چند روز اول پس از هر درمان مشاهده شوند. ضمناً، برای آرام کردن موقت ناراحتی ناشی از لیزر، می­توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. ممکن است تاول­های ایجاد شده منجر به کنده شدن لایه‌هایی از پوست شود، که این وضعیت ممکن است تا 2 هفته بعد از جلسه درمان با لیزر طول بکشد. شما باید بین هر جلسه درمان، 8-6 هفته منتظر بمانید تا بدن شما بتواند خود را از جوهر تاتویی که توسط لیزر حل شده است، رها سازد. این دوره زمانی، وقتی که پزشک شما را ویزیت می‌کند و برنامه ریزی مراحل بعدی شما را بررسی می­کند، تعیین می‌شود.

تغییر رنگ پوست  

در طول فرایند بهبودی حذف تاتو با لیزر، شما به احتمال زیاد متوجه تغییر رنگ موقت در پوست خود خواهید شد. هنگام تجزیه جوهر توسط لیزر، لایه بالایی پوست شما به احتمال زیاد یک سایه سفید به خود خواهد گرفت. این عارضه جانبی به عنوان پدیده سفید شدگی شناخته می‌شود و با کنده شدن پوست در طول روند بهبودی بین جلسات درمان، تغییر خواهد کرد. تیرگی پوست (هایپرپیگمنتیشن) و کمرنگ شدن پوست (هیپوپیگمنتیشن) دو عارضه جانبی دیگر هستند که باید در نظر گرفته شوند. در پدیده تیرگی پوست، پوست کمی تیره‌تر از رنگ طبیعی خود می‌شود. پالس‌های لیزر شامل امواج نور می‌تواند رنگ طبیعی پوست شما را تحت تأثیر قرار دهد. افرادی با پوست تیره، بیشتر در معرض این عارضه هستند. در پدیده روشن شدن پوست (روشنی)، رنگ طبیعی پوست کم رنگ‌تر می‌شود، و این نیز یکی از عوارض متداول در افرادی با پوست روشن است. در بیشتر موارد، طی 6 ماه تا یک سال پس از آخرین جلسه درمان، پوست به رنگ طبیعی خود باز می‌گردد اما ممکن است این دو پدیده روی پوست، دائمی باشند.

انتظارات  

در طول روند بهبودی، انتظارات خود را مدیریت کنید. حذف تاتو با لیزر یک درمان مؤثر است، اما نتایج گاهی اوقات کامل نیستند. نوع جوهر مصرف شده در تاتو، اندازه و محل آن می‌تواند نتایج متفاوتی در بر داشته باشد. به عنوان مثال، معمولاً حذف رنگ سیاه در پوست روشن‌تر بسیار آسان است. از سوی دیگر، حذف جوهر سبز و بنفش ممکن است از هر رنگ پوستی بسیار دشوار باشد. حذف خالکوبی‌های بزرگ‌تر، زمان بیشتری نیاز دارد و بزرگ‌تر بودن سطح می‌تواند حذف کامل تاتو را مشکل سازد. همچنین باید بدانید که حذف کامل خالکوبی‌هایی که در قسمت پایین دست و پاها قرار دارند ممکن است دشوار‌تر باشد. هر چه ناحیه‌ای که تاتو در آن قرار دارد از قلب دورتر باشد، گردش خون در آن ضعیف­تر می­شود. تاتوهایی که از مناطقی مانند مچ پا حذف می‌شوند ممکن است به دلیل مسائل مربوط به گردش خون دیرتر بهبود یابند. بعد از اتمام جلسات، ممکن است تاتوی پوست شما به طور کامل یا تقریباً به طور کامل پاک ­شود، اما به یاد داشته باشید نتایج متفاوت خواهد بود.

نکاتی برای سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی


مراقبت مناسب بعد از حذف تاتو با لیزر، به شما کمک می­کند تا از داشتن بهبودی خوب و سریع اطمینان حاصل کنید.

سیستم ایمنی بدن خود را آماده کنید  

سیستم ایمنی بدن شما نقش مهمی در هر نوع فرایند بهبودی ایفا می‌کند و همین امر برای بهبودی حذف تاتو با لیزر نیز صادق است. در آماده سازی برای جلسات درمان خود، خوردن غذاهای مغذی و ورزش را فراموش نکنید. اضافه کردن این دو مورد مهم به برنامه روتین، به شما کمک خواهد کرد که بدن خود را سالم و آماده به بهبود یافتن، نمایید. سعی کنید از غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مانند مرکبات، که دارای مقدار زیادی ویتامین C هستند یا زنجبیل که دارای خواص ضد التهابی است، استفاده کنید.

تمیز کردن مناسب  

تمیز کردن مناسب منطقه تحت درمان، راه مؤثری در جهت جلوگیری از عفونت که مانع از بهبودی است، می­باشد. هر روز، ناحیه تحت درمان را با آب سرد تمیز و خشک کنید. از مالیدن ناحیه، خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند پوست را بیشتر تحریک کند. همچنین باید یک پماد آنتی بیوتیکی به ناحیه تحت درمان بمالید، به ویژه زمانی که یک تاول می­ترکد و در طی سه روز اول پس از یک جلسه درمان، آن را با باند تمیز بپوشانید تا محافظت بیشتری از عفونت بالقوه داشته باشد.

پماد موضعی 

پس از گذشت ۳ روز از درمان حذف تاتو با لیزر، می‌توانید از پمادهای مختلفی برای تسریع بهبودی استفاده کنید. ویتامین E و کرم هیدروکورتیزون می‌توانند کمک کنند تا از عوارض آزاردهنده مانند خارش رهایی یابید. خاریدن ناحیه تحت درمان می‌تواند باعث تحریک پوست شده و احتمال بروز زخم را افزایش دهد. پماد تسکین دهنده موضعی می‌تواند از ایجاد زخم بعد از حذف تاتو با لیزر جلوگیری کند. همچنین، به یاد داشته باشید که تا ۳ ماه پس از آخرین جلسه، از کرم ضد آفتاب در ناحیه تحت درمان استفاده کنید. استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب در مقابل آفتاب، یک عادت سالم است.

کمپرس سرد

تورم و قرمزی عوارض جانبی رایج حذف تاتو با لیزر است. اگر التهاب پیش بیاید، لمس یا برداشتن ناحیه ملتهب شده، وسوسه انگیز خواهد بود. به جای دستکاری ناحیه ملتهب از کمپرس سرد استفاده کنید تا به کاهش التهاب کمک کنید، این کار ممکن است برای روز اول پس از یک جلسه درمان مفید باشد. شما می‌توانید از چیزهایی مانند پارچه‌ی نمدار و خنک، کیسه یخ یا کیسه سبزیجات یخ زده موجود در فریزر خود استفاده کنید. پس از استفاده از کمپرس سرد، به یاد داشته باشید به درستی ناحیه را تمیز و خشک کنید.

اجتناب از استرس غیر ضروری 

استرس می‌تواند به شدت بر توانایی ما در بهبودی تأثیر بگذارد. در حالی که در حال بهبود هستید، سعی کنید در آرامش بمانید. می‌توانید به زندگی روزمره خود بپردازید، اما سعی کنید از موقعیت‌هایی که بیش از حد استرس زا هستند، جلوگیری کنید. شاید حتی بتوانید با برخی از تکنیک‌های آرامش بخش مانند پیاده روی طولانی و یا ماساژ به تسریع بهبودی، کمک کنید. این دوره بهبودی زمان خوبی برای استفاده هرگونه کار ضد استرس و تکنیک‌های مدیریتی است که دوست دارید و به شما آرامش می­دهد.

اجتناب از مصرف دخانیات 

مضرات مصرف دخانیات برکسی پوشیده نیست و به طرق مختلفی بر سلامتی بدن تأثیر منفی می­گذارد. مصرف دخانیات می­تواند تعداد جلسات حذف تاتوی بدن با لیزر تا حدود 70 درصد، از 10 جلسه بیشتر کند. سیگار کشیدن رگ‌های خونی شما را منقبض می‌کند، درحالیکه برای تمیز کردن مؤثر رنگدانه‌های ناشی از تاتوی بدن خود، نیاز به گردش خون قوی و خوب دارید. اگر سیگار مصرف می­نمائید، سعی کنید مصرف خود را در طول دوره درمان خود متوقف یا کاهش دهید تا اثربخشی درمان به حداکثر برسد.

چیزهایی که در طول فرآیند بهبودی باید از آن­ها اجتناب شود 


آنچه که نباید انجام دهیم می‌تواند به اندازه چیزهایی که انجامشان ضرورت دارد، مهم باشند. برای اطمینان از بهبودی سریع، از این شش مورد اجتناب کنید:

 غوطه ور شدن در آب  

خوب است چند ساعت پس از جلسه درمان دوش بگیرید، اما مراقب باشید که از پاشیدن فشار قوی آب در ناحیه تحت درمان جلوگیری کنید. همچنین از شما خواسته خواهد شد تا از خیس کردن ناحیه آسیب دیده اجتناب کنید درحالیکه ممکن است در ناحیه زخمی تاول یا خراش داشته باشید. قرار دادن پوست در معرض آب در یک وان حمام، استخر یا حمام داغ، شما را در معرض خطر عفونت قرار می‌دهد که قویاً روند بهبودی را کند می‌کند.

اصلاح  

شما ممکن است در طول فرایند بهبود، نیاز به اصلاح ناحیه تحت درمان داشته باشید. اصلاح کردن ناحیه تحت درمان می‌تواند منجر به تحریک یا خراش پوست شود، که باعث ایجاد عفونت بیشتر می‌شود. همچنین بایستی حداقل شش هفته قبل از شروع جلسات درمان خود، از حذف موی ناحیه تحت درمان با دستگاه اپیلاسیون خودداری شود. مانند اصلاح، این روش حذف مو می‌تواند پوست شما را تحریک و راه را برای ایجاد عفونت باز کند.

محصولات برنزه کننده پوست 

بهتر است در طول دوره حذف تاتو با لیزر، از مصرف مواد برنزه کننده اجتناب کنید. پوست شما مواد شیمیایی موجود در لوسیون یا اسپری برنزه کننده را جذب می‌کند که می‌تواند بر روند درمان تأثیر بگذارد. محصولات برنزه کننده همچنین باعث افزایش خطر عوارض جانبی، از جمله تیره‌تر شدن پوست و تاول زدن می‌شوند. از استفاده از تخت‌های برنزه و حمام آفتاب نیز خودداری کنید. قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند پوست شما را حساس و مستعد سوزش کند. علاوه بر این، تابش آفتاب باعث افزایش سطح ویتامین D در بدن می‌شود که می‌تواند اثر درمان لیزر را تحت تأثیر قرار دهد.

کندن زخم 

 اگر می‌خواهید از ایجاد جای زخم ناشی از حذف تاتو با لیزر جلوگیری کنید، از کندن زخم­هایی که ممکن است بعد از هر جلسه درمان ایجاد شود اجتناب کنید. خارش زخم ممکن است وسوسه کننده باشد که پوست آن را بکنید، اما این کار می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد و روند بهبودی را کند نماید. اجازه دهید پوست زخم به طور طبیعی کنده شود. همچنین باید سعی کنید مراقب باشید که محل زخم را به چیزی نمالید که ممکن است پوست زخم را بکند. برای چند روز اول پس از جلسه درمان لیزر، لباس‌های شل و راحت بپوشید و پوست حساس را با باند تمیز محافظت کنید.

مصرف آنتی بیوتیک‌ها

آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند در بعضی افراد حساسیت پوستی ایجاد کنند که بهترین راه برای جلوگیری از حساسیت مذکور، اجتناب از مصرف آن ها حین جلسات حذف تاتو با لیزر است. اگر شما نیاز به مصرف کردن آنتی بیوتیک‌ها برای تکمیل دوره ی مصرف داروی خود در یک بیماری دارید، از پاک کردن تاتو خودداری کنید تا زمانی که دوره ی مصرف دارو به پایان برسد. اگر شما نیاز به مصرف یک دوره آنتی بیوتیک در وسط جلسات درمان لیزر خود دارید، قبل از آن با تکنسین حذف تاتوی خود صحبت کنید. ه برای زمان بین جلسات  

هنگامی که تصمیم گرفتید یک تاتو را حذف کنید، احتمالاً می‌خواهید آن را با سرعت بیشتری انجام دهید. با این حال، زمانی که قرار ملاقات خود را برنامه ریزی می­کنید، به یاد داشته باشید این کار یک روند تدریجی دارد. با عجله کردن و کوتاه کردن زمان انجام روند حذف با لیزر، شما به بدنتان زمان مناسب برای درمان بین جلسات درمان را نمی­دهید و این بدین معنی است که شما ممکن است عوارض جانبی بیشتری داشته باشید. با تکنسین حذف تاتوی خود صحبت کنید و مشاوره تکنسین خود را در مورد برنامه ریزی قرار ملاقات بعدی در نظر بگیرید.

اگر در طول فرآیند درمان، اثرات عوارض جانبی داتشه باشید، چه باید کرد؟


داروهای ضد درد بدون نسخه پزشک

بعد از انجام جلسات حذف تاتو با لیزر، احتمالاً با برخی ناراحتی‌ها روبرو خواهید شد که کاملاً طبیعی است. بسته به تحمل شخصی درد، ممکن است نیازی به انجام کار دیگری نداشته باشید. اگر درد بیش از حد یا آزاردهنده باشد، می‌توانید از داروهای ضد درد مانند تیلنول استفاده کنید. با این حال، از مصرف آسپیرین خودداری کنید زیرا این دارو به عنوان یک رقیق کننده خون عمل می‌کند که ممکن است باعث خونریزی و کبودی در محل درمان شود.

روغن ویتامین E

بسیاری از مردم نگران ایجاد زخم در محل حذف تاتو با لیزر هستند. خوشبختانه در اکثر افراد بعد از درمان با لیزر، زخمی ایجاد نمی­شود.
اگر تصور می‌کنید ممکن است این عارضه جانبی را تجربه کنید، برای کاهش دادن زخم، راه­های مختلفی از جمله مالیدن روغن ویتامین E بر روی بافت زخم دار، وجود دارد. بسیاری از افراد با این روش به نتایج موفقی رسیده‌اند، اگرچه هیچ تحقیق رسمی مبنی بر اثربخشی این روش برای درمان زخم وجود ندارد. شما همچنین می‌توانید از چسب‌های سیلیکونی زخم استفاده کنید، که در دسترس هستند. فقط به یاد داشته باشید که تا زمانی که پوست شما پس از پایان آخرین جلسه درمان، به طور کامل بهبود یابد، از دست زدن به چسب‌ها خودداری کنید.

بانداژ  

 اگر در محل لیزر، تاول ایجاد شود، از ترکاندن و دستکاری کردن آن خودداری کنید. حتی ممکن است شما مراقب آن باشید و نترکانید اما خودبخود تاول­ها باز شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، پماد آنتی بیوتیک به تاول بزنید و با باند تمیز برای جلوگیری از عفونت پوشش دهید. به علاوه، باند می‌تواند یک محافظ مفید باشد که مانع از خراشیدن یا تحریک پوست شما شود.

بسته یخ 

 همانطور که در بالا ذکر شد، بسته‌های یخ می‌توانند برای کمک به سرعت بخشیدن به روند بهبودی استفاده شوند. قرار دادن یک بسته سرد، علی رغم اینکه کیسه‌ای از مواد یخ زده موجود در فریزر یا یخچال فروشگاه باشد، می‌تواند به کاهش ناراحتی و تورم کمک کند. به احتمال زیاد، التهاب یک عارضه جانبی است که در روز اول بعد از جلسه درمان ایجاد می­شود، اما ممکن است به مدت زیادی بجا بماند. استفاده از بسته‌های یخ می­تواند باعث تسکین آن شود و به کاهش تورم کمک کند. اگر تورم ماندگار باشد، با تکنسین حذف تاتوی خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که ناشی از واکنش آلرژیک یا عفونت ایجاد شده نباشد.

دست نزنید  

یکی از مفید‌ترین توصیه‌هایی که می‌توانید در طول فرآیند بهبودی به آن توجه کنید این است که “هیچ کاری انجام ندهید”. اگر بدن شما دچار خارش یا تورم شد، می‌توانید از کرم یا بانداژ توصیه شده در ناحیه استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که پوست خود را خراش ندهید. اگر شما بتوانید از انجام این کار اجتناب کنید، عوارض جانبی به طور طبیعی با سرعت بسیار زیاد محو خواهند شد.

کرم‌های زیبایی

تیره‌تر و کم رنگ‌تر شدن پوست، از عوارض جانبی احتمالی هستند. اگر شما متوجه تیره یا روشن شدن رنگ طبیعی پوست خود شدید، منتظر بمانید تا به حالت طبیعی بازگردد. ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد تا این کار انجام شود، اما در بیشتر موارد، پوست بعد از درمان کامل ناحیه بهبود یافته، به رنگ طبیعی خود برمی­گردد. اگر تغییر در رنگ پوست، شما را می­رنجاند یا به مدت زیادی طول کشیده است، می‌توانید از برخی کرم‌های زیبایی یکنواخت کننده رنگ پوست، استفاده کنید.

مشاوره رایگان