مراقبت بعد کاشت ریش و سبیل: باید و نبایدها پس از کاشت ریش

تاریخ 21 آبان 1402

بسیاری از مطالعات اجتماعی در سراسر جهان نشان داده است که مردانی که ریش دارند، جذاب‌تر از مردان بدون ریش هستند. به همین دلیل، بسیاری از مردان به فکر انجام کاشت ریش به عنوان یک راه‌حل برای داشتن احساس بهتر و اعتماد به نفس بیشتر افتاده‌اند.

اگر می‌خواهید ریش و سبیل پرتری داشته باشید و عوامل ژنتیکی مناسبی برای این ویژگی ندارید یا به هر دلیلی در رویش موهای ریش و سبیل خود مشکل دارید، کاشت ریش و سبیل یک راه‌حل مؤثر و دائمی برای شما ارائه می‌دهد که هیچ چیز دیگری نمی‌تواند چنین تأثیری را برای شما به همراه داشته باشد. یکی از سؤالاتی که مردم در مورد چنین عملی که راه‌حلی دائمی را ارائه می‌دهد می‌پرسند این است که “پس از کاشت ریش چه اتفاقی خواهد افتاد؟” برای کسب اطلاعات و تمام جزئیات مربوط به دوره بعد از کاشت ریش و نتایج آن، ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

کارهایی که باید قبل از عمل کاشت ریش انجام دهید 


 • یک هفته قبل از این عمل، باید مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید.
 • اگر به هر دارویی حساسیت دارید، باید قبل از شروع عمل جراح را در جریان بگذارید.
 • 24 ساعت قبل از عمل، باید از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا ممکن است دوره بهبودی شما را طولانی کند.
 • اگر دارویی برای بیماری‌های مزمن یا حاد مانند دیابت، بیماری‌های قلبی مصرف می‌کنید، باید در اسرع وقت این موضوع را به جراح خود اطلاع دهید.

نحوه کاشت ریش و سبیل


نحوه کاشت ریش و سبیل

کاشت مو و سبیل از طریق انتقال فولیکول‌های مو (گرافت‌ها) از مناطق مشخصی از بدن به ریش انجام می‌شود.

همانند کاشت مو، کاشت ریش نیز از طریق روش‌های FUE، DHI یا Robotic DHI در مدت 4 الی 6 ساعت انجام می‌شود. در طی این روش که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، فولیکول‌های مو به صورت جداگانه در ریش پیوند زده می‌شوند. معمولاً از 1000-3000 گرافت به منظور تضمین تراکم بالا استفاده می‌شود.

از آنجا که در این روش از موهای پیوندی خود بیمار استفاده می‌شود، بسیار ایمن است و نتایج طبیعی را به همراه دارد. علاوه بر این، هیچ بخیه‌ای در این عمل وجود ندارد زیرا هیچ برشی در طول عمل ایجاد نمی‌شود، بنابراین پس از آن هیچ جای زخمی بر روی پوست ناحیه وجود نخواهد داشت.

معمولاً گرافت ها یا موهای پیوندی از پشت سر یا گردن گرفته می‌شوند. این کار ممکن است باعث شود که برای برخی از افراد سوا لاتی مطرح شود: جای نگرانی در این مورد وجود ندارد. وقتی پیوندها در محل ریش پیوند می‌شوند، با گذشت زمان شروع به نشان دادن ویژگی‌های ریش می‌کنند. دلیل این امر این است که گرافت ها یا موهای پیوندی، ویژگی‌های منطقه‌ای را که در آن کاشته شده‌اند، به خود می‌گیرند.

بعلاوه، هنگام انتخاب ناحیه اهداکننده، متخصصان قسمت‌هایی را که دارای موهای پیوندی ضخیمی هستند انتخاب می‌کنند و پیوندهایی را که می‌توانند بعد از پیوند بتوانند خصوصیات مشابه به محل مورد نظر را نشان دهند، جستجو می‌کنند.

پس از کاشت ریش و سبیل، انتظار چه چیزی را باید داشته باشیم؟ 


پس از کاشت ریش و سبیل، انتظار چه چیزی را باید داشته باشیم؟

پس از پیوند ریش نیازی به ماندن در بیمارستان نیست و می‌توانید در همان روز به خانه برگردید.

بعد از عمل ممکن است مقداری قرمزی و حساسیت در صورت شما ایجاد شود. علاوه بر این، ممکن است همین علائم در ناحیه اهدا کننده نیز ظاهر شود. این موارد عادی هستند و ظرف چند روز برطرف می‌شوند.

متخصصان ناحیه تحت درمان را در روز دوم یا سوم پس از عمل شستشو می‌دهند. پس از شستشو، ممکن است تاول‌های قرمزی در ناحیه کاشته شده ظاهر شود. این تاول‌ها در هفته اول یا دوم پس از عمل ناپدید می‌شوند.

بعد از 2 تا 3 هفته بعد از کاشت ریش، موهای ریش ممکن است شروع به ریزش کنند. این نشانه خوبی است، زیرا ریش جدیدی که رشد خواهد کرد دائمی خواهد بود؛ بنابراین، این موارد را باید به عنوان مراحل طبیعی در این روش در نظر بگیرید.

ریش در طی 6 الی 9 ماه پس از عمل کاشت، شکل نهایی خود را پیدا می‌کند.

کارهایی که بعد از کاشت ریش و سبیل باید انجام دهید \ کارهایی که نباید انجام دهید 


کارهایی که نباید انجام دهید

اکنون که عمل کاشت ریش را با موفقیت به پایان رسانده اید، زمان مراقبت از آن فرا رسیده است و در اینجا چند توصیه برای شما ارائه شده است:

 • داروهای تجویز شده را به طور مرتب استفاده کنید. داروهایی که معمولاً برای بعد از عمل کاشت تجویز می‌شوند، داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت هستند.
 • از ناحیه کاشت شده در برابر هرگونه ضربه و شوکی محافظت کنید.
 • صورت خود را نمالید.
 • از هیچ‌گونه مواد شیمیایی بر روی صورت خود استفاده نکنید.
 • بعد از اتمام عمل کاشت شیو نکنید. بعد از یک دوره زمانی، می‌توانید از تیغ یا قیچی برای اصلاح استفاده کنید، اما از ماشین اصلاح استفاده نکنید.
 • از ناحیه کاشت شده در برابر نور آفتاب محافظت کنید. در هفته‌های اول پس از عمل، قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر روند بهبودی تأثیر منفی می‌گذارد.
 • از آنجا که تعریق بر موهای پیوندی تأثیر می‌گذارد، بنابراین باید از انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید. اگر می‌خواهید ورزش کنید، باید تا ده روز بعد از عمل صبر کنید. باید مراقب باشید که در این زمان فقط می‌توانید ورزش‌های سبک انجام دهید.

هنگام خواب، مراقب باشید! 


یکی از نکات حائز اهمیت که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، وضعیت خوابیدن است. بعد از انجام عمل کاشت مو، شب اول بعد از بازگشت به خانه بسیار حائز اهمیت است و باید به گونه‌ای خوابید که سرتان بالا باشد. توصیه می‌شود سر خود را با یک بالش محافظت کنید. این کار باعث کاهش خطر خونریزی می‌شود و باعث آسایش شما در خواب می‌شود.

علاوه بر این، حتماً مراقب باشید که روی صورت خود نخوابید تا ناحیه کاشت مو را از ضربه‌های احتمالی در هنگام خواب محافظت کنید.

هنگام شستن صورتتان، مراقب باشید! 


بعد از عمل و اولین بار در بیمارستان، ممکن است پزشک به شما بگوید که می‌توانید صورت خود را بشویید. پس از کاشت ریش، قرمزی را در ناحیه پیوند شده می‌توانید مشاهده کنید. این قرمزی با گذشت زمان به پوسته‌ای تبدیل می‌شود و ممکن است بخواهید این پوسته را بردارید.

هنگام شستن ناحیه تحت درمان، دمای آب بسیار مهم است. شما باید از آب گرم و محصولات تجویز شده استفاده کنید. از تماس مستقیم آب به صورت خودداری کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام مواد شوینده را از صورت خود بشویید. به همین دلیل، باید صورت خود را با دقت و به آرامی بشویید.

پرسش‌های متداول 


پرسش‌های متداول کاشت ریش و سیبل

آیا نتایج حاصل از کاشت ریش دائمی است؟ 

بله. همانند کاشت مو، نتایج دائمی این عمل نیز هستند. اگر مشکلی در وضعیت سلامت خود یا تغییر بیولوژیکی در بدنتان نداشته باشید، نتایج دائمی خواهد بود.

ریش به چه مدت زمان نیاز دارد تا رشد کند؟ 

پس از دو هفته بعد از انجام این عمل، ریزش شوکی موها شروع می‌شود و پس از یک ماه، ریش جدید شروع به رشد می‌کند.

آیا عمل کاشت ریش عوارض جانبی دارد؟ 

خیر. صرف‌نظر از خطرات کلی مربوط به جراحی‌ها (حساسیت به بیهوشی یا هر چیز مشابه)، هیچ عارضه جانبی یا خطری در رابطه با عمل کاشت ریش و سبیل وجود ندارد.

آیا پس از پیوند ریش جای زخم خواهم داشت؟ 

خیر. کاشت ریش توسط تکنیک‌های FUE، DHI و Robotic DHI انجام می‌شود. در این روش‌ها موهای پیوندی به صورت جداگانه و بدون ایجاد برشی از ناحیه اهدا کننده جمع می‌شوند، بنابراین پس از عمل هیچ‌گونه زخمی در ناحیه صورت یا ناحیه‌ی اهدا کننده وجود ندارد.

آیا می‌توانم بعد از عمل کاشت ریش سیگار بکشم؟ 

خیر، حداقل به مدت یک هفته پس از عمل توصیه نمی‌شود که از هیچ یک از انواع دخانیات استفاده کنید. تا زمانی که از استعمال دخانیات خودداری کنید، روند بهبودی آسان‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود.

عمل کاشت موی صورت چقدر درد دارد؟ 

بیمارانی که عمل کاشت مو با روش FUE را تجربه می‌کنند، درد حاصل از این روش را بسیار قابل تحمل می‌دانند. زیرا پس از تزریق بی‌حسی موضعی، دردی احساس نمی‌شود. استفاده از مواد بی‌حس‌کننده موضعی از جمله کرم‌های بی‌حس‌کننده و اکسید نیتروژن، این فرآیند را راحت‌تر می‌کند.

چه مدت بعد از انجام کاشت ریش، باید صبر کنم تا صورتم را اصلاح کنم؟ 

چه مدت بعد از انجام کاشت ریش، باید صبر کنم تا صورتم را اصلاح کنم

به بیماران توصیه می‌شود که برای شیو کردن موهای صورت خود تا حدود 4 تا 6 هفته پس از عمل کاشت ریش صبر کنند. بعد از این مدت، هیچ آسیبی به فولیکول‌های مو پیوندی وارد نمی‌شود.

در صورت داشتن اسکارهایی در صورت، آیا می‌توانم کاشت موی ریش و سبیل انجام دهم؟ 

بله. در حقیقت، داشتن موهای پرپشت و ضخیم در صورت، راه‌حل خوبی برای استتار اسکارهای زخم و آکنه در صورت می‌باشد.

ریش من پس از کاشت چقدر سریع رشد می‌کند؟ 

در طی 3 الی 6 ماه رشد محسوسی را در موهای ریش خود مشاهده خواهید کرد. پس از این عمل، موهای جدید قابل مشاهده هستند، اما سپس ریخته می‌شوند. این یک قسمت طبیعی از فرآیند کاشت مو است. وقتی چرخه ریزش کامل شد، موهای جدید شروع به رشد می‌کنند. با کاشت ریش، موهای ضخیم و پر پشت صورت شما برای یک عمر باقی خواهند ماند.

مشاوره رایگان