مراقبت بعد کاشت ابرو: توصیه‌های بعد از عمل پیوند ابرو

تاریخ 16 دی 1402

ابروها یکی از مهم‌ترین اجزای صورت هستند که در ظاهر ما تأثیر زیادی دارند. در بسیاری از موارد، ابروها از موهای سر هم در ظاهر فرد مهم‌تر هستند زیرا به عنوان قاب چشمان، یک موقعیت مرکزی روی صورت دارند (شاید بتوان گفت مهم‌ترین جزء صورت هستند). برخلاف ریزش موی سر، ریزش موهای ابرو یک فرایند طبیعی نیست و بنابراین ریزش آنها از نظر زیبایی هم قابل قبول نیست.

اما امروزه با کمک روش‌های نوین کاشت ابرو این مشکل قابل حل است.

بیشتر افراد تمایل دارند به جای کشیدن ابرو در هر روز، راه حلی دائمی برای داشتن ابروهای خود در تمام طول شبانه روز داشته باشند. تتو یا میکروبلیدینگ از روش‌های نیمه دائمی هستند که برای این منظور به کار برده می‌شوند اما راه حل دائمی برای داشتن ابروهای دائمی، کاشت ابرو است.

کاشت ابرو فرایندی است که در آن فولیکول‌های مو به ابرو پیوند زده می‌شوند تا ظاهر ابروها بازسازی شود. برای اطمینان از این که ظاهر ابروها کاملاً طبیعی به نظر برسد هر فولیکول مو در زاویه درست و با تراکم مناسب کاشته می‌شود. دوره بهبودی پس از کاشت ابرو بسیار کوتاه بوده و پس از نتیجه انجام آن نیز اسکار قابل توجهی ایجاد نمی‌شود.

کاشت ابرو ممکن است برای کامل‌تر کردن، ضخیم‌تر شدن و افزایش تراکم ابروهای کم‌پشت موجود انجام شود یا ممکن است، این عمل برای افرادی که اصلاً ابرو ندارند به طور کامل انجام شود. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با بهره‌گیری از آخرین متدهای کاشت مو و ابرو به شما کمک می‌کنند به ظاهر ایده آلتان برسید.

دلایل ریزش ابرو


ابروها ممکن است به دلایل مختلفی مانند ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی و بیماری‌های سیستمی دیگر مانند آلپسی آریتا، سوختگی، تتو، عفونت، ریزش مکرر، ضعف مادرزادی در رشد ابرو و عوامل ژنتیکی به مرور زمان نازک شده و در نهایت دچار ریزش شوند.

 آناتومی و فیزیولوژی ابرو


  • جهت موها در ابرو به طور چشمگیری در قسمت‌های مختلف آن تغییر می‌کند. در قسمتی که ابروها به بینی نزدیک هستند، موها به سمت بالا می‌روند. موهای بالای ابرو نیز به سمت بیرون و پایین می‌روند. موهای پایین پیشانی به سمت بیرون و بالا رشد می‌کنند. این الگو باعث می‌شود که موها در میانه ابرو به گونه‌ای زیبا رشد کنند و یک ارتفاع باریک و طبیعی به شکل افقی در قسمت میانی آنها ایجاد شود.
  • دومین ویژگی موهای ابرو این است که موها با زاویه‌ای بسیار تند از فولیکول‌ها خارج می‌شوند بنابراین موها در یک سطح هموار و موازی با سطح پوست رشد می‌کنند. این حالت با حالت موهای سر کنتراست ایجاد می‌کند به طوری که زاویه بین موهای ابرو و موهای سیر ممکن است حتی به زاویه 45 درجه هم برسد.
  • سومین ویژگی مهم ابروها این است که موها به جای این که مانند موهای سر در گرافت‌های 1 تا 4 تایی رشد کنند به صورت واحدهای تکی رشد می‌کنند.
  • چهارمین ویژگی متمایزکننده ابروها این است که سیکل رشد آنها بسیار کوتاه است. این بدان معنی است که ابروها رشد کرده (اناژن / بازتولید) و 4 ماه بعد از آن وارد فاز تلوژن شده و شروع به ریزش می‌کنند. فاز رشد موهای سر برخلاف موهای ابرو بین 3 تا 7 سال است و به همین دلیل است که موهای سر بیشتر رشد می‌کنند.

 چه کسانی واجد شرایط برای کاشت ابرو هستند؟


هر فردی که از نازک شدن موهای ابروهای خود ناراضی است می‌توانند کاندیدای انجام این عمل باشد. همچنین این افراد باید از سلامت عمومی خوبی نیز برخوردار باشند یعنی دچار مشکلات مرتبط با خونریزی خون و انعقاد خون نباشند.

روش‌های کاشت ابرو


روش‌های کاشت ابرو

مهم‌ترین جنبه کاشت ابرو، حفظ دقیق جهت طبیعی موهای ابرو است. موهایی که برای کاشت به کار برده می‌شوند باید به وسیله سوزن‌های بسیار ریز، مو به مو در جهت سطح پوست در نقاط تعیین شده کاشته شوند. در این عمل باید همه موها در حد امکان به گونه‌ای کاشته شوند که هم سطح پوست رشد کنند.

یکی از نکات اساسی که باید در نظر گرفته شود این است که کاشت ابرو باید از فولیکول‌های تکی مو انجام شود. هر فولیکول موی سر می‌تواند شامل 1 تا 4 مو باشد، بنابراین برای کاشت ابروها، این موها باید با استفاده از میکروسکوپ به گرافت‌های تک مویی تبدیل شوند. کاشت ابرو از این منظر یک عمل میکروپیوند بسیار دقیق و پیچیده است و تنها کاشت واحدهای فولیکولار مو نیست. همچنین، در صورتی که موهای بیمار مجعد یا فر باشد، تغییر جهت مو اهمیت بسیاری دارد، زیرا موهای کاشته شده باید به گونه‌ای باشند که انحنای آنها با انحنای موهای طبیعی ابرو سازگار و منطبق باشد.

چهار نکته مهم در کاشت ابرو عبارتند از:

  • استفاده از یک موی تکی در کاشت به جای استفاده از گرافت‌های چند مویی
  • مو باید تغییر جهت داده شود تا انحنای آن مطابق با انحنای طبیعی پیشانی و ابروها باشد.
  • موهای پیوندی باید در حد امکان صاف کاشته شوند تا با سطح پوست موازی شوند.
  • موهای پیوندی باید به گونه‌ای کاشته شوند که تغییر جهت آنها شبیه به جهت‌های طبیعی موهای قسمت‌های مختلف ابرو باشد یعنی موهای بالای ابرو باید کمی به سمت خارج و کمی به سمت پایین متمایل باشند و جهت موهای پایین ابروها (موهای انتهای ابروها) باید کمی به سمت بیرون و کمی به سمت بالا باشد تا باعث طبیعی‌تر به نظر رسیدن ظاهر ابرو شود.

 انجام این فرایند چقدر طول می‌کشد؟


 انجام این فرایند چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان لازم برای انجام این عمل به میزان گستردگی کاری که باید برای هر بیمار انجام شود بستگی دارد. معمولاً کاشت ابرو بین 5 تا 6 ساعت طول می‌کشد.

 دوران ریکاوری و بهبود پس از کاشت ابرو چقدر طول می‌کشد؟


از آنجا که این عمل با استفاده از ابزارهای بسیار ریز انجام می‌شود و یک روش کم تهاجمی است، شما می‌توانید پس از 48 ساعت به کارهای روزمره خود بپردازید، اما نباید فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های پربرخورد انجام دهید.

 آیا پس از انجام عمل کاشت ابرو، دستورالعمل‌هایی برای اجرا وجود دارد؟


بله، چند مورد باید مورد توجه بیمار قرار گیرد که برخی از آنها عبارتند از اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و استفاده از پمادهای تجویز شده توسط جراح.

 خطرات احتمالی و عوارض جانبی پس از انجام عمل کاشت ابرو چیست؟


گزارش شده است که کاشت ابرو ممکن است با خطرات احتمالی همراه باشد. هر نتیجه نامطلوب ممکن است شامل رشد مو در جهت نادرست باشد که می‌توان آن را از عوارض جانبی پس از انجام این عمل در نظر گرفت. در این موارد، آموزش مو برای رشد در جهت موهای اطراف خود ضروری است.

 چه مدت طول می‌کشد تا بتوان نتایج حاصل از کاشت ابرو را مشاهده کرد؟


 چه مدت طول می‌کشد تا بتوان نتایج حاصل از کاشت ابرو را مشاهده کرد؟

پس از انجام عمل کاشت ابرو، رشد ابروهای جدید حدود 4 تا 6 ماه زمان می‌برد تا قابل مشاهده باشد. اما باید آمادگی داشته باشید که حدود 3 تا 5 هفته پس از عمل، ابروها ممکن است کمی ریزش داشته باشند که این یک فرایند طبیعی است. موهای جدید پس از گذشت دو ماه شروع به رشد می‌کنند. نتایج نهایی این فرایند پس از 10 ماه قابل مشاهده خواهد بود، به این معنی که رشد کامل و پوشش کامل ابروها پس از این مدت قابل مشاهده خواهد بود.

 آیا رشد ابروهای کاشته شده کندتر از رشد ابروهای طبیعی است؟


بله، در ابتدا، موها را باید پس از دو سال اصلاح کرد و سپس رشد آنها مشابه الگوی رشد موهای طبیعی ابرو خواهد شد.

سؤالات رایج


 نحوه کاشت و ظاهر ابروهای پس از عمل چگونه توسط پزشک تعیین می‌شوند؟


در جلسه مشاوره با استفاده از یک دستگاه دیجیتالی، نحوه رویش و ظاهر ابروهای بیمار قبل و بعد از عمل به وی نشان داده می‌شود، شکل جدید ابروها با استفاده از یک ماژیک مخصوص طراحی می‌شود.

آیا عمل کاشت ابرو یک عمل پیچیده است؟

خیر، این فرایند، پیچیده نیست. منطقه کاشت ابرو در مقایسه با ناحیه کاشت موی سر بسیار کوچک‌تر و محدودتر است.

 در کاشت ابرو از چند گرافت مویی استفاده می‌شود؟

برای انجام کل فرایند معمولاً به 50 تا 100 یا حتی تعداد بیشتری گرافت نیاز است. این در هر بیماری متفاوت است و در ارزیابی‌های قبل از عمل توسط جراح مشخص می‌شود.

 آیا می‌توان مو را روی یک اسکار کاشت؟

بله، از کاشت ابرو می‌توان برای استتار کردن اسکار نیز استفاده کرد. پی آر پی درمانی نیز ممکن است در ناحیه درمان به منظور بهبود رشد مو به کار برده شود.

 آیا می‌توان برای مردان نیز عمل کاشت ابرو را انجام داد؟

بله، عمل کاشت ابرو را هم برای مردان و هم برای زنان می‌توان انجام داد.

 آیا در هنگام انجام عمل کاشت ابرو می‌توان شکل ابروها را نیز اصلاح کرد؟

بله، عمل کاشت ابرو هم برای افرادی که موهای ابروی آنها نازک شده و ریخته است و هم برای افرادی که از ظاهر ابروهای خود راضی نیستند قابل انجام بوده و نتایج دائمی و مادام‌العمر به دنبال خواهد داشت.

 هزینه کاشت ابرو چقدر است؟

هزینه کاشت ابرو به تعداد گرافت مورد استفاده در پیوند بستگی دارد.

مشاوره رایگان