محلول ماینوکسیدیل برای رشد و تقویت موهای کم پشت زنان و مردان

تاریخ 21 آبان 1402

اعتقاد بر این است که مینوکسیدیل باعث افزایش جریان خون و به تبع آن تأمین مواد مغذی به فولیکول‌های مو و تولید مواد مو می‌شود. مینوکسیدیل تنها ماده‌ای است که توسط اداره غذا و داروها (FDA) تأیید شده است و یکی از محبوب‌ترین مواد مورد استفاده برای رشد مو است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که مینوکسیدیل می‌تواند باعث افزایش رشد مو در هر دو جنس باشد. این ماده به خصوص در ناحیه تاجی سر به خوبی عمل می‌کند، اما چندین مورد هم وجود دارد که در ناحیه جلوی سر نیز موفق به رشد مو شده‌اند.

 مینوکسیدیل چگونه کار می‌کند؟


مینوکسیدیل رشد مو را در افراد مبتلا به طاسی با الگوی مردانه و زنانه (همچنین ریزش موی ارثی یا آلوپسی آندروژنیک) تحریک می‌کند. با این حال مکانیسم عمل آن به طور دقیق مشخص نیست. این ماده سطح DHT را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد ، که نحوه عملکرد Propecia به این صورت است. اکثر مردم معتقدند که مینوکسیدیل تا حدودی با بزرگ کردن فولیکول‌های مو و معکوس کردن روند کوچک سازی مؤثر است. با بزرگ کردن فولیکول‌های کوچک ، مرحله رشد چرخه مو طولانی می‌شود و به موها اجازه می‌دهد طولانی تر و ضخیم تر شوند. و با وجود فولیکول‌های بیشتر در مرحله رشد هم‌زمان ، می‌توان شاهد بهبود پوشش پوست سر بود.

چه کسی می‌تواند از مینوکسیدیل استفاده کند؟


چه کسی می‌تواند از مینوکسیدیل استفاده کند

اگر شما یک فرد بالای 18 سال هستید که با نازک شدن موها مواجه هستید، ممکن است استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل برای شما مناسب باشد. این محلول برای افرادی که با ریزش مو در منطقه تاجی و راسی روبرو هستند، تأثیر بیشتری دارد. همچنین، مینوکسیدیل برای افرادی که با ریزش مو در ناحیه جلوی سر مواجه هستند، به ویژه زمانی که همراه با داروهای مانند فیناستراید و اسید آزلائیک استفاده شود، عملکرد بسیار خوبی دارد.

چه کسی نباید از محلول موضعی مینوکسیدیل استفاده کند؟


افرادی که سابقه حساسیت به هر یک از مؤلفه های تهیه محلول موضعی مینوکسیدیل را دارند، نباید از آن استفاده کنند.

  • افراد با مشکلات قلبی نباید از آن استفاده کنند.
  • افرادی که باردار یا پرستار هستند نباید از این محلول استفاده کنند.

محلول موضعی مینوکسیدیل مانع از بهبود ریزش مو در موارد  زیر نمی‌شود که ممکن است با استفاده از برخی داروهای تجویزی و بدون نسخه ، برخی از مشکلات شدید تغذیه ای (آهن بسیار کم بدن ، مصرف زیاد ویتامین A) ، حالت تیروئید کم (کم کاری تیروئید) ، شیمی درمانی یا بیماری‌هایی که باعث ایجاد جای زخم در پوست سر می‌شوند. همچنین ، محلول موضعی مینوکسیدیل باعث بهبود ریزش مو در موارد زیر نمی‌شود: آسیب در استفاده از محصولات مراقبت از مو که باعث ایجاد زخم یا سوختگی‌های عمیق پوست سر می‌شوند. روش‌های آرایش مو مانند بستن موها به حالت دم اسبی که نیاز به عقب کشیدن مو از پوست سر دارند. اگر از علت ریزش موی خود مطمئن نیستید ، باید از پزشک خود سؤال کنید.

چگونه می‌توانم از محلول مینوکسیدیل استفاده کنم؟


چگونه می‌توانم از محلول مینوکسیدیل استفاده کنم؟

شما باید 1 میلی لیتر محلول مینوکسیدیل را از طریق “قطره چکان” به طور مستقیم با انگشتان خود به پوست سر ناحیه طاس سر 2 بار در روز ، یک بار در صبح و یک بار در شب استفاده کنید. پزشکان توصیه نمی‌کنند که محلول مینوکسیدیل را با استفاده از روش “اسپری” یا “روش دب” به کار ببرید زیرا بیشتر محلول به محل مورد نیاز (یعنی پوست و فولیکول‌های مو) نمی‌رسد ، در این حالت محلول فقط روی موی سر رسیده و خشک می‌شود و تأثیری در پوست موی سر نمی‌گذارد. قطره چکان می‌تواند برای طیف گسترده ای از سبک‌های مو یا آرایشی مو مفید باشد زیرا امکان استفاده آسان از طریق موها و مستقیماً روی پوست سر را فراهم می‌کند.

  • قسمت لاستیکی قطره چکان را فشار داده و قطره چکان را درون بطری قرار دهید. قسمت لاستیکی را رها کنید و اجازه دهید قطره قطره به خط 1 میلی لیتر پر شود. اگر سطح محلول بالاتر از خط 1 میلی لیتر است ، مقدار اضافی را دوباره داخل بطری خالی کنید.
  • در مرحله بعدی ، نوک قطره چکان را در نزدیکی بخشی از پوست سر مورد نظر خود قرار دهید و قسمت لاستیکی را به آرامی فشار دهید تا به تدریج محلول خالی شود. برای جلوگیری از هدر رفتن محلول بر روی پوست سر ، مقدار کمی از آن را هم‌زمان استفاده کنید.
  • اگر مساحت زیادی دارید که باید آن را بپوشانید و 1 میلی لیتر کافی نیست ، می‌توانید مناطقی را که محلول در آن استفاده می‌شود جایگزین کنید به خاطر داشته باشید که محلول پس از جذب پخش می‌شود. لازم نیست که کل منطقه سر خود را که می‌خواهید هر بار درمان کنید تحت پوشش قرار دهید.

چه زمانی می‌توانم نتایج استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل را مشاهده کنم؟


چه زمانی می‌توانم نتایج استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل را مشاهده کنم

از آنجایی که موهای طبیعی معمولاً فقط 1/2 تا 1 اینچ در ماه رشد می‌کنند، رشد مجدد مو با استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل نیز زمان نیاز دارد. به طور کلی، رشد موهای جدید نیازمند استفاده مداوم 2 بار در روز از محلول موضعی مینوکسیدیل به مدت حداقل 4 ماه است تا متوجه رشد مجدد مو شوید. اگر تا 12 ماه رشد مجدد مو را مشاهده نکردید، استفاده از این محلول را متوقف کرده و به پزشک خود مراجعه کنید. هنگامی که برای اولین بار از محلول موضعی مینوکسیدیل استفاده می‌کنید، ممکن است ریزش موهای شما تا چهار هفته ادامه داشته باشد. این ریزش مو موقتی است. اگر پس از گذشت چهار هفته همچنان ریزش مو داشتید، به پزشک خود مراجعه کنید.

چه مدت باید از محلول موضعی مینوکسیدیل استفاده کنم؟


چه مدت باید از محلول موضعی مینوکسیدیل استفاده کنم

اگر به محلول موضعی مینوکسیدیل پاسخ می‌دهید ، باید 2 بار در روز از آن برای نگه داشتن و ادامه رشد مجدد مو استفاده کنید. برای دیدن بهترین نتیجه از محلول موضعی مینوکسیدیل تا 12 ماه استفاده ممکن است لازم باشد.

سؤالات متداول


چه عواملی باعث ریزش مو می‌شود؟

چه عواملی باعث ریزش مو می‌شود؟

ریزش مو می‌تواند در اثر عوامل مختلفی از استرس گرفته تا تغذیه نامناسب ایجاد شود. اگرچه در حال حاضر علت دقیق ریزش مو مشخص نشده است ، اما معمولاً با عواملی مانند سابقه خانوادگی ، شرایط پزشکی ، دارو و تغییر هورمون‌ها همراه است. در 95٪ موارد علت آلوپسی آندروژنتیک (AGA) همچنین به عنوان ریزش مو ارثی یا طاسی الگوی مردانه شناخته می‌شود. سن ، عوامل ارثی و فعالیت هورمونی با هم ترکیب می‌شوند که منجر به کوتاه شدن چرخه رشد مو و غیرفعال شدن مداوم فولیکول‌های مو می‌شود. با گذشت زمان ، این امر باعث ایجاد موهای ریزتر ، موهای کوتاه تر ، کمتر دیده می‌شود و در نهایت فولیکول‌ها قادر به تولید موهای قابل مشاهده نیستند.

آیا می‌توانم داروی خود را از فرم فوم به محلول تغییر دهم؟

اگر یک فرمت را بر دیگری ترجیح می‌دهید باید تغییر دهید زیرا هر دو حاوی 5٪ مینوکسیدیل هستند.

آیا در صورتی که قبلاً پیوند مو داشته باشم، می‌توانم از مینوکسیدیل استفاده کنم؟

هیچ مطالعه ای برای تعیین ایمنی و کارایی مینوکسیدیل برای افرادی که کاشت مو انجام داده اند انجام نشده است ، بنابراین ، نه ، پزشکان آن را توصیه نمی‌کنند.

یک بطری حاوی مینوکسیدیل چه مدت طول می‌کشد تا تمام شود؟

براساس دوز توصیه شده ، تقریباً 30 روز. با نزدیک شدن به پایان یک بطری یا قوطی ، مطمئن شوید که بسته بعدی خود را خریداری می کنید تا هیچ برنامه ای را از دست ندهید.

اگر یک دوز را از دست بدهم یا استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل را فراموش کنم، چه کار باید انجام دهم؟

اگر یک یا دو دوز روزانه محلول موضعی مینوکسیدیل را از دست دادید ، فقط با دوز بعدی خود ادامه دهید. شما نباید دوزهای از دست رفته را جبران کنید.

آیا می‌توانم بیش از دو بار در روز از محلول موضعی مینوکسیدیل استفاده کنم؟ آیا این کار سریع تر و بهتر نیست؟

تعداد استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل اگر بیش از دو بار در روز باشد سریعتر یا بهتر کار نمی‌کند. برای تعیین مقدار صحیح محلول موضعی مینوکسیدیل مورد نیاز برای به دست آوردن بهترین نتایج مطالعاتی انجام شده است. استفاده مکرر یا دوزهای بیشتر نشان نمی‌دهد که سرعت رشد مو را تسریع می‌کند و ممکن است احتمال عوارض جانبی شما را افزایش دهد.

رایج ترین عوارض جانبی ناشی از استفاده  از محلول موضعی مینوکسیدیل چیست؟

رایج ترین عوارض جانبی ناشی از استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل چیست

شایع ترین عوارض جانبی خارش و سایر تحریکات پوستی ناحیه تحت درمان پوست سر است. محلول موضعی مینوکسیدیل حاوی الکل است که باعث سوزش یا اذیت شدن چشم ها یا نواحی حساس پوست می‌شود. اگر محلول موضعی مینوکسیدیل به طور تصادفی وارد این مناطق شد ، با مقادیر زیادی آب شستشو دهید. در صورت ادامه تحریک ، با پزشک خود تماس بگیرید.

از چه نوع شامپویی باید با محلول موضعی مینوکسیدیل استفاده کنم؟

اگر قبل از استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل، پوست سر خود را بشویید ، از یک شامپوی ملایم استفاده کنید.

آیا می‌توانم موهای خود را رنگ کنم یا از نرم کننده‌های مو هنگام استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل استفاده کنم؟

هیچ اطلاعی در مورد اینکه این کارها اثر محلول موضعی مینوکسیدیل را تغییر می‌دهند ، وجود ندارد. با این وجود ، برای جلوگیری از تحریک احتمالی پوست سر ، باید اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از این مواد شیمیایی ، تمام محلول موضعی مینوکسیدیل از مو و پوست سر شسته شده است.

 

آیا می‌توانم محلول موضعی مینوکسیدیل استفاده کنم و یک ساعت بعد موهایم را بشویم؟

خیر برای اینکه محلول موضعی مینوکسیدیل بهترین کار را داشته باشد ، باید به محلول موضعی مینوکسیدیل اجازه دهید حدود 3 ساعت قبل از شستشو روی پوست سر باقی بماند.

آیا می‌توانم در صورت استفاده از محلول شنا کنم یا در هوای بارانی بیرون بروم؟

بله ، تا زمانی که از محلول به خوبی استفاده کنید. از شستشوی محلول موضعی مینوکسیدیل خودداری کنید. در صورت امکان ، محلول موضعی مینوکسیدیل را بعد از شنا روی پوست سر خشک بمالید یا قبل از شنا حدود 3 ساعت صبر کنید. بعد از استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل ، پوست سر خود را در باران خیس نکنید.

آیا محلول موضعی مینوکسیدیل می‌تواند رشد موهای ناخواسته ایجاد کند؟

در برخی موارد رشد ناخواسته مو در جای دیگر بدن گزارش شده است. این امر ممکن است به دلیل استفاده مکرر از محلول موضعی مینوکسیدیل در نواحی پوستی به غیر از پوست سر باشد. برای جلوگیری از رشد ناخواسته مو ، استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل را فقط به پوست سر محدود کنید.

آیا می‌توانم از محلول موضعی مینوکسیدیل برای طاسی یا موی سر در نوزادان و کودکان استفاده کنم؟

خیر محلول موضعی مینوکسیدیل نباید برای درمان طاسی یا ریزش مو در نوزادان و کودکان استفاده شود.

آیا 15٪ مینوکسیدیل از 5٪ مینوکسیدیل مؤثرتر است؟

بله ، بسیار مؤثرتر است. مینوکسیدیل وابسته به دوز است. هرچه میزان دوز مینوکسیدیل بالاتر باشد ، نتایج بهتری می‌گیرند. استفاده از 15٪ مینوکسیدیل نتیجه سریعتر از 5٪ به شما نمی‌دهد ، اما باعث رشد مجدد بیشتر موها و موهای ضخیم تر می‌شود.

آیا مینوکسیدیل موضعی بی خطر است؟

مینوکسیدیل موضعی دارای سابقه ایمنی عالی است. شایع ترین عوارض جانبی خارش و سوزش پوست سر در ناحیه درمان شده است. رشد موهای ناخواسته ممکن است در مناطقی در مجاورت محل‌های درمانی ایجاد شود که در صورت درگیر شدن صورت ، می‌تواند برای خانم‌ها اندکی ناراحت کننده باشد. هیچ عوارض جانبی سیستمیک بالینی قابل توجهی در مقایسه با دارونما مشاهده نشد.

 

آیا زن و مرد هم می‌توانند از مینوکسیدیل استفاده کنند؟

بله. مطالعات متعددی وجود دارد كه نشان می‌دهد مینوكسیدیل باعث رشد مناسب موها در زنان و مردان می‌شود. با این حال ، به زنان توصیه نمی‌شود از هرگونه مینوکسیدیل بالاتر از 5٪ استفاده کنند.

 

آیا می‌توان مینوکسیدیل را افزایش داد و همچنین تعداد موهای خود را حفظ کرد؟

آیا می‌توان مینوکسیدیل را افزایش داد و همچنین تعداد موهای خود را حفظ کرد؟

در مطالعات انجام شده ، 59٪ از مردان در 12 ماهگی رشد مجدد مو داشتند و حداقل در خانم‌ها به همان اندازه مفید است. برخی از مردان بدون رشد موهای جدید موهای خود را حفظ کردند. استفاده مداوم برای حفظ موهای حاصل از استفاده از ماینوکسیدیل ضروری است.

چه اتفاقی می‌افتد اگر من استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل را به طور کامل متوقف کنم؟

آیا موهای جدید را حفظ خواهم کرد؟ استفاده مداوم از محلول موضعی مینوکسیدیل برای حفظ رشد مو لازم است. اگر استفاده از محلول موضعی مینوکسیدیل را متوقف کنید ، روند طبیعی ریزش مو دوباره شروع می‌شود. شما احتمالاً موهای تازه رشد یافته خود را طی سه تا چهار ماه از دست خواهید داد. – جزئیات بیشتر در:

چه مدت باید مینوکسیدیل را مصرف کنم؟

مینوکسیدیل درمانی برای ریزش مو است و یک روش درمانی نیست. شما باید مینوکسیدیل را تا زمانی که می‌خواهید نتایج آن برای شما باقی بماند، مصرف کنید. اگر مصرف مینوکسیدیل را متوقف کنید ، احتمالاً طی چندین ماه از قطع درمان ، موهای خود را از دست خواهید داد.

آیا مینوکسیدیل موضعی با سایر داروها تداخل دارد؟

در حال حاضر هیچ تداخل دارویی شناخته شده ای در رابطه با استفاده از محلول‌های موضعی مینوکسیدیل وجود ندارد.

آیا این درست است که من ممکن است بعد از شروع مینوکسیدیل افزایش ریزش مو را مشاهده کنم؟

بله. موها در طبیعت چرخه ای رشد می‌کنند. مرحله رشد (آناژن) موی سر پوست 4-7 سال طول می‌کشد. سپس فولیکول مو به مرحله استراحت (telogen) می‌رود که تقریباً 3 ماه طول می‌کشد. با رشد موهای جدید ، موهای قدیمی آزاد می‌شوند که در نتیجه ریزش آن‌ها صورت می‌گیرد. هنگامی که مینوکسیدیل را شروع کردید ، ممکن است برخی از فولیکول‌های مو از مرحله استراحت به مرحله رشد منتقل شده و در نتیجه افزایش موقت ریختن صورت گیرد. این افزایش ریختن معمولاً 2-6 هفته پس از شروع درمان شروع می‌شود و طی چند هفته فروکش می‌کند.

اگر محلول را روی پوست سر خیس قرار دهم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

داروهای موضعی در صورت خیس شدن پوست ، بسیار موثرتر از پوست نفوذ می‌کنند. بنابراین ، از نظر تئوری ، قدرت مینوکسیدیل افزایش می‌یابد. لطفاً مطمئن شوید که پوست شما خیس است ، نه با قطره آب. در غیر این صورت آب ترکیب محصول مینوکسیدیل را تغییر داده و جذب آن را دشوارتر می‌کند.

مشاوره رایگان