عمل سابسیژن برای رفع اسکار و جای جوش چگونه انجام می‌شود؟

عمل سابسیژن برای رفع اسکار و جای جوش چگونه انجام می‌شود؟

سابسیژن برای زخم آکنه می‌تواند یک روش بسیار موثر باشد.

آکنه می‌تواند مدتها پس از برطرف شدن اثر و لکه‌ای از خود برجای بگذارد. دلیل این امر این است که هر جوش ممکن است باعث ایجاد زخم شود که می‌تواند منجر به آسیب دائمی در چهره شما شود. این جایی است که یک روش سابسیژن می‌تواند برای درمان چنین زخم‌هایی مفید باشد.

سابسیژن، یک روش جراحی جزئی، درمانی ایده‌آل برای از بین بردن اسکار است. در این روش از یک سوزن زیر پوستی استفاده می‌شود که از طریق زخم سوراخ شده برای شکستن بافت‌های پیوندی رشته‌ای که زخم را به لایه‌های عمیق پوست وصل می‌کنند، وارد می‌شود.

چرا آکنه جای زخم به جای می‌گذارد؟ 


در حالی که اکثر بیماران مبتلا به آکنه شدید حتی با پاک شدن آکنه متوجه تغییر رنگدانه یا قرمزی می‌شوند، اما همه جای زخم ندارند. بعضی از بیماران، حتی با وجود آکنه‌های شدید، پس از بهبود آکنه دیگر هیچ جایی از آکنه در پوست خود نمی‌بینند.

بقیه انقدر خوش‌شانس نیستند. ما عامل جای زخم‌های آکنه را در دو دسته تقسیم می‌کنیم، جوش‌های شدید و ژنتیک. اگر کسی دچار زخم آکنه باشد، نه تنها جوش‌های بدی دارد، بلکه از نظر ژنتیکی مستعد ایجاد اسکار نیز هست.

سابسیژن چیست؟


درمان آکنه با سابسیژن یک روش جراحی مانند برای از بین بردن برخی از آکنه‌های پوستی است که در لایه پوست وصل هستند. سابسیژن به عنوان جراحی بدون برش زیر پوستی نیز شناخته می‌شود، اما این نام غلطی است زیرا بافت‌های اسکار در لایه غشایی پوست قرار دارند. درمان آکنه با سابسیژن روشی است که در مطب انجام می‌شود. اسکارهای عمیق با وارد کردن یک سوزن خاص برای از بین بردن دستی اسکارهایی که پوست را به سمت پایین می‌کشند، آزاد می‌شوند. علاوه بر این، مرحله بهبودی به دنبال سابسیژن باعث رشد کلاژن، ترمیم و بهبود ظاهر زخم با گذشت زمان می‌شود.

سابسیژن برای درمان آکنه چگونه انجام می‌شود؟ 


سابسیژن برای درمان آکنه چگونه انجام می‌شود؟

این روش که در مطب انجام می‌شود تحت بی‌حسی موضعی انجام شده و به خوبی قابل تحمل است. ابتدا پوست شما از هر گونه ناخالصی پاک می شود و اسکارها با قلم جراحی علامت‌گذاری می‌شوند. بی‌حسی موضعی برای بی حس شدن پوست تزریق می‌شود.

ما از انواع سوزن‌های متناسب با نوع اسکار استفاده می‌کنیم. به طور معمول، ما از یک سوزن زیر پوستی 18 23G یا یک سوزن 18G Nokor استفاده می‌کنیم. سوزن Nokor یک سوزن tribevelled است که به طور خاص برای سابسیژن طراحی شده است. با وارد کردن، سوزن برای شکستن نوارهای بافت اسکار در زیر پوست هدایت می‌شود. هنگامی که سوزن‌ها بافت اسکار را از بین می‌برد و پوست را به سمت پایین می‌کشد، ممکن است احساس “کندن” داشته باشید.

 پس از اتمام روش، فشار برای کاهش خونریزی و تورم اعمال می‌شود. برای جلوگیری از عفونت و تشویق به بهبودی، از یک پماد آنتی بیوتیکی موضعی استفاده می‌شود.

روش سابسیژن در درمان آکنه چگونه است؟


روش سابسیژن در درمان آکنه فراتر از آزاد سازی مکانیکی رشته‌های بافت اسکار است. می‌توان آن را به عنوان یک فرایند بیو مکانیکال در نظر گرفت. تصور می‌شود چندین فرآیند بیولوژیکی برای بهبود جای زخم آکنه انجام می‌شود.

عمل مکانیکی سوزن و آزاد شدن بافت اسکار در زیر پوست توده ایجاد می‌کند. رگهای خونی که در طی روند دچار اختلال و شکستگی می‌شوند، اجازه می‌دهند خون در ناحیه تحت درمان تجمع یابد. خون برای جلوگیری از اتصال مجدد کوتاه مدت اسکار مفید است.

اضافه‌کاری مرحله بهبود منجر به سازماندهی مجدد خون می‌شود و فاکتورهای رشد آزاد می‌شوند. این محیطی را برای بازسازی بافت همبند و کلاژن و سازماندهی مجدد بیشتر ایجاد می‌کند.

چه کسی مورد مناسبی برای سابسیژن نیست؟ 


در افراد مبتلا به عفونت فعال پوستی و در افرادی که مستعد ایجاد زخم‌های غیرطبیعی مانند زخم هایپرتروفیک و کلوئید هستند، سابسیژن انجام نمی‌شود. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید و یا دارای یک اختلال خونریزی هستید، این امر خطر خونریزی را در حین و بعد از عمل افزایش می‌دهد، بنابراین برای سنجش خطر در مقابل فواید این روش، مشاوره لازم است. علاوه بر این، اگر در 12 ماه گذشته از رتینوئیدهای خوراکی استفاده کرده‌اید، ممکن است این روش برایتان مناسب نباشد زیرا خطر ترمیم ضعیف زخم به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

چه نوع جای زخمی مناسب انجام سابسیژن است؟ 


ما نوع اسکار، عمق اسکار، نوع پوست و دوران نقاحت شما را در نظر می‌گیریم. سابسیژن برای درمان آکنه، یک گزینه عالی برای انواع زخم‌های زیر است:

  • جای اسکار غلطکی
  • اسکار آبله‌مرغان
  • اسکارهای قابل کشش ناشی از آسیب یا جراحی
  • چین و چروک‌های عمیق

به چند دوره درمان نیاز دارم؟ 


اینکه چه تعداد دوره درمانی برای بهبود ظاهر مورد نیاز باشد، به هر بیمار و نحوه تشکیل بافت زخم در بدن آنها بستگی دارد. نوع زخم، محل و شدت آن نیز در تعداد دوره مورد نیاز درمان تأثیر دارد. در بیشتر موارد، 3 تا 6 دوره درمانی لازم است که به فاصله حداقل یک ماه انجام می‌شود.

چقدر طول می‌کشد تا بعد از سابسیژن بهبود پیدا کنید؟ 


مدت زمان بهبود بعد از سابسیژن

بلافاصله بعد از عمل، قرمزی و تورم ایجاد می‌شود که 2 تا 3 روز به طول می‌انجامد. درد بعد از عمل حداقل است. کبودی بعد از عمل رایج است و بسته به نوع بهبودی و نوع پوست شما طی 10 روز کم می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل 


در محل عمل شده در روز از یخ استفاده کنید، و داروهای ضد التهاب به مدت 5 تا 7 روز فقط در صورت لزوم مصرف شوند.

آیا در این روش عوارض جانبی وجود دارد؟ 


بیمارانی که تحت درمان سابسیژن قرار می‌گیرند باید از عوارض جانبی، از جمله خونریزی، درد یا حساسیت به لمس در ناحیه درمان، افزایش رنگدانه‌های زخم هایپرتروفیک یا کلیوئید آگاه باشند.

چقدر پیشرفت می توانم ببینم؟ 


اکثریت افراد 6 ماه پس از عمل، در شدت آکنه خود 1 تا 2 درجه بهبود بیشتری می‌بینند.  6 ماه پس از عمل جراحی اسکار آکنه، بازسازی اسکار ادامه خواهد یافت.

چه روش‌های دیگری جای زخم‌های آکنه را درمان می‌کند؟


لیزر درمانی

لیزر یک جزء اصلی در درمان اسکار است. در حقیقت، بیشتر برنامه‌های درمان اسکار آکنه در نهایت شامل استفاده از لیزر سایشی است. لیزر با هم‌سطح کردن پوست طبیعی در همان سطح اسکار عمل می‌کند. برای بیماران دارای گروهی از زخم‌ها، لیزر جوری عمل می‌کند تا انتقال بین پوست طبیعی زخم نشده به ناحیه اسکار را ملایم کند.

پانچ گرافت

پانچ گرافت روش دیگری است که ممکن است ما ترجیح دهیم قبل از لیزر یا درم ابریژن از آن استفاده کنیم. اگر جای زخم‌های عمیق یا جای زخم مشخص دارید، این روش به ما امکان می‌دهد که آن فرورفتگی‌ها را با پوست پر کنیم.

با استفاده از ابزاری به نام پانچ پوستی، یک مقدار از پوست برداشته می‌شود. سپس، آن را با پوست از یک منطقه پنهان جایگزین می‌کنیم (اغلب ما از پوست پشت گوش استفاده می‌کنیم). ما آن را با یک بخیه محکم کرده و با استفاده از نوار استریست می‌پوشانیم، و پوست جدید بهبود می‌یابد.

پانچ گرافت به طور معمول به سرعت بهبود می‌یابد، و خیلی قابل مشاهده نیست. پس از بهبودی، در محل جایگزینی بافت، برجستگی‌های کمی خواهید داشت. سپس از لیزر برای صاف کردن برجستگی‌ها استفاده می‌کنیم.

درم ابریژن

در مواردی که نیاز به اصلاح منطقه خاص در صورت است نه کل صورت، درم ابریژن انجام می‌شود. در این روش، ما از یک نوع کاغذ خشن استریل برای صاف کردن پوست با دست استفاده می‌کنیم.

درم ابریژن می‌تواند عنصر دیگری در روند درمان باشد. می‌توانیم پوست را پانچ گرافت کنیم، از درم ابریژن در آن قسمت خاص استفاده کنیم، سپس از لیزر سایشی روی کل صورت استفاده می‌کنیم تا همه چیز یکدست شود.

مشاوره رایگان