سوالات متداول لیزر موهای زائد: تعداد جلسات و مراقبت بعد لیزر

فهرست مطالب

تاریخ 22 آبان 1402

لیزر موهای زائد یک روش زیبایی محبوب برای افرادی است که از اصلاح خسته شده‌اند. این فرایند شامل تابش نور متمرکز شده به فولیکول‌های مو است، که در نتیجه آن، رنگدانه مو نور را جذب می‌کند. این فرآیند شدید، فولیکول‌های مو را از بین می‌برد و برای از بین بردن موهای صورت، موهای روی پاها و مو در ناحیه بیکینی مورد استفاده قرار می‌گیرد . موهای زیربغل نیز می‌توانند با استفاده از لیزر از بین بروند. این فرآیند اجازه می‌دهد تا بدون تحت تأثیر قرار گرفتن نواحی اطراف، موها به صورت موضعی از بین بروند.

ممکن است سوالات زیادی در مورد لیزر موهای زائد داشته باشید. آیا لیزر موهای زائد ایمن است؟ آیا به بدن صدمه می‌زند؟ آیا دائمی است؟ چگونه می‌توانم برای لیزر آماده شوم؟ همه‌ی این‌ها مهم هستند، و قبل از شروع اولین سری لیزر موهای زائد خود، باید پاسخ آنها را بدانید. بنابراین، متخصصین کلیینیک زیبایی رازی بسیاری از سوالاتی را که اغلب پرسیده می‌شوند و آنها فکر می‌کنند باید با شما به اشتراک بگذارند، جمع آوری کرده و پاسخ داده‌اند!

چرخه رشد مو چیست؟ 


به منظور درک لیزر موهای زائد، باید چرخه رشد مو را درک کنید.

چرخه رشد مو سه مرحله متمایز دارد:

 • آناژن (Anagen): مرحله رشد فعال
 • کاتاژن (Catagen): مرحله جایگزینی
 • تلوژن (Telegen): مرحله استراحت

فقط در مرحله رشد فعال آناژن است که در آن لیزر به طور دائم رشد مو را غیرفعال می‌کند. طی یک دوره شامل 6 درمان در فواصل زمانی صحیح، می‌توانیم آن مرحله رشد را هدف قرار دهیم.

این چرخه برای هر ناحیه از بدن متفاوت است:

 • صورت: 4 هفته
 • بدن: 6 هفته

این چرخه برای موهای مختلف یکسان نیست و به همین دلیل مهم است که جلسه‌های درمان متعدد و در زمان مناسب برای نتایج مطلوب داشته باشید. به عنوان مثال، هر 4 هفته برای صورت، هر 6 هفته برای بدن.

لیزر موهای زائد چگونه این کار را انجام می‌دهد؟


لیزر از طریق فرآیند فتوترمولیز، موها را حذف می‌کند. در این فرآیند، انرژی نور لیزر به انرژی حرارتی در فولیکول مو تبدیل می‌شود. لیزر، به ملانین، یعنی ناحیه رنگدانه در فولیکول مو، هدف می‌گذارد. سپس حرارت تولید شده توسط لیزر، توسط ملانین در مو جذب می‌شود و باعث تخریب فولیکول مو می‌شود.

آیا شما برای لیزر موهای زائد مناسب هستید؟ 


 • اگر موهای تیره بر روی صورت و بدن خود دارید و همچنین مستعد ریزش مو هستید.
 • اگر روش‌های سنتی ریزش مو را دشوار یا ناخوشایند می‌دانید یا می‌خواهید موهایتان به سرعت و به طور دائمی از بین بروند.
 • همه انواع پوست، از جمله پوست‌های تیره برای لیزر موهای زائد مناسب هستند. لیزر پلت فرم دوگانه، انواع پوست را درمان می‌کند.
 • قانون این است که مو باید از پوست تیره‌تر باشد. هر چه مو تیره‌تر باشد، بهتر است. موهای بلوند، خاکستری، سفید یا قرمز را نمی‌توان درمان کرد.
 • تاریخچه پزشکی شما در مشاوره از شما خواسته خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که از لحاظ پزشکی دارای شرایط مناسبی هستید.

برای آماده شدن برای لیزر چه کاری باید انجام دهم؟


 اگر دو هفته قبل از انجام لیزر، در معرض آفتاب  قرار گرفته‌اید پزشکان نمی‌توانند درمان لیزر را روی شما انجام دهد و در این مدت باید از استفاده از اسپری برنزه خودداری کنید؛ لیزر هر کدام از رنگدانه‌های پوست شما را که آغشته به محصولات اسپری برنزه باشد، داغ خواهد کرد. دکتر می‌تواند روزی که برای مشاوره رفته‌اید، جلسه درمان شما را ترتیب دهد، بنابراین  شب قبل (در بهترین حالت، 12 ساعت قبل) قسمت‌های مورد نظر خود را با تیغ اصلاح کنید، اما تا دو هفته قبل از درمان از موم یا کرم‌های از بین برنده مو استفاده نکنید.

اگر طی شش ماه گذشته تزریق آمپول ویتامین A برای برنزه کردن پوست داشته باشید، پزشکان قادر به درمان شما نیست. اگر موهایتان را سفید کرده‌اید، قبل از شروع لیزر باید موهایتان به رنگ طبیعی خود بازگردند. در غیر این صورت، به غیر از اصلاح این ناحیه در شب قبل و اجتناب از استفاده از دئودورانت‌ها و دیگر محصولات مربوط به پوست در ناحیه مورد نظر در روز مورد نظرتان برای درمان، آماده سازی بیشتری نیاز نیست.

چه اطلاعاتی را باید قبل از درمان به تکنسین خود ارائه کنم؟ 


بسیار ضروری است که مشتریان هرگونه مغایرت‌ها از جمله مصارف دارویی فعلی و قبلی خود را که ممکن است استفاده کرده باشند، به پزشک خود اطلاع دهند. اینکه نوع نژادی خود را بدانید، خیلی مهم است، چون این کار  به تکنسین شما در مشخص کردن فیتزپاتریک (Fitzpatrick) پوستتان و تعیین بهترین گزینه‌های درمان برای شما کمک می‌کند.

آیا از رتینول در ناحیه تحت درمان استفاده کرده‌اید؟ پزشکان به تمام مشتریان توصیه می‌کنند که در طی 3-4 قبل روز از درمان از رتینول (ویتامین A موضعی) یا هیدروکینون (کرم سفید کننده) استفاده نکنند.

بعضی موارد منع مصرف لیزر وجود دارد که به این معنی است که شما نمی‌توانید از لیزر استفاده کنید. برخی از این موارد عبارتند از: حاملگی، مصرف کنندگان روآکوتان، و کسانی که به تازگی لایه برداری پوست یا لیزر داشته‌اند.

تست پچ حساسیت چیست؟ 


یک آزمون حساسیت در یک ناحیه کوچک از پوست، که متفاوت از ناحیه‌ای است که قصد دارید با لیزر درمان شود، انجام می‌شود. این آزمون حساسیت به دمای مطلوب پوست شما را ارزیابی می‌کند. این فرآیند به بررسی واکنش پوست شما به لیزر می‌پردازد.

قبل از اولین جلسه لیزر، برای پوست‌های برنزه یا تیره‌تر، حداقل 1 تا 2 هفته صبر کنید. پزشکان در این مدت، به دنبال هرگونه واکنش نامطلوب هستند و آزمون حساسیت را به صورت رایگان انجام می‌دهند. قبل از آزمون حساسیت، هیچ محصولی برای برنزه کردن پوست یا اسپری عطر روی پوست خود استفاده نکنید.

آیا لیزر مو به خلاص شدن از شر موهای درون روئیده نیز کمک می‌کند؟


لیزر می‌تواند شانس تجربه موهای درون روئیده را کاهش دهد. هنگامی که هیچ مویی در فولیکول وجود ندارد، شانس کمتری برای وجود موهای درون روئیده وجود دارد.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است / چه نتایجی باید انتظار داشته باشم؟


لیزر موهای زائد به سرعت تبدیل به یکی از گزینه‌های مؤثر برای کاهش دائمی مو شده است. هیچ کلینیک لیزر نمی‌تواند ادعا کند که 100٪ موها از بین می‌روند، زیرا بعضی موها همیشه تلاش می‌کنند که رشد کنند.

هر روش درمان با هر تکنولوژی مبتنی بر انرژی (لیزر، IPL، VPL و غیره)، به دلیل هدف‌گیری فولیکول‌ها و تنها در مراحل خاصی از چرخه رشد، از لحاظ فنی دارای “کاهش” دائمی مو است.

رشد دوباره مو می‌تواند تحت تأثیر هورمون‌ها و دیگر عوامل بیولوژیکی قرار گیرد که می‌توانند از فردی به فرد متفاوت باشند.

لیزر موهای زائد چگونه انجام خواهد شد؟  


در یک جلسه معمول لیزر، سه مرحله اصلی وجود دارد:

 • ناحیه پاک می‌شود و مرز‌های ناحیه مورد نظر مشخص می‌شوند.
 • ناحیه مورد نظر با استفاده از دستگاه لیزر، با یک دستگاه خنک کننده تعبیه شده برای کاهش درد و حساسیت، درمان می‌شود.
 • در پایان جلسه، از آلوئه ورا و در صورت لزوم ضد آفتاب روی نواحی درمان شده استفاده می‌شود.

 موی ناحیه درمان باید 24 ساعت قبل از درمان با استفاده از تیغ، اصلاح شود. موها باید تا حد ممکن کوتاه باشند تا درمان مؤثر و راحت انجام شود.

درمان با لیزر چقدر طول می‌کشد؟  


مدت زمان درمان به سطح مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال، زمان تقریبی درمان:

 • ناحیه بیکینی به طور کامل (پاکسازی برزیلی): 30 دقیقه
 • زیربغل: 15 دقیقه
 • کل پا: 45 دقیقه
 • کل صورت: 30 دقیقه

بهبودی پس از لیزر مو چگونه است؟ 


به طور معمول، دوره بهبودی پس از لیزر موهای زائد آنقدر که تصور می‌شود، پیچیده نیست. در واقع، تکنیسین هر کاری که ممکن است برای کاهش زمانی که ناحیه تحت درمان با اشعه لیزر قرار می‌گیرد، انجام می‌دهد.

قبل از شروع درمان، مو اصلاح می‌شود تا فقط چند میلیمتر از سطح پوست بلندتر باشد. به بیمار دستور داده می‌شود که از پاک سازی ناحیه مورد نظر با موم یا بند انداختن خودداری نماید و چندین هفته قبل از درمان، از نور مستقیم خورشید دوری کند. این اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از عوارضی که دوره درمان و بهبود را تحت تأثیر قرار می‌دهند، توصیه می‌شود.

اگر بیمار توصیه‌های قبل از درمان را دنبال کند، بهبودی پس از فرایند لیزر موهای زائد به طور شگفت آوری کوتاه است. بلافاصله پس از درمان، بیمار ممکن است کمی تورم و قرمزی را در ناحیه درمان شده در اطراف فولیکول‌های مو مشاهده کند. با این حال، بر خلاف بهبود در برخی از روش‌ها، بیمار می‌تواند با برخی محدودیت‌های خاص به فعالیت‌های عادی خود بازگردد. معمولاً بیمار می‌تواند بدون هیچ مشکلی به کار و فعالیت‌های دیگر خود بازگردد.

اگر بیماری پس از لیزر احساس ناراحتی کند، پزشک ممکن است توصیه کند که از کمپرس سرد در ناحیه دردناک استفاده شود و همچنین ممکن است برخی مرطوب کننده‌ها را برای استفاده در ناحیه مورد نظر، تجویز کند. او همچنین به بیمار خواهد گفت که از نور خورشید دور بماند، و از فعالیت‌هایی که ممکن است ناحیه‌ای را که لیزر شده است، تحریک کند، خودداری نماید.

آیا لیزر اثرات جانبی دارد؟ 


پس از درمان، ممکن است اریتمای (قرمزی) موقت و ادم موقت اطراف فولیکول (تورم) داشته باشید.

هر واکنش اولیه باید ظرف 48 ساعت از بین برود (فروکش کند).

برای کاهش سوزش باید از آلوئه ورا و SPF استفاده شود.

خط بسیار کمی در مورد تیرگی پوست (هایپرپیگمنتیشن) و کمرنگ شدن پوست (هیپوپیگمنتیشن) وجود دارد. به همین دلیل مهم است که با استفاده از یک ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر، پوست خود را محافظت کنید.

پیگیری دستورالعمل‌های پیش و پس از درمان، به ویژه برای جلوگیری از واکنش‌های نامطلوب مثل واکنش به گرما یا تاول بسیار مهم است. این ناشی از گرمای بیش از حد مانند دوش داغ، آفتاب گرفتن و غیره قبل یا بعد از لایه برداری در بالای ناحیه تحت درمان است.

هرچند وقت یکبار باید برای تکرار لیزر مراجعه کنم؟  


در طی 6 جلسه اولیه، درمان هر 3 تا 4 هفته برای صورت و هر 6 تا 8 هفته برای بدن توصیه می‌شود.

پس از شش جلسه اول، زمان بین درمان از فردی به فرد دیگر متغیر و متفاوت است.

فن‌آوری پالس نور شدید (I.P.L.) در مقابل لیزر


فن‌آوری پالس نور شدید اغلب به اشتباه به عنوان یک لیزر معرفی می‌شود. I.P.L. مخفف Intense Pulsed Light است. در I.P.L. نور طیف گسترده از سراسر ناحیه درمان عبور می‌کند، در مقایسه با لیزر واقعی که در آن انرژی بسیار متمرکزتر است.

درمان با استفاده از IPL به اندازه لیزر برای حذف مو مؤثر نیست. لیزر فقط از یک طول موج برای هدف قرار دادن فولیکول‌های مو استفاده می‌کند. بنابراین انرژی لیزر به مراتب متمرکزتر از IPL است. تنظیمات درمان با دستگاه‌های لیزر ما درست‌تر و دقیق‌تر است، بنابراین ما می‌توانیم درمان‌ها را برای هر مشتری شخصی سازی کنیم.

هنگامی که از IPL برای ریزش مو استفاده می‌شود، خطر بیشتری برای ایجاد آسیب‌هایی مانند تغییر رنگ پوست یا سوزش روی پوست وجود دارد.

آیا لیزر بر روی رشد بیش از حد مو به دلیل بیماری سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) مؤثر است؟  


یکی از مشکلات مرتبط با  PCO، رشد بیش از حد مو است.

پزشکان موفق به لیزر موهای زائدهای در مشتریان مبتلا به PCOS شده‌اند. لیزر موهای زائد رشد بیش از حد را تحت کنترل نگه می‌دارد و فرد را از شر موهای زبر و ضخیم رها می‌کند. مشتریان مبتلا به PCOS به درمان‌های مداوم نیاز دارند.

اصلاح قبل و بعد لیزر چگونه باشد؟ 


هنگام شروع لیزر موهای زائد، باید برخی از قوانین اساسی را به یاد داشته باشید.

اصلاح کنید، فقط اصلاح آن هم با تیغ نه اپیلاسیون، موم، بند انداختن، برداشتن با موچین یا الکترولیز. به یاد داشته باشید اگر مو را از ریشه بکشید، لیزر اثربخش نخواهد کرد.

اگر موی خود را از ریشه برداشتید، قبل از اولین جلسه‌ی لیزر خود باید 4 هفته صبر کنید.

موهای شما پس از درمان به رشد خود ادامه خواهند داد و حدود سه هفته پس از درمان خواهند ریخت. شما می‌توانید در این مدت، اصلاح کنید.

در جلسه مشاوره یک کارت مشاوره دریافت خواهید کرد که قبل و بعد از هر جلسه و برای به دست آوردن بهترین و مطمئن‌ترین نتیجه، باید دستورالعمل‌های آن را دنبال کنید.

آیا لیزر موهای زائد به پوست صدمه می‌زند؟  


لیزر موهای زائد به گونه‌ای طراحی شده است که درمانی نسبتاً راحت را برای شما فراهم می‌کند. پس از هر جلسه، موها روشن‌تر و نازک‌تر می‌شوند و ناراحتی کمتری برای شما ایجاد می‌شود. برای داشتن یک درمان موفق، مهم است که قبل از لیزر، موهای خود را به طور مؤثر اصلاح کنید.

کلینیک‌ها برای خنک کردن پوست، یک دستگاه خنک کننده دارند، بنابراین شما نباید گرمای لیزر را احساس کنید. احتمال وجود ناراحتی ناچیزی روی پوست وجود دارد، اما کاملاً قابل تحمل است. بسیاری از مشتریان بیان می‌کنند که درد ناشی از لیزر، در مقایسه با اپیلاسیون، بسیار کمتر است و به‌طور متوسط 3 تا 10 دردناک بودن دارد.

چند جلسه درمان نیاز خواهم داشت؟  


تعداد جلسات درمان بسته به فرد، متفاوت است.

این تعداد، به سابقه پزشکی و تغییرات هورمونی در بدن نیز بستگی دارد. درمان بعضی از مشتریان پس از 6 جلسه کامل می‌شود، برخی نیاز به تعداد جلسات بیشتری دارند.

معمولاً صورت خانم‌ها نیاز به جلسات بیشتری نسبت به بدن دارد. زنان با افزایش سن، در معرض مواجه شدن با رشد موهای جدید در صورت خود هستند. هورمون‌ها، یائسگی و داروها رشد این موها را افزایش می‌دهند.

ناحیه‌هایی مانند پاها، بیکینی و زیربغل معمولاً 95٪ موفق هستند، زیرا زنان با افزایش سن، با کاهش رشد مو در این نواحی مواجه می‌شوند.

با این وجود ممکن است جلسات حفظ و نگهداری بیشتری مورد نیاز باشد.

چرا لیزر موهای زائد، بهترین روش حذف موهای زائد است؟


از آنجا که آن دائمی است و قادر است به طور خاص فولیکول مو را هدف قرار دهد. روش‌های دیگر حذف موها (مانند IPL)، یا موقت هستند و یا به اندازه لیزر مؤثر نیستند.

نتایج لیزر را نمی‌توان با سایر روش‌های حذف مو مقایسه نمود. با استفاده طولانی مدت از لیزر، شما در پول و وقت نیز صرفه جویی خواهید کرد.

آیا می‌توان از لیزر برای مردان نیز استفاده کرد؟ 


بله، درصد زیادی از مشتریان، مرد هستند و شایع‌ترین مناطق درمان شده توسط لیزر در مردان، پشت، سینه و بازوها می‌باشند.

مشاوره رایگان