راه‌ و روش های جوان‌سازی پوست صورت

تاریخ 23 آبان 1402

 

جوانسازی-پوست

با پیر شدن، پوست دچار افتادگی، خشکی و تغییر رنگ می‌شود و زیبایی آن کاهش می‌یابد. با این حال، روش‌های جوان‌سازی پوست می‌توانند به بازیابی ظاهر جوان و جذاب پوست کمک کرده و باعث صاف‌تر، روشن‌تر و محکم‌تر شدن آن شوند.

امروزه، روش‌های زیبایی غیر تهاجمی برای جوان‌سازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، توجه به این نکته حائز اهمیت است که همه افراد به این تکنیک‌ها برای رفع مشکلات پوستی خود نیاز ندارند. به همین خاطر، مشاوره با یکی از متخصصین این حوزه می‌تواند به شما در انتخاب روش مناسب برای بهبود مشکلات پوستی کمک کند. با استفاده از روش درمان مناسب می‌توان ظاهر پوست را در کمتر از یک ساعت تا 10 سال جوان‌تر کرد.


روش‌های غیر جراحی جوان‌سازی پوست در کلینیک تخصصی پوست و موی رازی شامل تزریق ژل‌های مختلف همچون ژودرم، رادیس، رستیلان، و وولوما است که از طریق آن می‌توان چین و چروک‌های ایجاد شده داخل پوست را برطرف کرد. سایر روش‌های درمان شامل تزریق بوتاکس و دیسپورت است که می‌تواند چین و چروک‌های ایجاد شده در ناحیه صورت مثل خطوط اخم که در نتیجه فعالیت عضلات صورت ایجاد می‌شود را تحت درمان قرار داد. روش‌های درمانی که در آنها برای جوان‌سازی پوست لایه‌های خارج آن (لایه‌های آسیب دیده پوست) برداشته شده و از طریق آن لایه‌های جوان‌تر و سالم‌تر پوست نمایان می‌شوند شامل هیدرودرم، میکرودرم آبریژن و لایه‌برداری پوست با لیزر است.
در صورتی که افتادگی پوست بیش از حد باشد و یا چین و چروک‌های زیادی در سطح پوست ایجاد شده باشد، درمان‌های جراحی مانند لیفت صورت، لیفت ابروها و کاشت پروتزهای گونه، چانه و لب گزینه‌ای بهتر در جوان‌سازی هستند. برای تشخیص بهترین روش، مشاوره با متخصص زیبایی امری ضروری است. شماره‌های 02188334029 02188333259 برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت در اختیار شما عزیزان هستند.

جوان‌سازی پوست چیست؟


2

جوان‌سازی پوست به مجموعه‌ای از روش‌های زیبایی یا ترکیبی از تکنیک‌های مختلف اطلاق می‌شود که هدف آن کاهش یا حذف آسیب‌های وارد شده به پوست ناشی از پیری یا آسیب‌های ناشی از نور خورشید است. این برنامه جامع جوان‌سازی پوست می‌تواند مشکلاتی از قبیل چین و چروک، خطوط ریز، شیارهای پوست و سایر آسیب‌های پوستی ناشی از عوامل مختلف را از جمله پیری، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و تغییر رنگ پوست درمان کند. علاوه بر این، این تکنیک‌ها می‌توانند به جوان‌تر، محکم‌تر، صاف‌تر و درخشان‌تر شدن پوست کمک کرده و ساختار کلی پوست را بهبود بخشند.

رایج‌ترین روش‌های درمان برای جوان‌سازی پوست چیست؟


3

امروزه بیش از هر زمان دیگر روش‌های مختلف برای جوان‌سازی پوست وجود دارد که امکان استفاده از آنها در شرایط مختلف برای رفع مشکلات پوستی وجود دارد. رایج‌ترین روش‌های مورد استفاده به این منظور به شرح زیر هستند:

لایه‌برداری با لیزر

4

در این روش از انرژی لیزر برای ایجاد آسیب کنترل شده به پوست استفاده شده و به این ترتیب ساختارهای زیر سطح پوست دستکاری می‌شوند. از این روش برای رفع چین و چروک و خطوط ایجاد شده بر روی پوست و نیز لکه‌های خورشیدی و لکه‌های ایجاد شده بر روی پوست به خاطر افزایش سن استفاده شده و این روش می‌تواند نقش موثر در بهبود ساختار کلی پوست و وضعیت ظاهری آن و کشیدن پوست صورت داشته باشد. امروزه پزشکان از انواع مختلف لیزرها برای رفع مشکلات پوستی استفاده می‌کنند که هر یک از آنها برای درمان شرایط خاص و دستیابی به نتایج مختلف مناسب هستند. علاوه بر این برخی لیزرها ترکیبی از چند نوع انرژی لیزر را برای درمان مشکلات متعدد در یک جلسه درمان مورد استفاده قرار می‌دهند.

درمان با لیزر فرکشنال (fraxel)

5

با بالا رفتن سن به تدریج لکه‌های قهوه‌ای و سایر مشکلات مربوط به تغییر رنگ در پوست ناحیه پشت دست‌ها، بازوها و صورت ایجاد می‌شود. در اصطلاح به این عوارض لکه‌های پوستی گفته می‌شود و تشکیل آنها یک بخش عادی از فرآیند بالا رفتن سن است. زیباسازی پوست با لیزر فرکشنال از طریق ارسال پرتوی لیزر به لایه‌های بالای پوست انجام می‌شود. این درمان می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست شده و درخشندگی آن را به همراه داشته باشد. بنابراین، متخصص پوست برای رفع چین و چروک، جای جوش، جای زخم یا افتادگی پوست ممکن است به بیمار توصیه کند از درمان با لیزر فرکشنال استفاده کند. برای تکمیل این درمان معمولاً به سه تا پنج جلسه درمان با فاصله یک ماهه بین این جلسات نیاز است. به این ترتیب در پایان فرآیند درمان اکثر افراد با بهبود چشمگیر در وضعیت پوست خود مواجه خواهند شد.

درمان با لیزر پرتوان (IPL)

6

گاهی اوقات برای حل مشکلات پوستی از تکنولوژی پرتون نور مکمل (IPL) استفاده می‌شود. به طور خاص، تخصصی پوست پزشکان این روش را به منظور رفع لکه‌های قهوه‌ای یا بهبود قرمزی پوست به بیماران پیشنهاد می‌دهند. دستگاه لیزر مورد استفاده برای این درمان قابلیت تنظیم دارد تا بتواند پرتوهای مختلف را ارسال کرده و مشکلات خاص پوستی را حل کند. این روش امکان درمان لکه‌های قهوه‌ای روی پوست و بازیابی رنگ طبیعی پوست را فراهم می‌کند. درمان با این روش نیازی به جراحی یا بی‌حسی ندارد و بیماران در طول درمان با ناراحتی یا درد کمی روبرو می‌شوند. مدت زمان درمان با این روش حدود 30 دقیقه است و تکمیل آن نیاز به یک تا سه جلسه دارد.

تزریق ژل

7

در این روش از تزریق ژل برای پر کردن چین و چروک‌ها، خطوط، جای زخم، و سایر فرورفتگی‌های ایجاد شده در پوست استفاده می‌شود. ژل‌های مورد استفاده در این روش از مواد مختلف همچون انواع ژل، چربی، یا هیالورونیک اسید (ماده‌ای که به صورت طبیعی در پوست وجود داشته و به حفظ رطوبت و برآمدگی آن کمک می‌کند) گرفته می‌شوند. در این شرایط با توجه به نوع ماده انتخاب شده، ممکن است نیاز به انجام تست آلرژی برای تعیین بی‌خطر بودن درمان برای فرد وجود داشته باشد. به این ترتیب از تزریق ژل می‌توان برای برجسته سازی لب و پر کردن چین و چروک‌ها و خطوط ناحیه صورت همچون خطوط لبخند که از گوشه دهان به لبه‌های بینی امتداد یافته استفاده می‌شود.

تزریق بوتاکس (سم بوتولونیوم)

در این حالت محلول بوتاکس با استفاده از یک سوزن بسیار ریز به نواحی تحت درمان تزریق می‌شود. عملکرد بوتاکس از طریق شل شدن عضلات زیر پوست و جلوگیری از انقباض این عضلات است. به این ترتیب تزریق بوتاکس می‌تواند یک روش موثر برای رفع چین و چروک‌ها و ایجاد ظاهر صاف‌تر و مناسب‌تر برای پوست باشد.

درم آبریژن

8

در روش درم آبریژن از ابزارهای مکانیکی برای برداشتن لایه‌های بالای پوست به همراه سلول‌های پوستی آسیب دیده و ایجاد پوست جوان، شاداب و درخشان پس از تکمیل فرآیند بهبود استفاده می‌شود. میکرودرم آبریژن همچنین می‌تواند لایه‌های بالای پوست را از طریق استفاده از کریستال‌های اکسید آلومینیوم برای سایش این لایه‌ها درمان کند. روش‌های عمیق‌تر درم آبریژن برای افرادی توصیه می‌شود که بر روی پوست خود جای جوش‌های عمیق دارند. بطور کلی، تکنیک درم آبریژن برای درمان چین و چروک‌ها و آسیب‌های وارد شده به پوست در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید و بالا رفتن سن و نیز بهبود جای زخم و تغییر رنگ پوست استفاده می‌شود. توجه داشته باشید مدت زمان بهبودی با این روش بستگی به عمق درمان دارد.

میکرودرم آبریژن

8

این روش از سطح تهاجم کمتر نسبت به درم آبریژن برخوردار بوده و در آن از ابزارهای با کمترین سطح سایندگی برای جوان‌سازی پوست از طریق از بین بردن لایه خارجی آسیب دیده پوست (اپیدرم) استفاده می‌شود. این روش برای درمان آسیب‌های وارد شده به پوست در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید، علائم ایجاد شده بر روی پوست به خاطر کشیدگی، جای زخم‌های خفیف، و نیز تغییر رنگ پوست مناسب است. علاوه بر این میکرودرم آبریژن می‌تواند باعث تحریک تولید کلاژن شده و ظاهر محکم، صاف، و جوان برای پوست فرد به همراه داشته باشد. میکرودرم آبریژن بدون نیاز به عمل جراحی یا بی‌حسی بر روی بیمار انجام می‌شود و پس از تکمیل آن نیاز به استراحت و مرخصی برای بهبودی نیست.

هایفوتراپی

9

در صورتی که با چین و چروک‌های ایجاد شده در پوست، افتادگی پوست یا تشکیل غبغب در ناحیه چانه نگران هستید، هایفوتراپی می‌تواند یک روش درمان مناسب برای رفع مشکل شما باشد. این روش یک تکنیک زیبایی غیر تهاجمی است که در آن از تکنولوژی امواج مافوق صوت برای ارسال امواج صوتی به بافت‌های زیر پوست به منظور سفت کردن و لیفت عضلات استفاده شده و امکان بکارگیری آن برای پوست ناحیه صورت و گردن وجود دارد. هایفوتراپی به سرعت بر روی بیمار و در طول مدت 30 دقیقه انجام شده و نیازی به بی‌حسی ندارد. علاوه بر این در پایان این درمان جای زخم بر روی پوست باقی نمانده و این درمان نیازی به بهبودی و استراحت ندارد.

مشاوره رایگان