راهکارهای مراقبت و افزایش ماندگاری تزریق بوتاکس

تاریخ 22 آبان 1402

راهکارهای مراقبت و افزایش ماندگاری تزریق بوتاکس


کلمه بوتاکس امروزه به یک اصطلاح رایج تبدیل شده است و مترادف با یک روش سریع و بدون درد برای بهبود ظاهر شما است تا جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسید. افرادی که می‌خواهند با علائم پیری مبارزه کنند و از نظر ظاهری، چین و چروک‌های چهره خود را حذف کنند، پیش از انجام هر گونه عمل جراحی تهاجمی، باید بوتاکس را مورد بررسی قرار دهند. تزریق بوتاکس درست در زیر پوست انجام می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید فعالیت‌های طبیعی خود را مستقیما پس از انجام این عمل ادامه دهید – بدون اینکه نیازی به طی یک عمل طولانی و فرایند بهبودی دردناکی داشته باشید. تمام اینها به این معنی است که شما می‌توانید در یک دوره بسیار کوتاه ظاهر خود را بهبود بخشید!

روش‌هایی که برای زیبایی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد به افراد کمک می‌کند تا در مورد خودشان احساس بهتری داشته باشند و در بسیاری از موارد به کیفیت زندگی آنها کمک می‌کند. با توجه به توانایی بوتاکس برای رفع خطوط و چین و چروک صورت، این عمل به عنوان یک عمل زیبایی در نظر گرفته می‌شود. متخصصین پوست می‌دانند که دقیقا کجا و چگونه باید تزریق بوتاکس را انجام دهند تا نتایج شگفت انگیز آن را ببینید. اما آیا این روش در طولانی مدت نیز موثر است؟ یا بوتاکس فقط یک درمان موقت است، آیا واقعا می‌تواند چهره شما را وقتی سنتان زیاد می‌شود، جوان نگه دارد؟

بوتاکس چه تاثیری دارد؟ 


بوتاکس یا سم بوتولینوم، یک پروتئین است که به عضلات تزریق می‌شود. این ماده باعث شل شدن عضلات می‌شود و در نتیجه از ایجاد چین و چروک در آن‌ها جلوگیری می‌کند. حرکت فراوان عضلات اطراف چشم یا در ناحیه پیشانی گاهی باعث ایجاد خطوط عمیق و چین و چروک می‌شود. با استفاده از بوتاکس، این عضلات ریلکس می‌شوند و در نتیجه چین و چروک جدید در نواحی تزریق شده، ایجاد نمی‌شود.

در کدام نواحی بدن می‌توان بوتاکس تزریق کرد؟ 


نواحی مختلفی از بدن هستند که می‌توان به آنها بوتاکس تزریق کرد. جاهایی که بیشتر برای تزریق این ماده مورد استقبال قرار گرفته‌اند، در اطراف چشم برای جلوگیری از الگوی چروک پنجه کلاغی، پیشانی و همچنین بین ابروها است.

هر چند وقت یکبار به تزریق بوتاکس نیاز دارید؟ 


این پرسش سؤالی است که بیماران اغلب می‌خواهند جواب آن را بدانند. تعداد دفعات و میزان تزریق بوتاکس از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به همین دلیل مهم است که در مورد روش و اهداف خود از این تزریق با یک متخصص پوست و زیبایی مشورت کنیم. ما همیشه سعی می‌کنیم به بیمارانمان مشورت دهیم و به همه سوالات، نگرانی‌ها و انتظاراتشان در مورد نتیجه نهایی پاسخ می‌دهیم.

هنگامی که برای اولین بار تزریق بوتاکس می‌کنید، نتایج آن را می‌توان در عرض یک هفته مشاهده کرد. پس از آن، بوتاکس باید 4 تا 6 ماه باقی بماند. هنگامی که اثر بوتاکس از بین می‌رود، عضله عملکرد طبیعی خود را از سر می‌گیرد و بنابراین ایجاد چین و چروک‌ها و خطوط می‌تواند دوباره رخ دهد.

مشاهده شده است که با انجام تزریقات منظم، عضلات این روند را می‌آموزد و این به نوبه خود در جلوگیری از تشکیل چین و چروک کمک می‌کند. در حقیقت، در بیمارانی که تزریق بوتاکس را از سنین جوانی شروع می‌کنند، ماهیچه‌ها بسیار سریعتر آموزش می‌بینند، بدین معنا که کمتر دچار چین و چروک می‌شوند. چهره آنها لطیفتر و جوانتر می‌شود و پس از تزریق بوتاکس، اثر آن را در دوره طولانی‌تری مشاهده خواهند کرد.

آیا تزریق بوتاکس در درازمدت می‌تواند اثر منفی داشته باشد؟ 


در حالی که ادعایی در مورد استفاده طولانی مدت بوتاکس، به خصوص در رابطه با تضعیف عضلات می‌شود، اما این امر واقعا ثابت نشده است. اگر شما از ظاهر خود ناراضی هستید و یا آرزو می‌کنید که می‌توانستید کمی جوانتر و شادابتر به نظر برسید، بوتاکس می‌تواند جواب خواسته شما باشد!

راهکارهایی ساده برای افزایش و طولانی تر کردن نتایج بوتاکس 


محصولات تزریقی مانند بوتاکس و پرکننده‌های پوستی یک راه عالی برای معکوس کردن نشانه‌های رایج پیری هستند. با این حال، اثرات پرکننده‌ها و نوروتوکسین‌ها، در حالی که تا مدتی ادامه خواهد یافت، اما در نهایت کاهش یافته و به طور طبیعی توسط بدن تخریب می‌شوند.

بسته به نوع ماده تزریقی مورد استفاده، نتایج مثبت تزریق می‌تواند از 6 ماه تا 2 سال به طول بینجامد (به توضیح ما در مورد استفاده از مواد پرکننده پوستی برای مقایسه طول عمر انواع مختلف پرکننده‌ها مراجعه کنید).

در مورد تزریق محبوب بوتاکس، بسیاری از مردم بر این باورند که نتایج این تزریق تنها تا 12 هفته ادامه می‌یابد. خوشبختانه، راه‌هایی برای افزایش عمر این اثرات و جلوگیری از چروک شدن صورت وجود دارد تا بتوانید از ظاهر جدید خود برای مدت بیشتری لذت ببرید.

یک دکتر باتجربه پیدا کنید

موفقیت در تزریق بوتاکس شما مستلزم تزریق مناسب، دوز مناسب و یک برنامه تزریقی موثر است. اگر دکتر خود را به دقت انتخاب نکنید، یکی از این عناصر می‌تواند حذف شود و نتایج مورد نظر شما سریعتر از آنچه که می‌خواهید ناپدید می‌شود.

یک برنامه بلند مدت تنظیم کنید 

یکی از عناصر مهم در برنامه درمانی با بوتاکس، تنظیم و پیگیری یک برنامه درازمدت برای این نوع تزریق است. اگر فواصل زمانی بین تزریق‌های بوتاکس را کم یا زیاد کنید، ممکن است عضلات شما به تزریقات واکنش نشان دهند. به عبارت دیگر، فواصل زمانی ناکافی می‌تواند باعث متوقف شدن پاسخ عضلات به تزریقات شود، در حالی که فواصل زمانی بسیار زیاد ممکن است باعث دوباره ظاهر شدن چین و چروک‌ها در مناطق مورد تزریق شود.

صورت خود را چروک نکنید 

اگر متوجه هستید که پیشانی خود را به طور دائم جمع می‌کنید یا زیاد اخم می‌کنید، سعی کنید این رفتار را متوقف کنید. در حالی که این حرکات ممکن است ناخواسته باشند، اما می‌توانید خودتان را برای جلوگیری از ایجاد چروک‌های جدید پوستتان آموزش دهید، تا به اخم نکردن یا کارهایی که باعث چروک شدن صورتتان می‌شود، عادت کنید.

بیش از حد از پاک کننده‌ها (اسکراب) استفاده نکنید 

پس از تزریق بوتاکس، ضروری است که مدتی به پوستتان فرصت دهید تا بهبود یابد. توصیه می‌شود که پس از تزریق از اسکراب قوی و یا ماسک‌های صورت که می‌تواند مانع از اثر بوتاکس شود، استفاده نکنید.

بیش از حد تزریق نکنید

ماده شیمیایی بوتاکس همانطور که جذب می‌شود، اثر خود را روی عضلات می‌گذارد، بدین معنی که نتایج آن بلافاصله آشکار خواهد شد، اما ممکن است با گذشت زمان پیدایش این اثرات با اندکی تاخیر مشاهده شود. اگر پس از تزریق بوتاکس هنوز هم از ظاهر خود ناراضی هستید، حداقل 6 هفته منتظر بمانید و سپس دوباره اقدام به تزریق کنید. اگر تزریق‌ها بیش از حد به هم نزدیک باشند، عضلات شما می‌توانند واکنش منفی نشان بدهند.

استفاده از ضد آفتاب

آیا می‌دانید که قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه UV خورشید می‌تواند نتایج تزریق شما را معکوس کند؟ به همین دلیل است که ما همه افرادی را که از تزریق پرکننده و بوتاکس استفاده می‌کنند را به استعمال ضد آفتاب، مخصوصا پس از تزریق، تشویق می‌کنیم. شما می‌توانید به سادگی نتایج تزریق بوتاکس را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید، به شرطی که از یک کرم ضدآفتاب با کیفیت بالا استفاده کنید، از خارج شدن از منزل در ساعات اوج گرما بپرهیزید و در زیر آفتاب از کلاه لبه دار استفاده کنید. همیشه از کرم ضد آفتاب (SPF 30 و یا بالاتر) استفاده کنید تا از نتایج جوانسازی پوست خود با تزریق بوتاکس محافظت کنید و این اثرات را تا مدت طولانی‌تری حفظ کنید.

مراقبت از پوست

مزایای استفاده از تزریقات زیبایی (مانند بوتاکس و بسیاری از درمان‌های زیبایی دیگر) برای افرادی که به درستی از پوست خود مراقبت می‌کنند، طولانی‌تر خواهد بود. بیمارانی که روزانه پوست خود را آبرسانی می کنند و آب زیادی می‌نوشند، اثر جذب آب را که مشابه استفاده از پرکننده‌های مبتنی هیالورونیک است افزایش می‌دهند و باعث می‌شود که مناطق تحت تزریق، پر بمانند و چروک نشوند! چند محصول وجود دارد که به عنوان آبرسان و پرکننده طراحی شده‌اند. این محصولات پوستی به حفظ اسید هیالورونیک در مناطق پیشانی و پنجه کلاغی اطراف چشم کمک می‌کنند که به شل شدن عضلات و در نتیجه اثر بخشی طولانی‌تر تزریق بوتاکس کمک می‌کنند.

تغذیه صحیح

مواد غذایی که می‌خورید می‌توانند به طور مستقیم بر روی ظاهر و سلامت پوست شما تاثیر بگذارند. برای به حداکثر رساندن نتایج تزریق، ما بیماران را تشویق می‌کنیم که از غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده، کمتر مصرف کنند و همچنین مصرف شکر و مواد قندی را در رژیم غذایی خود کاهش دهند. افزایش التهاب ناشی از مصرف این مواد غذایی در بدن شما بر روی سلامت کلی پوست شما تاثیر خواهد داشت.

مصرف عنصر روی

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که اثر بخشی تزریق بوتاکس با سطح روی بدن مرتبط است. علاوه بر این، بسیاری از افراد دچار کمبود روی هستند. در نتیجه دریافت و استفاده از یک مکمل روی پس از تزریق بوتاکس می‌تواند اثرات ضد پیری آن را طولانی‌تر کند.

استرس کمتر

استرس یکی از عوامل تاثیر گذار رایج در زندگی روزمره ماست. استرس می‌تواند بر سلامت بدن تاثیر بگذارد. از لحاظ پوستی نیز، سطوح استرس بالا کریستول و هورمون‌های دیگری که روند پیری را سرعت می‌بخشند را افزایش می‌دهد و به سرعت باعث افزایش علایم و نشانه‌های ناخواسته پیری می‌شود. برای افزایش مزایای تزریقتان، باید سعی کنید که استرس‌های زندگی خود را کاهش دهید و در عین حال می‌توانید از تکنیک‌های کاهش دهنده استرس مانند مدیتیشن یا یوگا در برنامه روزانه خود استفاده کنید.

ادامه و استمرار برنامه درمانی 

بهترین راه برای افزایش و طولانی‌تر کردن نتایج بوتاکس یا پرکننده شما این است که قبل از اینکه نتایج آنها از بین برود، درمان‌های “نگهدارنده اثرات” را به طور مرتب انجام دهید. تزریق‌های مکرر و به موقع بوتاکس بسیار مفید هستند زیرا به عضلات هدف نحوه پاسخ به نوروکسین‌ها را آموزش می‌دهند.

اثرات ورزش 

متأسفانه، در افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند ممکن است نتایج حاصل از تزریق بوتاکس و پرکننده‌ها سریع‌تر محو شود. هیچ راهی برای رفع این اتفاق وجود ندارد (و لطفا ورزش کردن را متوقف نکنید) اما اگر اقدامات احتیاطی لازم را انجام ندهید، مانند پوشیدن کلاه یا عینک آفتابی و جمع نکردن صورت در حین ورزش (گفتنش راحت‌تر از انجام آن است!) نتایج خوبی را مشاهده نخواهید کرد. همچنین توصیه می‌شود که از قرار گرفتن و ورزش کردن زیر نور مستقیم آفتاب بپرهیزید.

6 نکته برای داشتن یک بوتاکس موفق 


برای اطمینان از این که تزریق جوان سازی پوست شما با موفقیت انجام می‌شود، مهم است که این کار توسط یک فرد حرفه‌ای و آموزش دیده انجام شود.

علاوه بر این، باید اقدامات زیر را برای کاهش خطر عوارض آن انجام دهید:

  • حداقل یک روز قبل و بعد از تزریق بوتاکس الکل مصرف نکنید.
  • استفاده از داروهای ضد التهابی / افزایش دهنده غلظت خون را از حداقل 14 روز قبل از تزریق خود متوقف کنید.
  • محل تزریق را از نظر هر گونه بثورات جلدی، زخم یا ضایعات بررسی کنید. اگر از هر یک از اینها رنج می‌برید، زمان تزریق خود را تغییر دهید.
  • امکان پذیری تزریق بوتاکس را برای شرایط خود بررسی کنید. به یاد داشته باشید که اگر شیرده یا حامله باشید، شما کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستید .
  • حداقل تا یک روز پس از تجویز بوتاکس، هیچ نوع پاکسازی پوست یا لیزری را انجام ندهید.
  • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما به مدت حداقل 72 ساعت پرهیز کنید و همیشه از ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کنید.

مراقبت‌های پس از بوتاکس


تا 24 ساعت به صورت خود دست نزنید 

درمان بوتاکس شما به طور خاص منطقه خاصی را هدف قرار می‌دهد. برای مراقبت پس از بوتاکس ، شما باید از مالیدن و خاراندن صورت خود و یا اعمال فشار قابل توجهی بر روی آن تا حدود 24 ساعت اجتناب کنید. در غیر این صورت، شما ممکن است دوز تزریقی بوتاکس را به یک منطقه ناخواسته منتقل کنید. زیرا بوتاکس در واقع یک پرکننده نیست، بلکه یک سم است و به همین دلیل است که دست زدن یا مالیدن ناحیه مورد تزریق می‌تواند نتایج ناخوشایندی را مانند پرش پلک یا آسیب عصبی ایجاد کند.

این یک نکته قابل درک برای عموم است و شما باید آن را به یاد داشته باشید. هنگامی که بوتاکس تزریق می‌کنید، از لمس کردن صورت خود بپرهیزید تا چهره‌ای عالی پیدا کنید.

ورزش

زیبایی بوتاکس در این است که لازم نیست که در زندگی روزانه‌تان تغییری ایجاد کنید. شما می‌توانید پس از تزریق بوتاکس به کارهای خود برسید و به بقیه کارهای روزانه خود بپردازید. به ندرت درد یا ناراحتی پس از تزریق گزارش می‌شود، به این معنی که می‌توانید همان روز به ادامه کار خود بپردازید. ممکن است درد یا سوزش ناگهانی اتفاق بیفتد اما باید ظرف چند روز از بین برود. برای مراقبت از یک تزریق بوتاکس موفق، ورزش خفیف تا متوسط خوب است، اما بهتر است تا چند روز پس از تزریق از فعالیت‌های شدید بدنی به دلایل مشابهی که در بالا اشاره شد، بپرهیزید.

خواب 

سعی کنید از خوابیدن روی نقاطی که تزریق در آنجا انجام شده است، اجتناب کنید. ما می‌دانیم که خوابیدن در یک موقعیت خاص و ماندن در آن حالت می‌تواند اذیت کننده باشد. آیا شما دارید به این فکر می‌کنید که چقدر می‌توانیم کنترل کنیم که چگونه بخوابیم؟ جواب این است که اگر در صورت خود تزریق بوتاکس انجام داده‌اید، ضروری است که سعی کنید به پشت بخوابید. این تزریق نیاز به زمان دارد تا در عضلات شما جا بیفتد و دراز کشیدن روی شکم ممکن است از این اتفاق جلوگیری کند. ممکن است این وضعیت برای شما راحت نباشد اما به یاد داشته باشید که این تنها برای یک شب است!

ضد درد 

اگرچه این واکنش نادر است، اما بعضی از افراد ممکن است پس از تزریق کمی درد احساس کنند. همانطور که در بالا ذکر شد، این درد باید در عرض چند روز ناپدید شود. اگر احساس می‌کنید نیاز به دارو دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا تیلنول برای شما مناسب است یا خیر. همچنین ممکن است با استفاده از پمادهای مسکن خفیف، درد خود را کاهش دهید. باید به خاطر داشت که استفاده از مسکن‌های قوی، برای یک عمل غیر تهاجمی مانند بوتاکس لازم نیست. همچنین استفاده از یک بسته یخ در منطقه تزریق می‌تواند به کاهش کبودی کمک کند، اما در این مورد نیز با دکتر خود مشورت کنید.

تمرینات صورت 

پس از گذشت یک روز از تزریق، زمان شروع ورزش دادن عضلات آن منطقه است. هنگامی که صحبت از مراقبت‌های بعد از بوتاکس به میان می‌آید همه کاری که باید انجام دهید داشتن حالت‌های طبیعی صورت است مانند لبخند، اخم، خندیدن و غیره.  البته بدون انجام این موارد نیز بوتاکس کار خود را به تنهایی انجام می‌دهد و هیچ کار خاصی نیست که شما مجبور باشید انجام دهید.

پیشگیری از سفید شدن مو و راهکارهای مقابله با موی سفید در خانه

مشاوره رایگان