دوام فیلر لب، چانه و گونه: راه های افزایش ماندگاری ژل صورت

تاریخ 16 دی 1402

دوام فیلر لب، چانه و گونه: راه های افزایش ماندگاری ژل صورت


فیلرهای پوستی انتخاب محبوب و رایجی برای جوانسازی، پرکردن و صاف کردن پوست هستند. سوالی که به صورت رایج پرسیده می‌شود این است که: فیلرهای پوستی چقدر دوام دارند؟ دوام این فیلرها بستگی به این دارد که بدن چطور واکنش دهد و چه نوع هیالورونیک اسیدی مورد استفاده قرار گیرد اما بیشتر فیلرهای پوستی 6 تا 18 ماه دوام  می‌آورند.

نوع ژل تزریقی (فیلر پوستی) مورد استفاده به همراه سرعت متابولیسم بدن فرد و شیوه مراقبت وی از پوست خود تا حد زیادی پیامدهای درمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. متخصصین کلینیک زیبایی رازی یک برنامه درمانی اختصاصی بر اساس وضعیت فرد تهیه کرده و به منظور افزایش دوام فیلر پوستی این فاکتورها را در آن لحاظ می‌کنند.

 فیلر پوستی چیست؟


فیلرهای پوستی یا ژل‌های تزریقی اغلب از هیالورونیک اسید تهیه می‌شوند. این مواد می‌توانند چین و چروک‌ها را کاهش دهند و باعث افزایش حجم بافت نرم شوند. آنها می‌توانند در نقاط مختلف صورت مانند اطراف چشم، گونه‌ها، دهان و فک تزریق شوند. همچنین، فیلرهای لب می‌توانند مستقیماً در بافت لب تزریق شوند.

فیلرهای پوستی چگونه عمل می‌کنند؟


کار فیلر اساسا برگرداندن حجم از دست رفته صورت در نواحی برجسته و گوشتی است به طوریکه چین‌های عمیق صاف می‌شوند. انجام این کار چه لزومی دارد؟ با بالارفتن سن، بدن تولید کلاژن و الاستین را متوقف می‌کند. این دو ماده در جوانسازی پوست نقش موثری ایفا می‌کنند. متخصصین هنوز مطمئن نیستند از چه سنی کلاژن شروع به از دست رفتن می‌کند. اما سنی که روی آن توافق کرده‌اند 25 سال است. به نظر سن پایینی است اینطور نیست؟ سطوح کلاژن و الاستین با سرعت حدود 2 درصد در سال افت می‌کند و بدن در اواخر دهه سوم زندگی تولید آن را کاملا متوقف می‌کند.

انواع فیلرهای پوستی


انواع فیلرهای پوستی

تزریق فیلر پوستی معمولا برای معکوس کردن علائم رایج پیری مانند چین‌وچروک مورد استفاده قرار می‌گیرند. تزریق این نوع ژل در پوست همچنین باعث افزایش حجم پوست و جوانسازی آن می‌شود. پزشکان از انواع مختلف فیلرها در صورت و دست‌ها استفاده می‌کنند که برخی از آنها شامل موارد زیر هستند:

  • BELOTERO Balance® خطوط عمیق و چین‌وچروک اطراف چشم‌ها، بینی و دهان را کاهش می‌دهد و اثر آن تا 6 ماه باقی می‌ماند.
  • RADIESSE® باعث افزایش حجم و پرتر به نظر رسیدن پشت دست‌ها شده و تاثیر آن تا یک سال باقی می‌ماند.
  •   JUVÉDERM® XCچین‌وچروک متوسط تا شدید اطراف بینی و دهان را رفع می‌کند و اثر آن تا یک سال باقی می‌ماند.
  • JUVÉDERM Voluma® XC باعث لیفت و شکل‌دهی به گونه‌ها می‌شود و تاثیر آن تا دو سال باقی می‌ماند.
  • JUVÉDERM Volbella® XC  باعث حجم‌دهی به لب‌ها شده و خطوط عمودی لب را رفع می‌کند. اثر این نوع فیلر پوستی بیش از یک سال دوام دارد.
  • JUVÉDERM Vollure® XC چین و چروک‌های متوسط تا شدید صورت را رفع می‌کند و 18 ماه دوام دارد.

دوام فیلرها بر اساس ناحیه تزریق


دوام فیلر

دوام فیلرها در اطراف چشم‌ها چگونه است؟

تزریق فیلر در نواحی اطراف چشم می‌تواند 12 ماه یا بیشتر دوام باشد. پوست اطراف چشم حساس و نازک است بنابراین انتخاب فیلری که استحکام کافی برای پشتیبانی پوست در این ناحیه را داشته باشد اهمیت زیادی دارد.

فیلرهای پوستی در گونه‌ها چقدر دوام دارند؟

با توجه به نوع ژل تزریقی مورد استفاده، فرد می‌تواند تا 24 ماه گونه‌هایی سفت‌تر و حجیم‌تر داشته باشد. درمان‌های نگهدارنده به صورت هر 12-6 ماه یک بار برای دستیابی به نتیجه دلخواه و حفظ آن توصیه می‌شود.

فیلرهای پوستی در لب‌ها چقدر دوام دارند؟

بهبود ظاهر لب‌ها با استفاده از فیلر می‌تواند تا 12 ماه دوام داشته باشد و چنانچه درمان‌های نگهدارنده انجام شوند این مدت زمان افزایش پیدا می‌کند. در لب‌ها، معمولا نتیجه دلخواه با سه بار تزریق حاصل می‌شود.

اولین تزریقات ژل در لب ممکن است به صورت فشرده و با فاصله زمانی کم انجام شوند. موثرترین و محبوب‌ترین فیلرهای پوستی برای لب‌ آنهایی هستند که از ژل‌های نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر ساخته شده‌اند.

 فیلرهای پوستی در اطراف دهان و چانه چقدر دوام دارند؟

اثر فیلرهای تزریق شده در اطراف دهان و چانه معمولا با توجه به نوع فیلر مورد استفاده از 6 ماه تا 2 سال باقی می‌ماند.

چرا اثر فیلرهای پوست موقتی است؟


فیلرهای پوستی از آنزیم‌هایی ساخته می‌شوند که در بدن به صورت طبیعی وجود دارند، مانند هیالورونیک اسید. این فیلرها با گذشت زمان توسط بدن متابولیزه می‌شوند. سرعت متابولیسم بدن فرد تاثیر زیادی بر مدت دوام نتایج درمان دارد. همچنین، فیلرهای استفاده شده برای بهبود زیبایی در نواحی کم‌حرکتی بیشتر دوام دارند. حرکات مکرر می‌توانند باعث تجزیه سریع‌تر و کاهش دوام نتایج شوند.

چگونه می‌توان دوام فیلرهای پوستی را افزایش داد


افزایش دوام فیلرهای پوست

برای حفظ نتایج درمان پزشکان توصیه می‌کنند مراقب سلامت عمومی بدن و همچنین سلامت پوست خود باشید. چندین روش  وجود دارد که برای افزایش دوام ژل‌های تزریقی توصیه می‌شود:

به حداقل رساندن قرارگیری در معرض اشعه فرابنفش

یکی از رایج‌ترین دلایل آسیب پوستی قرارگیری بیش از حد در معرض نور UV است. محافظت مداوم در برابر اشعه خورشید پس از انجام درمان‌های مراقبت پوستی می‌تواند به حفظ نتایج کمک کند. طی قرارگیری در معرض نور خورشید، از ضدآفتاب‌های وسیع‌الطیف با SPF 45 یا بالاتر برای محافظت از پوست در برابر اشعه مستقیم UV استفاده کنید.

مراقبت مداوم از پوست

سالم‌نگه‌داشتن پوست و مرطوب کردن آن می‌تواند به حفظ نتایج درمان کمک کند. نوشیدن مقادیر فراوان آب به آب‌رسانی به پوست کمک کرده و اثر فیلرهای هیالورونیک را بهبود می‌بخشد. پس از تزریق، پزشک ممکن است برای تکمیل اثر ژل تزریق‌شده، استفاده از محصولات مراقبت پوستی را توصیه کند.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید

به خاطر داشته باشید که شما آن چیزی هستید که می‌خورید. پیروی از یک رژیم غذایی سالم شامل میوه و سبزیجات، غلات کامل و پروتئین‌های فاقد چربی و تا حد امکان اجتناب از غذاهای فرآوری شده و فاقد ارزش تغذیه‌ای می‌تواند به بهبود حداکثری نتایج حاصله کمک کند. مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده و فاقد ارزش تغذیه‌ای می‌تواند باعث افزایش التهاب در بدن و در نتیجه تسریع متابولیسم ژل تزریق شده شود.

در ورزش کردن مراقب باشید

تزریق ژل یکی از مواردی است که در آن به فرد توصیه می‌شود از انجام ورزش زیاد اجتناب کند. اگرچه افراد اغلب ترغیب می‌شوند از لحاظ فیزیکی فعال باشند اما فعالیت بیش از حد و سوزاندن مقدار زیاد کالری پس از تزریق فیلر می‌تواند سرعت از بین رفتن آن را افزایش دهد. سرعت متابولیسم بدن فرد، سرعت از بین رفتن نتایج را تحت تاثیر قرار می‌دهد به طوریکه هر چه متابولیسم فرد سریع‌تر باشد فرد طی مدت زمان کوتاه‌تری نیاز به انجام مجدد تزریق خواهد داشت.

اگر ورزش می‌کنید پس از تزریق به برنامه روتین ورزشی خود پایبند بمانید. فعالیت فیزیکی بهتر از بی‌تحرکی است حتی اگر به این معنا باشد که نتیجه تزریق ژل سریع‌تر از بین می‌رود. فقط به خاطر بسپارید که اگر ورزشکار هستید زودتر به تجدید درمان نیاز پیدا خواهید کرد.

از استرس پرهیز کنید

استرس می‌تواند روند پیری را تسریع کرده و علائم آن را تشدیدکند. در حالیکه استرس تبدیل به بخشی از زندگی روزمره ما شده و اجتناب از آن دشوار است، کاهش حداکثری سطح استرس اثرات مثبت انکارناپذیری روی بدن فرد دارد. یک راه بهبود دوام نتایج به دست آمده کاهش استرس‌های غیرضروری است. استفاده از تکنیک‌های کاهش استرس مانند یوگا و مدیتیشن نیز می‌تواند مفید واقع شوند.

نگهداری منظم درمان

بهترین راه برای افزایش دوام نتایج انجام منظم درمان‌های نگهدارنده است. انجام این نوع درمان قبل از از بین رفتن نتیجه به افزایش تاثیر روش‌های تزریقی کمک کرده و در برخی موارد عضلات را به گونه‌ای تحت تاثیر قرار می‌دهد که به صورت موثرتری به ماده تزریقی پاسخ دهند. یعنی اگر فرد انتظار دارد نتیجه 10 ماه دوام داشته باشد بهتر است درمان نگهدارنده 8 یا 9 ماه بعد انجام شود. انجام تزریق نگهدارنده پیش از از بین رفتن نتیجه باعث می‌شود فرد ظاهری جوان‌تر پیدا کند.

سوالاتی که به صورت رایج پرسیده می‌شوند


آیا بوتاکس و فیلر پوستی با هم فرق دارند؟

بله بوتاکس  و فیلرها کاملا با هم متفاوت‌اند. بوتاکس حرکت عضلات کوچک ایجاد کننده چروک در صورت را متوقف می‎‌کند در حالیکه ژل‌ها با پرکردن چروک‌ها باعث از بین رفتن آنها و ایجاد ظاهری جوان در فرد می‌شوند.

قیمت فیلرهای پوستی چقدر است؟

قیمت فیلرهای پوستی به مقدار ژل تزریقی مورد استفاده، نوع آن و فردی که قرار است تزریق را انجام دهد بستگی دارد.

آیا فیلرهای پوستی عوارض جانبی دارند؟

استفاده از فیلرهای پوستی ممکن است باعث بروز عوارض جانبی موقتی شود که شامل تورم، قرمزی و حساسیت به لمس می‌شوند. این عوارض جانبی پس از تزریق کاملا طبیعی هستند.

احساس کمی سوزش، قرمزی و کبودی پس از تزریق فیلر کاملا طبیعی است. این واکنش‌ها معمولاً در زمان نزدیک به تزریق رخ می‌دهند و شامل درد، ورم، قرمزی، خارش، کبودی و حساسیت به لمس در ناحیه تزریق هستند. این واکنش‌ها معمولاً خفیف تا متوسط بوده و در مدت کوتاهی پس از تزریق از بین می‌روند.

آیا تزریق ژل دردناک است؟

ممکن است زمان تزریق در صورت، فرد کمی احساس سوزش و ناراحتی داشته باشد. اما پزشک این عوارض را با استفاده از کرم بیحسی پیش از درمان به حداقل می‌رساند. برای راحتی بیشتر فرد و تسکین حداکثری درد، تولیدکنندگان به فیلرها مواد بیحس‌کننده موضعی اضافه می‌کنند.

جوانسازی صورت با ژل: مزایای تزریق ژل برای جوان سازی پوست

مشاوره رایگان