درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی چگونه است و چقدر طول می کشد؟

یکی از موثرترین درمان‌ها برای زگیل تناسلی، کرایوتراپی یا انجماد زگیل تناسلی است که این درمان فقط در مطب پزشک قابل انجام است. با اینکه می‌توانید مواد شیمیایی مورد نیاز برای منجمد کردن زگیل‌ها را تهیه کرده و در خانه استفاده کنید، اما به هیچ وجه این کار را خودتان انجام ندهید و اجازه دهید پزشک این کار را برایتان انجام دهد. چراکه در صورتی که درست انجام نشود می‌تواند بسیار دردناک و خطرناک باشد.

ماده شیمیایی مورد استفاده برای کرایوتراپی یا انجماد زگیل تناسلی، نیتروژن مایع است. پس از اسپری نیتروژن روی زگیل، یک تاول در اطراف آن ایجاد می‌شود. چند روز بعد، پوست بهبود می‌یابد. پوست قدیمی، از جمله تاول و زگیل، می‌ریزد. اغلب به منظور از بین رفتن زگیل‌ها به طور کامل، چند جلسه کرایو مورد نیاز است. این نوع درمان برای درمان زنانی که روی دهانه رحم خود زگیل دارند، مفید و موثر است. عوارض جانبی کرایوتراپی شامل جای زخم و تحریک خفیف پوست است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی کرایوتراپی زگیل تناسلی ، انواع خدمات ارائه شده در در کلینیک پوست و مو رازی و یا برای رزرو نوبت در این مرکز با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس حاصل فرمایید.

علت زگیل تناسلی


زگیل تناسلی نوعی بیماری مقاربتی (STD) است. این بیماری باعث ایجاد زگیل (برجستگی‌های کوچک یا غده) در داخل و اطراف اندام تناسلی و راست روده می‌شود. انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود. مقاربت محافظت نشده یا لمس دستگاه تناسلی (تماس پوست با پوست بدون انزال) از علل اصلی زگیل تناسلی است.

برخی از زگیل‌ها بسیار کوچک هستند. با این حال، معمولاً می‌توانید آنها را احساس کرده یا ببینید. ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی زگیل تناسلی را کندیلوما آکومیناتا می‌نامند. به بیماری‌های مقاربتی، عفونت‌های مقاربتی (STI)  نیز گفته می‌شود. زگیل تناسلی واگیردار است.

زگیل تناسلی می‌تواند در نواحی زیر ایجاد شود:

 • کشاله ران (ناحیه بین معده و ران)
 • داخل و خارج مقعد
 • لب‌ها، دهان، زبان یا گلو
 • آلت تناسلی و کیسه بیضه (کیسه‌ای که شامل بیضه‌ها است)
 • واژن (از جمله داخل واژن)، فرج، لبه‌های واژن (لابیای کوچک و لابیای بزرگ) و دهانه رحم (بافتی که واژن و رحم را به هم متصل می‌کند)

کرایوتراپی باعث یک درمان موثر برای از بین بردن زگیل تناسلی است

علائم زگیل تناسلی چیست؟


علائم زگیل تناسلی چیست؟زگیل‌ها برآمدگی‌های سفت و رنگ پوست هستند. زگیل‌های تناسلی اغلب ظاهری گل کلم‌گونه دارند، اما برخی از آنها صاف هستند. زگیل تناسلی معمولاً دردناک نیست. اما گاهی اوقات باعث علائم زیر می‌شود:

 • خونریزی خفیف
 • احساس سوزش
 • درد و ناراحتی
 • خارش یا سوزش ناحیه تناسلی

آیا زگیل تناسلی واگیردار است؟


بله، زگیل تناسلی و ویروسی که باعث ایجاد آن می‌شود، هر دو بسیار مسری و واگیردار هستند. هیچ درمانی برای زگیل دستگاه تناسلی وجود ندارد. وقتی به ویروس مبتلا شدید، تا همیشه می‌توانید آن را به دیگران انتقال دهید. حتی اگر علائمی مانند زگیل تناسلی نداشته باشید، یا زگیل‌ها را درمان کرده و برداشته‌اید، باز هم می‌توانید فرد دیگری را به HPV و زگیل تناسلی مبتلا کنید.

چه مدت پس از آلوده شدن به عفونت، زگیل تناسلی ایجاد می‌شود؟


برخی افراد چند هفته پس از آلوده شدن به عفونت، دچار زگیل تناسلی می‌شوند. با این حال، اغلب ماه‌ها یا سال‌ها طول می‌کشد تا زگیل ظاهر شود. به همین دلیل، تشخیص دقیق زمانی که آلوده شده‌اید سخت است.

حتی ممکن است آلوده به ویروس باشید، اما زگیل تناسلی نداشته باشید. ممکن است ندانید که در داخل مقعد یا در جای دیگری از بدن. زگیل دارید یا نه، اگر علائمی نداشته باشید، ممکن است ناآگاهانه دیگران را به ویروس آلوده کنید.

 

 

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می‌شود؟


ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با بررس یو مشاهده زگیل تناسلی خارجی می‌تواند آن را تشخیص دهد. تشخیص زگیل‌های داخلی دشوارتر است. ممکن است به منظور تشخیص زگیل تناسلی به انجام آزمایشات زیر نیاز داشته باشید:

 • معاینه لگن: آزمایش پاپ ممکن است به عنوان بخشی از معاینه لگن در زنان انجام شود تا تغییرات دهانه رحم ناشی از زگیل تناسلی بررسی شود. ارائه دهنده همچنین ممکن است برای بررسی و بیوپسی واژن و دهانه رحم کولپوسکوپی را انجام دهد.
 • آزمایش خون: ارائه دهنده ممکن است به منظور بررسی سایر بیماری‌های مقاربتی که اغلب با زگیل تناسلی مرتبط هستند آزمایش خون را توصیه کند. این بیماری‌های مقاربتی شامل سوزاک، سیفلیس و کلامیدیا هستند.
 • بیوپسی: در صورت شک در تشخیص ممکن است بیوپسی (بریدن و برداشتن یک قطعه کوچک به اندازه نوک یک مداد) انجام شود.

کرایوتراپی برای زگیل تناسلی چگونه است؟


کرایوتراپی برای زگیل تناسلی چگونه است کرایوتراپی (کرایوسرجری) شامل از بین بردن زگیل تناسلی به وسیله انجماد با نیتروژن مایع است.

 • پزشک از نیتروژن مایع روی زگیل و اطراف آن استفاده می‌کند.
 • در ابتدا بافت به وسیله نیتروژن مایع منجمد می‌شود. سپس، به بافت زمانی برای آب شدن داده می‌شود. در صورت نیاز، بافت دوباره منجمد می‌شود. زمان استفاده، با توجه به پزشکی که نیتروژن مایع را مصرف می‌کند و اندازه زگیل‌ها، متفاوت است.
 • اندازه و ضخامت زگیل‌ها، تعداد و طول دوره‌های انجماد را تعیین می‌کند. ممکن است تا سه جلسه درمان مورد نیاز باشد.
 • ممکن است در طول درمان احساس سوزش خفیف تا متوسط ​​داشته باشید.
 • زگیل تناسلی در مجرای ادرار یا مقعد معمولاً به بیشترین جلسات درمان نیاز دارد چراکه ممکن است زگیل در داخل دهانه باشد.

کرایوتراپی معمولا در مطب یا کلینیک پزشک انجام می‌شود. به منظور مشاهده بهتر بافت غیرطبیعی ممکن است از یک ابزار بزرگنمایی استفاده شود.

پس از درمان چه اتفاقی می‌افتد؟


زمان بهبودی بستگی به محل و تعداد زگیل‌های برداشته شده دارد. بهبودی معمولا در مدت 1 تا 3 هفته رخ می‌دهد. پس از درمان، موارد زیر ممکن است رخ دهد:

 • ممکن است تحریک، حساسیت یا درد خفیف رخ دهد.
 • ممکن است تورم داشته باشید.
 • ممکن است بافت مرده پوست ریخته شود.
 • ممکن است زخم یا تاول ایجاد شود.

زگیل تناسلی بارداری


زگیل تناسلی بارداریکرایوتراپی زگیل تناسلی خارجی را می‌توان با خیال راحت در دوران بارداری انجام داد. درمان زگیل تناسلی عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود، را درمان نمی‌کند. ویروس ممکن است پس از برداشتن زگیل در حالت غیرفعال در بدن باقی بماند. فردی که برای زگیل تناسلی درمان می شود ممکن است همچنان بتواند عفونت را گسترش دهد. کاندوم‌های لاتکس ممکن است به کاهش خطر عفونت HPV کمک کنند، اما از تمام ناحیه تناسلی در برابر تماس پوست با پوست محافظت نمی‌کنند. مزایا و اثربخشی هر نوع درمان باید با عوارض جانبی و هزینه آن مقایسه شود. این موضوع را با پزشک‌تان در میان بگزارید.

در صورت مناسب نبودن کرایوتراپی، زگیل تناسلی چگونه مدیریت یا درمان می‌شود؟


ممکن است برای از بین بردن زگیل به چندین درمان نیاز داشته باشید.

علاوه بر انجماد زگیل یا در مواردی که کرایوتراپی مناسب نباشد، می‌توان درمان‌های زیر را انجام داد:

 • الکتروکوتر: جریان الکتریکی زگیل‌ها را می سوزاند.
 • لیزر درمانی: نور لیزر رگ‌های خونی ریز درون زگیل‌ها را از بین می‌برد و جریان خون آنها را قطع می‌کند.
 • روش برش الکتریکی با حلقه (LEEP): با  روش برش الکتریکی با حلقه، ارائه دهنده از یک حلقه سیمی با بار الکتریکی برای برداشتن زگیل استفاده می‌کند. ارائه دهنده ممکن است از این روش برای برداشتن زگیل روی دهانه رحم زن استفاده کند.
 • داروی موضعی (پوستی): هفته‌ای یک بار به مدت چند هفته، محلول شیمیایی تجویزی را روی زگیل‌ها می‌زنید. این ماده شیمیایی باعث ایجاد تاول در زیر زگیل می‌شود و جریان خون را متوقف می‌کند. در برخی موارد، ارائه دهنده ممکن است محلول را روی زگیل اعمال کند. پزشک از محلول TCA موضعی در مطب استفاده می کند. پزشک همچنین ممکن است در صورت لزوم نسخه‌ای برای یک داروی موضعی ارائه دهد، به عنوان مثال ایمی‌کیمود، که خود بیمار برای چند هفته طبق دستور پزشک در خانه استفاده می‌کند.
 • جراحی: ارائه‌دهنده شما ممکن است زگیل‌هایی را که بزرگ هستند یا به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند، با جراحی از بین ببرد.

سوالات متداول


هر جلسه درمانی چقدر طول می‌کشد؟

هر جلسه درمانی ساده و سریع است و تنها حدود 15 تا 30 دقیقه به طول می‌انجامد.

چه مدت طول می‌کشد تا پوست بهبود یابد؟

پس از هر جلسه درمان، خشک شدن و ریختن ضایعات حدود یک هفته طول می‌کشد و خشک شدن و بهبود پوست نیز حدود یک هفته دیگر طول می‌کشد.

اقدامات احتیاطی

پس از هر جلسه درمانی، کرم آنتی بیوتیک را طبق دستور استفاده کنید. ناحیه را به آرامی بشویید و تمیز کنید و اصلا خراش، یا مالش ندهید. با بهبودی پوست و تشکیل دلمه، دلمه را نخارانید یا پوست آن را نکنید. اجازه دهید دلمه به طور طبیعی یا تا زمانی که پوست زیر آن ترمیم و خشک شود از بین برود.

مزایا و معایب کرایوتراپی یا کرایوسرجری چیست؟

از مزایای این درمان می‌توان به مواردی همچون زمان کوتاه، سرپایی بودن، کم تهاجمی بودن، داشتن حداقل خونریزی یا نداشتن خونریزی، خطر کم عفونت، حداقل مراقبت از زخم، حداقل بیهوشی تزریقی یا نیاز نبودن به بخیه، اشاره کرد. عوارض جانبی بالقوه شامل تشکیل تاول و هیپوپیگمانتاسیون، و یا اسکار (اما به ندرت) است. اکثر زگیل‌های پوستی را می‌توان در یک جلسه درمان کرد، اگرچه ممکن است برخی از آنها به 2 یا 3 جلسه درمانی نیاز داشته باشند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان