عمل کوچک کردن بینی (اصلاح بینی بزرگ)

تاریخ 22 آبان 1402

 

عدم تناسب بینی (بزرگی بینی و کوچکی چانه) مشکلی شایع است. انجام جراحی زیبایی بینی ساده ‌ترین و مؤثرترین روش‌ بهبود ظاهر بینی است. امروزه‌ تکنیک‌های جراحی جدید امکان کوچک کردن بینی در کمتر از یک ساعت را فراهم می‌آورند. انجام این جراحی فرصتی منحصر بفرد را برای افزایش هماهنگی بین اعضای صورت بوجود می‌آورد و ظاهری جذاب ‌تر را برای فرد بیمار ایجاد می‌کند. یک بینی برجسته (کشیده، منقاری بزرگ و یا رومی) همیشه اشرافی به نظر نمی‌رسد. اکثر بیماران پس از انجام این عمل احساس اعتماد به نفس و خوشحالی بیشتری خواهند داشت.

در کلینیک زیبایی رازی، برای اصلاح عدم تناسب بینی از جراحی زیبایی بینی استفاده می‌شود. این عمل غالباً با تکیه بر کاهش اسکلت غضروفی انجام می‌شود. گاهی این عمل شامل برداشتن بخش زائد بینی نیز می‌شود. در صورت ضرورت، امکان تغییر شکل سوراخ‌های بینی نیز وجود خواهد داشت. ما در کلینیک خود، جراحی زیبایی بینی (کوچک کردن ظاهر بینی) را غالباً توأمان با عمل برجسته‌سازی چانه (با استفاده یا بدون استفاده از ایمپلنت) انجام می‌دهیم.در اکثر موارد، تغییرات لازم در حجم استخوان یا غضروف می‌تواند از طریق ایجاد برش‌هایی نامرئی در داخل بینی انجام شود. فقط در موارد معدودی به ایجاد برش‌هایی بیرونی نیاز خواهد بود. بینی اصلاح شده نیازمند توانبخشی است. معمولاً پس از 2 تا 6 هفته بیمار قادر خواهد بود تا نتایج نهایی انجام این عمل را مشاهده کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی‌های زیبایی کوچک کردن بینی و چگونگی اثربخشی این عمل‌ها، شماره‌های 0218833402902188333259 جهت دریافت مشاوره با متخصصین یا رزو نوبت در اختیار شما عزیزان هستند.

جراحی کوچک کردن بینی چیست؟


جراحی زیبایی کوچک کردن بینی، به منظور کاهش اندازه چهارچوب بینی که با پوست پوشیده شده است، انجام می‌شود. در این عمل، پوست تماسی ندارد و چهارچوب بینی که در بخش بالایی از استخوان و در بخش پایینی از غضروف تشکیل شده است، از زیر پوست و از طریق ایجاد برش‌هایی درون سوراخ‌های بینی کوچک می‌شود. چهارچوب بینی را می‌توان مانند سقف یک خانه در نظر گرفت. با هدف بهبود ظاهر بینی و نزدیک کردن پل آن به صورت، برآمدگی نوک بینی بهبود می‌یابد. سپس برای بازسازی برآمدگی یا راست کردن خط پل، دو طرف بینی از طریق برش در نقطه اتصال به استخوان گونه با یکدیگر همراه می‌شوند. پوست پوشش دهنده بینی انعطاف پذیر است که امکان متناسب کردن آن با چهارچوب کوچکتر را فراهم می‌کند.

مزایای جراحی کوچک کردن بینی


  • اصلاح قوز بینی
  • اصلاح افتادگی نوک بینی
  • ایجاد فرمی مناسب‌تر و اصلاح شکل بینی‌های بزرگ
  • اصلاح پره‌های بینی (که از طریق بی‌حسی موضعی امکان‌پذیر خواهد بود)
  • اصلاح طول (کوچک کردن بینی‌های بزرگ)

انجام عمل اصلاحی بینی (کوچک کردن بینی‌های بزرگ)، بسته به مقدار تغییر لازم، معمولاً از 45 دقیقه تا 2 ساعت به طول می‌انجامد. انجام جراحی‌های کوچک از طریق ایجاد بی‌حسی موضعی امکان‌پذیر خواهند بود. جراحی زیبایی بینی که شامل اصلاح غضروف، بخش استخوانی و دیگر ساختار بینی است، تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. معمولاً استراحت در بیمارستان برای حداقل 24 ساعت پس از عمل اصلاحی بینی (کوچک کردن) بسیار توصیه می‌شود.

آیا محدودیت‌هایی در انجام این جراحی وجود دارند؟

همانند تمامی عمل‌های جراحی، محدودیت‌هایی در آنچه قابل برداشتن، تغییر و یا اضافه کردن است، وجود خواهد داشت. جراح تمام تلاش خود را بکار می‌بندد تا بهترین خروجی ممکن را مطابق با نیازها، اهداف و ساختار بینی بیمار خود حاصل کند. هدف اصلی از انجام این جراحی، ایجاد ظاهری متناسب برای بینی در مقایسه با سایر مشخصه‌های صورت است. بهتر است بیمار آنچه مطلوب خود است را به وضوح برای جراح توضیح دهد تا جراح بتواند هر آنچه را که قابل انجام و یا غیر قابل انجام است را مشخص کند. در مواردی که بینی کاملاً بزرگ باشد و یا بیمار در سنین میانسالی خود است، محدودیت‌هایی در آنچه که قابل کوچکتر کردن است، وجود خواهد داشت. دلیل این امر به نبود خاصیت ارتجاعی لازم برای محدود کردن پوست به چارچوبی کوچکتر بازمی‌گردد. در مواردی که بینی به دلیل آسیب دچار انحنا شده باشد، ممکن است اصلاح کامل آن ممکن نباشد. باید توجه داشت که سوراخ‌های بزرگ بینی فقط تا حد معینی قابل کوچکتر شدن هستند.

آنچه در روز عمل می‌توان انتظار داشت، چیست؟

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی، برای هر هدفی که انجام می‌شود، به شیوه‌ای مشابه عمل می‌کند. این عمل‌ها از دو روش باز و بسته برای اقدامات اصلاحی استفاده می‌کنند. روش بسته یا اندوناسال، با ایجاد برش‌ها درون سوراخ‌های بینی انجام می‌شود و هیچ بخیه یا زخم قابل مشاهده‌ای باقی نمی‌ماند. جراح این روش را با هدف دسترسی به غضروف اصلی و ساختار استخوان بینی برای تغییر اندازه موردنیاز، انتخاب می‌کند. در روش جراحی زیبایی بینی باز یا خارجی، یک برش کوچک در قسمت زیرین بینی میان سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود. این برش ممکن است یک زخم کوچک را به جا بگذارد، اما محل آن به‌گونه‌ای است که مشاهده آن غیرممکن است. این روش امکان دسترسی جراح به نوک و بخش پایینی ساختار بینی شما را فراهم می‌کند. این روش مناسبی برای صاف‌کردن بینی است و در آن تمرکز جراحی بر روی تغییر نوک بینی است.

بجز محل برش‌ها، غضروف و گاهاً استخوان برای کوچک کردن سایز بینی شما برداشته می‌شود. اگر شما فقط به دنبال کاهش سایز بخش‌های خاصی از بینی خود هستید، نظیر سوراخ‌ها یا برآمدگی بینی، جراح تلاش خواهد کرد تا در این بخش‌ها بهبود ایجاد کند. تغییرات براساس برنامه جراحی که در جلسه مشاوره بررسی شده است، به منظور دستیابی به نتایج مطلوب ادامه خواهد یافت. پوست بینی شما در طی جراحی نخواهد بریده شد زیرا به طور طبیعی با سایز جدید بینی شما هماهنگ خواهد شد. پس از اتمام جراحی کوچک کردن بینی، بینی شما با سایر اجزای صورت شما بهتر و هماهنگ‌تر خواهد بود و توجه کمتری به خود جلب خواهد کرد.

پس از بازگشت به خانه چه باید کرد؟

انتظار می‌رود برای یک تا دو روز پس از عمل، خونریزی اندکی از بینی مشاهده شود که در این موارد بهتر است با استفاده از یک قطعه گاز و یا یک دستمال تمیز به آرامی خون پاکسازی شود. تا حد ممکن سر خود را بالا بگیرد و از انجام حمام داغ خودداری کنید. بهتر است عمل بازدم را با بینی انجام ندهید و سعی کنید تا عطسه کردن از طریق بینی انجام نشود. پس از اینکه پانسمان بینی برداشته شد، شما می‌توانید از طریق کشیدن هوا از بینی به سمت انتهایی حلق، اقدام به پاکسازی بینی خود کنید. بهتر است، تا 1 الی 2 هفته بعد از عمل که برای برداشتن آتل به سراغ جراح خود می‌روید، ضایعاتی را که در بینی ایجاد می‌شوند را به حال خود رها کنید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را به شما توصیه کرده باشد.

هرچند دلیل پزشکی مدقنی برای دور ماندن از کار برای بیشتر از چند روز وجود ندارد، لیکن تا زمانی که کبودی برطرف شود، گرفتن دو هفته مرخصی و ماندن در منزل احتمالاً احساس راحتی بیشتری را به شما خواهد داد. باید توجه داشته باشید که عمل‌های زیبایی توسط افراد و درمانگاه‌های مختلفی انجام می‌شوند، از این رو بهتر است با مشورت با پزشک عمومی خود، بهترین انتخاب را داشته باشید.

هزینه‌ی جراحی کوچک کردن بینی


هزینه جراحی زیبایی بینی براساس نوع بینی،نوع بیهوشی مورد استفاده،مدت زمان بستری در بیمارستان یا کلینیک ،دستمزد جراح و محل جراحی مشخص می شود.برای اطلاع از میزان دقیق هزینه ها و نحوه پرداخت می توانید با شماره های 0218833402902188333259تماس حاصل نمایید.

 

مشاوره رایگان