تزریق چربی پشت دست: نحوه جوانسازی دست ها با تزریق چربی

تزریق چربی پشت دست نحوه جوانسازی دست ها با تزریق چربی

دست‌ها یکی از علائم پیری هستند. حتی اگر قدم‌هایی برداشته‌اید که صورت و گردنتان جوان به نظر برسد، باز هم دست‌های پر از رگ، آسیب‌دیده در اثر آفتاب، نازک و چروکیده می‌تواند شما را پیرتر از گذشته نشان دهد. برای جوان‌سازی دست‌های خود، بهبود کیفیت و بافت پوست و کاهش چین و چروک و رگ‌های برجسته، چندین روش موثر وجود دارد. تزریق چربی برای جوانسازی و صاف کردن دست بیمار از چربی فرآوری شده بدن خود بیمار استفاده می‌کند. این عمل اغلب در سایر چین و چروک‌های صورت به صورت همزمان انجام می‌شود زیرا معمولاً برداشت چربی بیشتر از مقدار موردنیاز انجام می‌شود.

مزایای تزریق چربی پشت دست


مزایای تزریق چربی پشت دست

دست انسان نیز مانند صورت او دچار فرسایش و پیری می‌شود. بافت نرم دست‌ها که ظاهر حجیمی به آن‌ها می‌بخشد، با افزایش سن، به تدریج از بین می‌رود و رگ‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌های پنهان در جوانی برجسته‌تر و قابل مشاهده‌تر می‌شود. پوست دست‌ها نیز مانند پوست صورت، با افزایش سن شل‌تر و چروک‌تر می‌شود. همچنین به اندازه صورت در معرض آفتاب قرار می‌گیرد و تقریباً همیشه کمتر از آن محافظت می‌شود. در نتیجه، در سنین بالا دچار پیگمانتاسیون و مشکلاتی بافتی می‌شوند.

با اینکه دست‌های ما نیز می‌توانند به اندازه صورت ما دچار مشکل شوند، اما با انواع روش‌های درمانی جوان سازی دست قابل درمان هستند. چندین روش وجود دارد که پزشکان می‌توانند حجم دوران جوانی دستانتان را به شما بازگردانند، بافت و رنگ پوست شما را بهبود بخشند، و آفتاب و لکه‌های سنی را کاهش دهند. انتقال چربی یکی از این روش‌های درمانی است که منجر به نتایج طولانی مدت می‌شود.

 • از آنجا که چربی‌ها از بدن خود بیمار گرفته می‌شوند، احتمال واکنش آلرژیک کمی وجود دارد.
 • نتایج می‌تواند تا چندین سال ادامه یابد.
 • نتایج معمولاً نرم و طبیعی به نظر می‌رسد.
 • این روش اغلب با سایر روش‌های تزریق چربی مانند چین و چروک صورت همراه است.

چه کسی کاندیدای خوبی برای تزریق چربی است؟


چه کسی کاندیدای خوبی برای تزریق چربی است

بیمارانی که از روش پیوند چربی استفاده می‌کنند، افرادی هستند که مایل به تقویت یا پر کردن مناطق کم حجم بدن خود هستند.

اگر از سلامتی خوبی برخوردار هستید و سیگار نمی‌کشید (یا آماده هستید که حداقل شش هفته قبل و بعد از عمل از مصرف سیگار خودداری کنید) و بافت چربی کافی برای برداشت دارید، ممکن است شما کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی باشید.

اقدامات آماده‌سازی برای تزریق چربی


پزشک دستورالعمل‌های دقیقی را قبل از عمل را به شما ارائه می‌دهد، به هرگونه سؤالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می‌دهد، تاریخچه پزشکی دقیق شما را بررسی می‌کند و یک معاینه فیزیکی برای تعیین تناسب اندام شما برای جراحی انجام می‌دهد.

قبل از عمل، پزشک از شما می‌خواهد:

 • حداقل چهار هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را متوقف کنید تا بهبودی بهتر و زودتر حاصل شود
 • از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و برخی داروهای گیاهی که می‌توانند باعث افزایش خونریزی شوند، خودداری کنید
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد خودداری کنید. آفتاب بیش از حد تا 2 ماه قبل از انجام این عمل می‌تواند باعث افزایش دائمی رنگدانه در نواحی تحت درمان شود.
 • هیدراتاسیون قبل و بعد از عمل برای بهبودی ایمن بسیار مهم است.

جوانسازی دست به صورت سرپایی انجام می‌شود. اگر در اولین شب بعد از عمل جراحی آرام بخش مصرف کرده‌اید، حتماً با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود هماهنگ کنید تا شما را به خانه ببرد و  کنار شما بماند.

اگر موراد زیر را مصرف می‌کنید یا اگر اخیرا مصرف کرده‌اید، باید به پزشک خود اطلاع بدهید:

 • داروهای تجویزی
 • داروهای بدون نسخه مانند آسپرین یا ایبوپروفن
 • مکمل‌های گیاهی

نحوه تزریق چربی پشت دست


نحوه تزریق چربی پشت دست

برای تزریق چربی در دست، پزشکان یک عمل کوچک لیپوساکشن را انجام می‌دهند و در آنجا چربی را از بدن فرد خارج می‌کنند. معمولاً پزشکان چربی موردنیاز خود را از شکم خارج می‌کنند. شکم مکانی آسان برای دریافت چربی مناسب برای تزریق است. پزشکان حجم زیادی از بی‌حسی موضعی را برای بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر تزریق می‌کنند و سپس با استفاده از یک کانول بسیار کوچک و یک سرنگ چربی را خارج می‌کنند. سپس سلول‌های چربی را برمی‌دارند و طی فرآیند خاصی آن‌ها را می‌چرخانند. بنابراین سایر مایعات از آن جدا می‌شود و فقط چربی باقی می‌ماند. پزشکان می‌توانند چربی‌ها را تا دو سال در سیستم فریزر نگه دارند و سپس برای تزریق آن به دست از آن استفاده کنند.

پزشکان پشت دست را با کمی لیدوکائین بی‌حس می‌کنند و سپس سرنگ را با چربی موجود در آن به یک کانولای کوچک وصل می‌کنند و چربی را در آن قرار می‌دهند. چربی به راحتی در بین بافت‌ها حرکت می‌کند و در سراسر دست پخش می‌شود. این ماده برای دست عالی است زیرا برخلاف برخی از پرکننده‌های دیگر، بسیار توسط بدن تحمل می‌شود. ویسکوزیته چربی مانند بافت‌های زیرین دست ماست، در حالی که سایر پرکننده‌ها کمی ضخیم‌تر هستند و به این راحتی جابجا نمی‌شوند. پزشکان فقط آن را به محل مورد نظر تزریق می‌کنند و این عمل خیلی سریع انجام می‌شود. ممکن است حدود سه یا چهار روز تورم کمی داشته باشید و سپس عوارض جانبی آن از بین می‌رود.

بعد از عمل چه انتظاری باید داشته باشیم؟


بعد از عمل چه انتظاری باید داشته باشیم؟

تزریق چربی به دست یکی از عمل‌های زیبایی است که به خوبی توسط بیماران تحمل می‌شود. اگرچه ممکن است تورم و کبودی رخ دهد، اما این عوارض در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند و بهبودی حاصل می‌شود. علاوه بر این، این تکنیک در “جوانسازی” دست‌های شما بسیار مؤثر است و ظاهری جوان و نرم‌تر به آن‌ها می‌بخشید.

پزشکان معمولاً بعد از عمل، دو لایه نوار میکروفیلم را در پشت دست اعمال می‌کنند. با این کار خطر تورم و کبودی کاهش می‌یابد. همچنین به جلوگیری از خوابیدن بیماران روی دست خود کمک می‌کند زیرا ممکن است نتیجه را تحت تأثیر قرار دهد. نوار و بخیه چند روز پس از عمل برداشته می‌شود.

دوره بهبودی شما ممکن است با سایر بیماران متفاوت باشد، اما معمولاً فقط چند روز طول می‌کشد. نقاط برش با گذشت زمان کمرنگ‌تر می‌شود و شما شاهد بهبود قابل توجهی حتی در پوست خود خواهید بود. چین و چروک روی دستان شما ممکن است هنوز وجود داشته باشد، اما پوست شما نرم‌تر و سالم‌تر است. ظاهر استخوانی دست‌های شما بهبود یافته و تاندون‌ها و رگ‌های شما با گذشت زمان کمتر آشکار می‌شوند. پس از درمان، یخ می‌تواند برای کاهش ناراحتی و تورم استفاده شود. از اعمال فشار زیاد در ناحیه درمان خودداری کنید.

خطرات احتمالی


مانند هر نوع درمان دیگری، تزریق چربی نیز خطراتی را به همراه دارد. اما اگر عمل توسط یک پزشک واجد شرایط انجام شود این خطرات به حداقل می‌رسند. خطر واکنش آلرژیک در میکرولیپواینجکشن بسیار پایین است زیرا در این روش از چربی خود بیمار به جای مواد پرکننده استفاده می‌شود. خطرات احتمالی تزریق چربی شامل موارد زیر است:

 • خونریزی از محل تزریق
 • تورم و کبودی
 • قرمزی و حساسیت در نقاط تزریق

دیگر راه های جوانسازی دست


دیگر راه های جوانسازی دست

روش‌های جایگزین افزایش حجم برای درمان برجستگی استخوان‌ها، تاندون‌ها یا وریدها و همچنین روش‌های درمانی برای خطوط ریز، چروک‌ها، تغییر رنگ، آسیب در اثر آفتاب یا رنگدانه‌های غیرطبیعی وجود دارد.

پرکننده‌ها (مانند اسید پلی لاکتیک یا اسید هیالورونیک)

 • پرکننده در مکان‌های مختلفی به دست تزریق می‌شود.
 • پرکننده‌ها برای تغییر شکل و تقویت دست‌ها در لایه‌های مختلف قرار می‌گیرند. این ماده می‌تواند یک رنگ مات و مایل به آبی را بر روی پوست باقی بگذارد.

لیزر رگ 

 • از لیزر برای درمان رگ‌های خونی کوچک (قطر 1-3 میلی‌متر) استفاده می‌شود.
 • لیزر روی پوست شما قرار می‌گیرد و نور لیزر توسط خون جذب می‌شود و باعث می‌شود رگ ها از بین بروند و جذب بدن شوند.
 • دوره نقاهت کوتاهی وجود دارد.

لایه برداری شیمیایی سطحی

 • محلول شیمیایی با اسفنج روی دستان شما اعمال می‌شود.
 • پزشکان تصمیم می‌گیرند که با رعایت دقیق هرگونه تغییر در ظاهر پوست، محلول را چه مدت روی دستان خود بگذارید.
 • به هیچگونه پوشاندن یا استفاده از پماد نیاز نیست و می‌توانید دوره نقاهت کمی را انتظار داشته باشید.

نور با پالس شدید (IPL) و فتودینامیک درمانی(PDT)  

 • چشم‌های شما برای محافظت پوشانده می‌شود.
 • دستگاه دستی مستقیماً بر روی ناحیه موردنظر قرار گرفته و امواج نور بر روی آن ساطع می‌شوند.
 • پس از چند جلسه درمان، لکه‌ها و پیگمانتاسیون دستان شما از بین می‌روند.
 • بهبودی بعد از IPL شبیه بهبودی پس از آفتاب سوختگی خفیف است.

لیزر جوانسازی پوست

 • چشم‌های شما برای محافظت پوشانده می‌شود.
 • یک دستگاه دستی روی پوست شما حرکت داده می‌شود. این دستگاه پالس‌های مختصری از نور با شدت بالا منتشر می‌کند که به لایه‌های بالایی پوست شما آسیب می‌رساند.
 • همانطور که پوست شما بهبود می‌یابد، سالم‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد.

سوالات متداول


برش‌ها و زخم‌های جوانسازی دست من به چه شکل خواهند بود؟

اگر تزریق چربی انجام داده‌اید، برش‌های لیپوساکشن برای برداشت چربی بسیار ریز و به اندازه کافی بزرگ هستند تا کانول در زیر پوست قرار بگیرد و چربی را برداشت کند. برش‌هایی که برای تزریق چربی بر روی دست زده می‌شود از آن هم کوچکتر است.

ماندگاری چربی چقدر است و چند جلسه درمان لازم است؟

ماندگاری چربی چقدر است و چند جلسه درمان لازم است

بسته به اینکه چه مقدار چربی تزریق شده زنده می‌ماند و چه مقدار جذب می‌شود، ممکن است لازم باشد یک یا سه بار تزریق چربی انجام شود. با هر درمان، بیشتر چربی‌ها زنده می‌مانند زیرا بافت زنده بیشتری برای کمک به حمایت از سلول‌های چربی تازه تزریق شده وجود دارد. نتایج تزریق چربی طولانی مدت است و با وزن پایدار بدن می‌تواند دائمی باشد.

آیا می‌توانم برای انجام این عمل بیدار باشم؟

تزریق چربی به دست معمولاً در بیداری در مطب و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

مشاوره رایگان