بهترین دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد صورت، زیر بغل و بیکینی

تاریخ 21 آبان 1402

لیزر موهای زائد نوعی درمان برای از بین بردن موهای زائد است که در بین بسیاری از خانم‌ها و حتی آقایان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. افراد اغلب برای از بین بردن دائمی موهای زائد بدن خود به این روش زیبایی متوسل می‌شوند. پیشرفت‌های بسیاری که در طی سال‌ها در فن‌آوری بوجود آمده، به بهبود نتایج این درمان کمک کرده است. اکنون لیزرهای مختلفی با ایمنی و اثربخشی اثبات شده برای انواع رنگ پوست و انواع مو موجود است. بیایید نگاهی به دستگاه‌های مختلف لیزر موهای زائد و حرفه‌ای بیندازیم که اغلب در کلینیک‌های پوست استفاده می‌شوند.

آیا لیزر موهای زائد برای همه مناسب است؟


از آنجا که لیزر موهای زائد یک فرایند ایمن و موثر است، برای اکثر بزرگسالان مناسب است. در طی مشاوره خصوصی، شما با یکی از پزشکان درباره اهداف زیبایی و خواسته‌های خود برای لیزر موهای زائد صحبت می‌کنید. این امر به پزشکان کمک می‌کند تا نیازهای شما را بهتر بشناسند و بتوانند یک دوره صحیح درمان را برای شما تعیین کنند.

یکی از عواملی که تعیین می‌کند که آیا لیزر مناسب شماست یا خیر، نوع پوست شماست. تا همین اواخر، اکثریت درمان‌های لیزر، از جمله لیزر موهای زائد، برای پوست‌های روشن بهترین گزینه محسوب می‌شدند. اما با فناوری‌های جدید، امکان درمان انواع پوست در مقیاس فیتزپاتریک نیز وجود دارد. به همین دلیل، حتی برای افرادی با پوست تیره‌تر، لیزرهای جدید می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند.

کاندیداهای خوب لیزر موهای زائد کسانی هستند که:

 • دوست دارند موهای صورت یا بدن خود را کاهش دهند
 • می‌خواهند اصلاح، اپیلاسیون یا بی‌رنگ کردن موهای زائد خود را منوقف کنند
 • از سلامت جسمی خوبی برخوردار هستند
 • انتظارات واقع بینانه‌ای در مورد لیزر موهای زائد دارند

نواحی رایج بدن برای لیزر موهای زائد 


ناحیه پا و بیکینی 

این مناطق یکی از نقاط درمانی بسیار معمول برای لیزر موهای زائد است. به خصوص در ماه‌های تابستان که اصلاح پاها می‌تواند به یک کار روزانه برای پوشیدن لباس شنا، شلوار کوتاه یا لباس‌های کوتاه‌تر تبدیل شود. همچنین، اصلاح کردن می‌تواند برجستگی‌ها، بریدگی‌ها و تحریکات ماندگاری را در بعضی نقاط بدن ایجاد کند.

دست و ناحیه زیر بغل

لیزر موهای زائد دست و ناحیه زیر بغل

برخی افراد با موهای تیره ممکن است از پوشیدن بعضی لباس‌ها خجالت بکشند. برای زنان و مردانی که موهای ضخیم و تیره‌ غیرطبیعی بر روی دست دارند، لیزر موهای زائد یک راه حل واقعی است. اصلاح مکرر زیر بغل باعث می‌شود این ناحیه بیشتر در معرض موهای زیرپوستی، کیست و سوختگی تیغ قرار بگیرد. با استفاده از لیزر، فولیکول‌های مو از بین می‌روند و منافذ پوست بسته شده و پوست زیبا و صاف باقی می‌ماند. به عبارت دیگر، دیگر نیازی به اصلاح، اپیلاسیون، موهای زیرپوستی، یا سوزش و بریدگی پوست با تیغ در زیربغل نیست.

برای مردان در منطقه فیلادلفیا که ترجیح می‌دهند کمر و سینه صاف، بدون مو یا با موهای نازکی داشته باشند، لیزر موهای زائد یک سرویس سفارشی سریع و موثر است. با اصلاح یا اپیلاسیون پشت و سینه خود خداحافظی کنید و از پوست بدون موی خود لذت ببرید.

صورت 

لیزر موهای زائد صورت

پنهان کردن موهای روی صورت چالش برانگیز است زیرا این موها همیشه در معرض دید قرار دارند. صورت شما جلو و در مرکز دید است و هیچ کس نمی‌خواهد که بر روی موهای بالای لب، گونه‌ها و خط ریش شما تمرکز کند. این موهای غیر جذاب می‌توانند اعتماد به نفس شما را به شدت پایین بیاورند. لیزر موهای زائد می‌تواند موهای زائد صورت شما را از بین ببرد، به طوری که هیچکس متوجه نشود روزی این موها روی صورت شما وجود داشتند.

اکثر بیماران برای گرفتن نتیجه مطلوب به 3-5 جلسه درمانی نیاز دارند که فاصله بین آن‌ها 3 تا 4 هفته باشد. فاصله بین جلسات به منظور بهبودی مناطق تحت درمان به این صورت تنظیم شده است. همچنین اجازه می‌دهد تا فولیکول‌های مو که در مرحله استراحت قرار دارند به مرحله رشد فعال برسد تا لیزر بتواند آن‌ها را به طور موثر از بین ببرد.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد چیست؟ 


در حال حاضر پنج نوع دستگاه مختلف لیزر موهای زائد وجود دارد و هر یک دارای ویژگی‌های متمایز و پیچیدگی‌های عملکرد مخصوص به خود هستند. هر دستگاه لیزر دارای پارامترهای خاص مناسب برای انواع مختلف پوست است و هزینه متفاوتی را برای درمان در بر دارد. برترین دستگاه‌های لیزر مورد استفاده برای از بین بردن مو، شامل موارد زیر است:

حالا بیایید مزایا و معایب هر یک از دستگاه‌های لیزر را که به طور حرفه‌ای موهای زائد را از بین می‌برند، بررسی کنیم.

دستگاه لیزر موهای زائد Nd: YAG

دستگاه لیزر موهای زائد Nd YAG

این دستگاه از لیزر Nd: YAG با طول موج 1064nm برای حذف رنگدانه ملانین در واحد فولیکولار و سلول‌های بنیادی مسئول رشد مو استفاده می‌کند. کاربرد این دستگاه گسترده است زیرا جذب ملانین حداکثری آن باعث می‌شود کمتر در زیر پوست پراکنده شود. این دستگاه برای پوست‌های تیره تا روشن قابل استفاده است. یکی از مزایای استفاده از این دستگاه این است که متخصصان پوست می‌توانند کوچکترین قسمت‌هایی را که حرکت دادن سری دستگاه در آن دشوار است، درمان کنند.

انواع پوست‌هایی که برای درمان با این دستگاه مناسب هستند

  لیزر Nd:YAG برای انواع پوست‌های روشن و تیره (انواع پوست I تا VI) مناسب است.

مزایای استفاده از آن 

 • حداقل خطر تاول و التهاب پس از درمان.
 • طول موج طولانی‌تر، آن را برای رنگ پوست تیره مناسب می‌کند.
 • متخصصان پوست در مقایسه با استفاده از لیزرهای دیگر می‌توانند مناطق بزرگتر مانند پاها  کمر و قفسه سینه را با سرعت بیشتری درمان کنند.
 • منجر به تأخیر در رویش مجدد مو در بین جلسات می‌شود.

معایب استفاده از آن 

 • بر روی موهای ریز و روشن موثر نیست.
 • می‌تواند دردناک باشد و ممکن است به استفاده از عوامل خنک کننده خارجی نیاز داشته باشد.
 • در مقایسه با فناوری‌های in-motion به یک جلسه بیشتر نیاز دارد.

دستگاه حذف مو با لیزر دایود 

دستگاه لیزر دایود با استفاده از طول موج 810nm برای نفوذ به پوست و هدف قرار دادن ملانین در پیاز مو استفاده می‌کند. انرژی حاصل از لیزر، فولیکول‌های مو را از بین می‌برد.

انواع پوستی که با این دستگاه درمان می‌شوند 

متخصصان پوست از لیزر دایود برای انواع پوست‌های متوسط تا تیره برای کاهش موفقیت‌آمیز موهای زائد استفاده می‌کنند. از آنجا که این لیزر برای انواع پوست متوسط تا تیره مناسب است، با متخصص پوست در مورد میزان موثر بودن آن برای نوع پوست خود صحبت کنید.

جوانب مثبت استفاده از آن 

 • به خوبی به پوست نفوذ می‌کند.
 • در کاهش مو بسیار موثر است.
 • برای نوع پوست متوسط و تیره مناسب است.
 • طول موج قابل تنظیم بر اساس نوع پوست و موی تحت درمان ارائه می‌دهد.
 • موهای ضخیم و درشتی که در پشت و قفسه سینه رشد می‌کنند را به طور موثری درمان می‌کند.
 • به اپیدرم آسیب نمی‌زند.

جوانب منفی استفاده از آن 

  در هنگام درمان موهای ریز و روشن، نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود.

لیزر موهای زائد روبی 

لیزر موهای زائد روبی

این دستگاه یکی از قدیمی‌ترین دستگاه‌های لیزر است که برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود. این لیزر یک روش درمانی بی‌خطر و نسبتاً بدون درد برای کاهش مو است. برای از بین بردن موهای تیره روی پوست روشن مناسب است. دارای سیستم خنک کننده داخلی است. از پرتوی لیزر به طول موج 694.3nm استفاده می‌کند.

انواع پوستی که برای درمان با این دستگاه مناسب است 

فقط پوست روشن (انواع پوست I و II) با لیزر روبی قابل درمان است. اگر استفاده از این دستگاه را انتخاب کردید، حتما قبل از شروع درمان تست پچ را انجام دهید. این فناوری فقط برای افرادی با رنگ پوست روشن مناسب است.

جوانب مثبت استفاده از آن 

 • نتایج عالی برای درمان پوست روشن با موهای تیره و ظریف.
 • به دلیل سیستم خنک کننده داخلی، حداقل عوارض جانبی را ایجاد می‌کند.
 • هیچ دوره نقاهتی ندارد.
 • فاصله بین پالس‌ها احتمال سوختگی و درد را کاهش می‌دهد.

معایب استفاده از آن 

 • به دلیل کاهش سرعت تکرار پالس می‌تواند فقط نواحی کوچکی از پوست را درمان کند. بنابراین یک درمان زمانبر است.
 • برای پوست‌های متوسط، تیره و برنزه مناسب نیست.
 • در صورت استفاده در هر رنگ پوست به جز رنگ روشن، باعث ایجاد تغییر رنگ در پوست می‌شود (و حتی باعث سوختگی می‌شود).
 • ممکن است عوارض جانبی مانند قرمزی گذرا در ناحیه تحت درمان ایجاد کند.
 • ممکن است نتایج متوسطی در کاهش موهای ضخیم روی پوست بسیار روشن بدست آورد.
 • مبتنی بر فناوری منسوخ شده در مقایسه با جدیدترین دستگاه‌های لیزر.

دستگاه لیزر موهای زائد الکساندرایت 

دستگاه لیزر موهای زائد الکساندرایت

این دستگاه برای از بین بردن فولیکول‌های مو و کاهش موثر رشد مو از لیزر با طول موج بلند کریستال‌های الکساندرایت استفاده می‌کند. متخصصان پوست از این فناوری لیزر برای درمان راحت‌تر مناطق بزرگتر پوست استفاده می‌کنند. پزشکان از پالس‌های سریع برای کاهش رشد مو در ناحیه هدف استفاده می‌کنند.

انواع پوستی که با این لیزر درمان می‌شود 

لیزر الکساندرایت می‌تواند پوست روشن تا پوست زیتونی (نوع پوست I تا IV) را درمان کند.

جوانب مثبت استفاده از آن 

 • برای از بین بردن موهای نازک و ظریف مفید است.
 • مناسب برای درمان پوست کمی تیره (دارای رنگ زیتونی) تا پوست خیلی روشن.
 • تجهیزات این لیزر می‌توانند مناطق بزرگتری را با سرعت بیشتری درمان کنند.
 • به دلیل تکرار سریع لیزر، مدت زمان هر جلسه درمانی بسیار کوتاه است.

جوانب منفی استفاده از آن 

 • برای استفاده روی پوست‌های تیره یا خیلی تیره مناسب نیست.
 • خطر تغییر رنگ پوست با این لیزر وجود دارد.

دستگاه حذف موی IPL

دستگاه حذف موی IPL

IPL مخفف “پالس شدید نور” است که با استفاده از انرژی نوری که با برخورد به ملانین موجود در مو به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود، فولیکول‌های مو را از بین می‌برد. IPL پرکاربردترین فناوری برای از بین بردن مو است. این لیزر فی نفسه لیزر نیست، اما با این وجود بر اساس همان اصل تبدیل انرژی نور به انرژی گرمایی و از بین بردن فولیکول‌های مو، همچنان یک روش محبوب در حذف موهای زائد است. نتایج کاهش مو در این روش بهینه نیست. انتخاب لیزر موهای زائد نتایج بهتری را به شما می‌دهند.

انواع پوست‌های مناسب برای درمان با این دستگاه 

IPL برای انواع پوست مناسب است.

جوانب مثبت استفاده از آن 

 • این یک درمان سریع و تقریباً بدون درد است.
 • برای از بین بردن موهای تیره روی پوست روشن مناسب است.
 • این دستگاه می‌تواند مناطق گسترده پوست را به سرعت درمان کند.

جوانب منفی استفاده از آن 

 • نتایج حاصل از درمان کاهش مو با استفاده از IPL به خوبی نتایج دستگاه‌های لیزر نیست. زیرا دستگاه‌های لیزر از پرتوهای لیزر هدفمندتر متمرکزتر استفاده می‌کنند.
 • این دستگاه ممکن است هزینه کمتری نسبت به لیزر داشته باشد، اما از آنجا که تکنسین‌های آموزش ندیده این درمان را انجام می‌دهند، بیشتر اوقات ممکن است عوارضی را در پوست شما ایجاد کند. تغییر رنگ پوست یکی از شکایات رایج در ارتباط با این روش درمانی است. این تغییر رنگ به صورت لکه‌هایی به رنگ روشن یا تیره است که پس از اتمام درمان روی پوست ایجاد می‌شود.

اکنون که از بهترین فناوری‌های لیزر موجود در بازار برای رفع موهای زائد مطلع هستید، می‌توانید آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید.

اگر در حال بررسی روش‌های درمانی لیزر موهای زائد هستید، با یک متخصص پوست باتجربه در یک کلینیک معتبر پوست که درمان‌های پیشرفته‌ای را با استفاده از فناوری‌های پیشرفته ارائه می‌دهد، مشورت کنید و همین امروز آماده داشتن یک پوست بدون مو شوید!

مشاوره رایگان