بزرگ و برجسته کردن لب با تزریق ژل لب

تاریخ 22 آبان 1402

علائم آشکار پیری پوست صورت به دلیل عواملی همچون تابش مستقیم آفتاب، وراثت و نحوه زندگی از جمله عوامل تاثیرگذار است که با گذر زمان ظاهر می‌شوند. یکی از نشانه‌های ابتدایی پیری، از دست دادن پُری صورت و چروک‌هایی که روی پوست شکل می‌گیرند است. با این حال، اغلب می‌توان با استفاده از تزریق ژل لب، این خطوط و چروک‌ها را بهبود داده و حجم و پُری صورت را بازیابی کرد، بدون اینکه نیاز به جراحی داشته باشید.

اگر می‌خواهید حجم صورتتان را دوباره بدست آورده و خطوط و چین‌های آن کمتر دیده شوند، تزریق ژل با ژل‌های بافت نرم گزینه‌ای مناسب برای شما خواهد بود.

با تزریق فیلر و تزریق ژل لب می‌توان:

 • لب‌های باریک را برجسته کرد.
 • برجستگی‌های صورت را تقویت نمود.
 • از شدت چین و چروک‌های صورت کم کرد.
 • ظاهر فرورفتگی‌های ناشی از اسکار را بهبود داد.

عمل پروتز لب، عموماً شامل قرار دادن ژل‌های بیولوژیکی یا مصنوعی در ساختارهای لب، جهت تولید نتایج مورد نظر است. یکی از ژل‌های متنوع موجود، سلول‌های چربی بدن خود فرد هستند، که به لب‌ها انتقال داده می‌شوند.

کارهایی که تزریق ژل نمی‌تواند انجام دهد


برجسته کردن بافت‌های نرم صورت فرایند پیری را متوقف نمی‌کند. برای تغییر ظاهر اجزاء صورتتان می‌بایست از روش‌های جراحی مثل لیفت صورت، لیفت ابرو یا لیفت چشم استفاده کنید.

هرچند نتیجه روش‌های جوانسازی غیرجراحی و بزرگ کردن لب بدون جراحی مثل تزریق ژل به اندازه نتیجه حراجی قابل توجه نیست، اما این روش‌ها باعث می‌شوند چند سال دیرتر به جراحی‌های لیفت صورت نیاز پیدا کنید.

آیا این روش برای من مناسب است؟


برجسته‌سازی لب، اگرچه به اندازه روش‌های جراحی زیبایی پیچیده نیست، اما با این حال برجسته کردن لب با تزریق ژل یک درمان پزشکی است. البته، شما باید این کار به خاطر خودتان انجام دهید نه برای راضی کردن دیگران یا تطابق با تصاویر ایده‌آل القا شده به جامعه. اگر شرایط زیر دارید، تزریق ژل به لب گزینه خوبی برای شما است:

 • دارای سلامت فیزیکی باشید
 • سیگار نکشید
 • دارای دیدی مثبت نسبت به روش حجيم كردن لب بوده و اهدافی که برای بهبود ظاهرتان دارید کاملاً مشخص و در عین حال واقع‌بینانه باشند

انواع ژل ها


کلاژن یک پروتئین طبیعی است که نقش مهمی در پشتیبانی از ساختار پوست انسان دارد. این پروتئین می‌تواند از لایه درم پوست انسان استخراج شده و به عنوان ترکیبات کلاژن قابل تزریق مورد استفاده قرار بگیرد. مثال‌هایی از این ترکیبات شامل کوزمودرم یا کوزموپلاست هستند. همچنین، زیدرم و زیپلاست انواع دیگری از کلاژن هستند که از منابع گاوی به دست می‌آیند و قبل از استفاده نیازمند آزمایش‌های آلرژی هستند. اثرات درمان معمولاً تا 4 ماه مشاهده می‌شود.

هیالورونیک اسید، یک ماده طبیعی است که در بدن انسان یافت می‌شود. این ماده بسیار مناسب برجسته کردن لب‌های نازک و پر کردن انواع چین‌های صورت مثل خطوط لبخند است. هیالورونیک اسید، برای برخی چروک سطحی و اسکارهای تو رفته نیز مناسب است. نتایج آن 6 ماه یا بیشتر دوام دارد.

هیدروکسی‌لاپاتیت، یک ترکیب شبه معدنی است که به طور طبیعی در استخوان‌های انسان، به شکل محلول معلق در یک ماده ژل مانند، یافت می‌شود. این ماده سنگین‌ترین ژل صورت بوده و برای پر کردن چین‌های عمیق‌تری مثل خطوط لبخند، خطوط ماریونت و خطوط اخم و همچنین بهبود پری گونه‌ها و سایر نواحی برجسته صورت استفاده می‌شود.

مراحل درمان


برجسته‌ کردن لب طی چه فرایندی انجام می‌شود؟

برجسته کردن لب با تزریق ژل طی مراحل زیر انجام خواهد شد:

مرحله 1. جراح پلاستیک به دقت ظاهر چهره‌ و رنگ پوستتان را ارزیابی کرده و نواحی مورد نظر برای درمان با ژل‌های قابل تزریق را بررسی می‌کند.

مرحله 2. نقاط استراتژیک روی صورتتان نشانه‌گذاری می‌شوند تا از آن‌ها به عنوان راهنمایی برای انجام دقیق تزریق استفاده شود.

مرحله 3. محل‌های تزریق با استفاده از یک محلول آنتی‌بیوتیک تمیز شده و برای راحتی بیمارانی که حساس‌ترند، روی صورتشان یخ گذاشته شده یا از مواد بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

گاهی اوقات، خود ژل حاوی یک ماده بی‌حسی است. در سایر موارد نیز می‌توان به ناحیه مورد درمان بی‌حسی موضعی تزریق کرد.

مرحله 4. هر تزریق تنها چند لحظه طول می‌کشد که این باعث می‌شود یک جلسه درمان تنها ظرف چند دقیقه پایان یابد.

مرحله 5. بعد از تزریق نشانه‌گذاری‌های انجام شده روی پوست پاک شده و هرگونه ناراحتی موقتی و جزئی با گذاشت یخ تسکین داده می‌شود و بیمار می‌تواند دوباره صورت خود را آرایش کند، البته مادامیکه دقت شود فشاری روی نواحی درمان شده وارد نشود.

پر کردن چروک‌ها یا اسکارهای فرو رفته به چند نوبت تزریق نیاز دارد. گاهی اوقات، در جاهایی که به تزریق عمیق‌تر ژل‌ها نیاز است، پیش از درمان از بی‌‌حس کننده موضعی استفاده می‌شود.

معمولاً، تزریقات عمیق برای رفع خطوط لبخند و ماریونت یا پرتر کردن گونه‌ها انجام می‌شوند.

برجسته و بزرگ کردن لب‌ها

برجسته و بزرگ کردن لب‌ها

برجسته‌کردن لب‌ و پروتز لب به چند تزریق نیاز دارد تا به این ترتیب ژل به اندازه کافی جهت بهبود پُری لب و بالا بردن یا مشخص‌تر ساختن مرز بالایی لب بالا، در ساختار لب توزیع شود.

خطوط لبخند

خطوط لبخند

بهبود ظاهر لب‌ها تقریباً درست بعد از انجام درمان قابل مشاهده است، البته در نواحی مورد تزریق کمی ورم یا کبودی نیز بروز می‌کند.

بعد از درمان با بعضی از ژل‌ها، در ابتدا به نظر می‌آید که ژل کمی بیش از اندازه تزریق شده است. این حالت ظرف چند ساعت، یا حداکثر چند روز، رفع می‌شود.

بهبود


نتایج تزریق ژل به لب، به منظور بزرگ کردن لب، درست بعد از درمان قابل مشاهد هستند. در دقایق اولیه بعد از درمان، موارد زیر را تجربه خواهید کرد:

 • کبودی یا ورم خفیف
 • قرمزی یا بی‌حسی موقتی
 • برآمدگی بیش از حد انتظار در نواحی درمان شده

با گذاشتن یخ، این مشکلات تنها ظرف چند ساعت تا چند روز از بین می‌روند.

نتایج و چشم‌انداز برجسته کردن لب


نتایج تزریق ژل به لب دائمی نیست، حتی در مواردی که ژل مورد استفاده، جزء ژل‌های دائمی محسوب می‌شود. فرایند مداوم پیری صورت و متغیرهای دخیل در جذب فیلرها، روی دوام نتایج تأثیر دارند.

اگر نخواهید درمان را تکرار کنید، تنها ظاهرتان به وضعیت اولیه‌اش برمی‌گردد و به مرور زمان لب‌ها حجم بدست آمده را از دست داده و چروک‌ها، چین‌ها و اسکارها دوباره مانند قبل آشکار می‌شوند.

نتایج ژل‌های دائمی نیز در طول زمان تغییر می‌کند؛ با بالا رفتن سن، این ژل‌ها هم تغییر جا داده یا به صورت توده‌هایی درمی‌آیند.

گاهی اوقات برای رفع این مشکلات به جراحی نیاز است که خود باعث تغییرات آشکاری در ظاهر چهره و تغییرات قابل توجهی در بافت لب‌ها می‌شود.

درمان اولیه شما شامل یک جلسه مشاوره کامل خواهد بود. نوبت‌های بعدی درمان تنها چند دقیقه طول خواهد کشید، زیرا دیگر‌ نیازی به تکرار فرایند کامل مشاوره نیست، البته در هر بار مراجعه برای درمان به اخذ رضایتنامه نیاز خواهد بود.

نکات مهم مربوط به ایمنی و خطرات احتمالی ژل‌ها


تصمیم برای انجام عمل برجسته و بزرگ کردن لب‌ها کاملاً به شما بستگی دارد. شما باید با دقت در مورد اینکه آیا این روش برای دستیابی به اهدافتان مناسب است و همچنین آیا ریسک‌ها و عوارض احتمالی آن قابل قبول هستند، تصمیم‌گیری کنید.

پزشکان جراح پلاستیک یا کارکنان کلینیک، ریسک‌های مربوط به جراحی را به شما با جزئیات توضیح خواهند داد. سپس، از شما خواسته خواهد شد تا فرم‌های رضایت‌نامه را پر کنید تا اطمینان حاصل شود که کاملاً از روند درمانتان و هرگونه ریسک یا عوارض احتمالی آن آگاهی یافته‌اید.

عوارض تزریق ژل


نوع ریسک‌های این روش به نوع ژل مورد استفاده و دوام نسبی آن بستگی داشته و عموماً شامل موارد زیر است:

 • ژل‌های بدست آمده از منابع غیرانسانی به انجام یک تست آلرژیِ پیش از درمان نیاز دارند
 • احتمال عفونت در حل تزریق
 • ژل‌هایی که کاملاً مایع نیستند حاوی مواد بلوری میکروسکوپی هستند که ممکن است در نتیجه‌ی حرکت صورت و فرایند طبیعی پیری به صورت توده‌هایی زیر پوست جمع شوند. این حالت، به مرور، باعث به وجود آمدن برآمدگی‌ها و گره‌هایی می‌شود که برای درمان به جراحی نیاز دارند
 • جوش‌های شبیه به آکنه
 • آنتی‌بادی‌هایی که بدن برای مقابله با ماده ژل تولید می‌کند می‌توانند تأثیر تزریقات بعدی را کاهش دهند
 • عدم تقارن
 • خونریزی، کبودی و ورم
 • ممکن است ماده ژل از جای خود حرکت کرده و باعث فلج موقتی سایر گروه‌های عضلانی یا سایر تأثیرات ناخواسته شود
 • ممکن است پوست بیمرد (نکروز پوستی)
 • راش، خارش و تورم پوست
 • قرمزی پوست
 • حساس شدن پوست
 • اصلاح بیشتر یا کمتر از حد نیاز چروک‌ها

یک متخصص مجرب انتخاب کنید. بزرگ کردن لب‌ها، اگرچه یک عمل سریع و سرپایی است که می‌تواند تأثیر چشمگیری در بازگرداندن پری صورت و جوانتر ساختن ظاهر فرد داشته باشد، اما برای انجام ایمن و مؤثر برجسته کردن لب به یک پزشک آموزش دیده در زمینه تزریق ژل‌ها نیاز است که درک کاملی از آناتومی صورت داشته باشد تا بتواند یک ژل مناسب را پیشنهاد داده و آن را به خوبی تزریق کند.

انتخاب یک جراح پلاستیک برای تزریق ژل به این معنی است که شما توسط کسی درمان خواهید شد که علاوه  بر تزریق درمانی، در زمینه انواع مختلف روش‌های غیرجراحی و جراحی جوانسازی صورت آموزش دیده است.

حتماً سؤالاتی که در ذهنتان دارید را بپرسید: بسیار مهم است که اگر درمورد عمل تزریق فیلر به لبتان سؤالی دارید آن را مطرح کنید. پیش از عمل، داشتن اضطراب کاملاً طبیعی است. از در میان گذاشتن چنین حسی با جراح پلاستیک‌تان احساس خجالت نکنید.هزینه پروتز لب با توجه به روش انتخابی شما و مهارت پزشک برای هر فرد متفاوت است .

بسیاری از مردان و زنان پروتز لب را جهت افزایش اندازه ی لب های بالایی و پایین خود انجام می دهند. با این حال برخی افراد احساس می کنند که لب های آن ها پس از تزریق بیش از حد بزرگ می باشد. اشخاصی که دارای لب های بزرگ هستند ممکن است از ظاهر خود ناراضی باشند. نکته ای که بسیاری از این اشخاص نمی دانند این است که یک روش جراحی زیبایی وجود دارد که به منظور کوچک کردن و تخلیه ژل لب ها و متناسب کردن آن ها با سایر اجزای صورت طراحی شده است.

مشاوره رایگان