انواع ژل های تزریقی صورت: بهترین مارکهای فیلر لب و گونه

تاریخ 16 دی 1402

تزریق فیلر یا ژل، در حالی که هزینه‌ای بسیار کمتر از هزینه جراحی لیفت صورت را دارد، می‌تواند پوست صورت را بهبود بخشیده و ظاهر آن را جوانتر کند. هدف از استفاده از ژل برای رفع چین و چروک‌ها آن است که به وسیله ژل فضاهایی در صورت که حجم آن کم و توخالی شده‌اند ، خطوط و چین و چروک‌ها را پر کنند . این کار اغلب در کمتر از 30 دقیقه انجام می‌شود.

ژل در اصل یک ماده “حجم دهنده” است که نواحی مختلف صورت – گونه ها، چانه، فک، شقیقه‌ها ، لب‌هایی که نازک هستند و حتی قسمت‌هایی از پوست دست که شل و آویزان شده است را پر و لیفت می‌کند.

برای این کار ژل را به زیر پوست تزریق می‌کنند تا پوست پرتر و یا فربه‌تر شود. ژل‌هایی که به پوست تزریق می‌شوند با کاهش چین و چروک‌ها باعث می‌شوند پوست جوانتر به نظر برسد. قدیمی‌ترین و معروفترین ژل،  کلاژن است. طی سال‌ها، پیشرفتهای زیادی برای معرفی انواع دیگری ژل‌ از جنس مواد طبیعی و مصنوعی انجام شده است که نتایج ماندگار و حتی نیمه ماندگاری (بین 4 ماه تا بیش از یک سال) دارند.

اگر به تزریق ژل علاقه دارید لازم است با یک پزشک واجد شرایط مشورت نمایید. پزشک با شما در مورد سابقه پزشکیتان صحبت می‌کند تا ببیند آیا مشکل یا بیماری دارید که احتمالا منجر به عوارض جانبی یا مشکلاتی برای تزریق ژل شود یا نه.

در جلسه مشاوره همچنین در مورد مناطقی که مایل به تزریق ژل هستید و نتیجه مورد نظرتان صحبت خواهد شد. بعضی انواع خطوط یا چین و چروک‌ و جای زخم‌‌ها ممکن است به خوبی با ژل درمان نشوند و در عوض درمان ان‌ها ممکن است به بوتاکس احتیاج داشته باشد. متخصصین کلینیک زیبایی رازی می‌توانند ارزیابی کنند که آیا شما نامزد ایده آلی برای تزریق ژل هستید یا خیر.

کلاژن چیست؟ 


کلاژن، که تا 80٪ از ساختار پوست را تشکیل می‌دهد، یک شبکه از الیاف (مانند یک چارچوب) در داخل پوست ایجاد می‌کند.

در دوران جوانی، پوست به عنوان یک ساختار مرطوب و انعطاف‌پذیر به خوبی حفظ می‌شود. با پیشرفت سن، این ساختار پشتیبانی کننده ضعیفتر می‌شود و پوست از انعطافی و شادابی خود دست می‌کشد.

حرکاتی که برای بیان احساسات خود با صورت انجام می‌دهیم، به ویژه حرکاتی که نیازمند استفاده از عضلات صورت هستند (مانند خندیدن، کج کردن ابروها، چروک زدن و غیره) فشار و فشاری روی کلاژن موجود در پوست ایجاد می‌کنند. در طول زمان، این نوع فشار منجر به ایجاد خطوط و چین و چروک‌هایی در صورت می‌شود.

انواع ژل تزریقی صورت


انواع ژل تزریقی صورت

هر نوع ژل یا فیلری که برای تزریق به پوست استفاده شود مجموعه ای از مزایا و معایب خاص خود را دارد ، بنابراین بهتر است قبل از تصمیم گیری برای تزریق ژل از پزشک خود در این خصوص سوال کنید.

ژل‌های تزریقی موجود شامل موارد زیر هستند:

ژل‌های کلاژن گاوی 

 کلاژن گاوی همانطور که از نامش پیداست، از پوست گاو پردازش شده و به دست می‌آید. از این نوع ژل به وفور برای درمان مؤثر چین و چروک استفاده شده است. این نوع ژل تزریقی اغلب نسبت به سایر ژل‌ها ارزانتر هستند. احتمال ایجاد عوارض جانبی و واکنش نسبت به تزریق این نوع ژل وجود دارد. به شدت توصیه می‌شود قبل از تزریق این نوع ژل، واکنش‌های آلرژیک پوست بررسی شود زیرا برای حفظ نتایج، حداقل به دو تا چهار بار تزریق در سال نیاز است. تست آلرژی معمولاً با تزریق 0.1 میلی لیتر زایدرم به سطح پوست بازو انجام می‌شود. بدن به طور طبیعی نیز کلاژن تزریق شده را تجزیه می‌کند و این نیز دلیل دیگری است که در صورت تمایل به حفظ نتایج، لازم است به دفعات تزریق ژل انجام شود.

ژل‌های کلاژن انسانی

 از چند سال پیش ، کشت سلول‌های انسانی برای تولید ژل‌هایی از جنس کلاژن انسانی، به خصوص برای درمان چین و چروک طرح ریزی شده است. به نظر می رسد کلاژن انسانی در مقایسه با کلاژن گاوی واکنش‌های آلرژیک بسیار کمتری ایجاد کرده و نتایج طبیعی‌تری در پی دارد. به همین دلیل ، برای تزریق این نوع ژل انجام آزمایش آلرژی پوست آنقدرها ضروری نیست. نکات منفی این نوع ژل یکی گرانتر بودن آن نسبت به ژل‌های کلاژن گاوی است و دیگر این که لازم است تزریق آن هر سه تا شش ماه یکبار تکرار شود.

ژل‌هایی از جنس کلاژن خوکی

ژل اوولنس (Evolence) یک جایگزین برای ژل‌های کلاژن گاوی و انسانی است که از تاندون‌های خوک استخراج می‌شود. این نوع کلاژن به کلاژن انسانی شبیه‌تر است و یکی از مزایای آن این است که نیازی به آزمایش آلرژی ندارد. این ژل برای درمان چین و چروک‌های متوسط ​​و عمیق صورت بسیار موثر است و نتایج آن تقریباً فوری هستند. این ژل تا شش ماه ممکن است دوام داشته باشد و نیازی به زمان بهبودی ندارد.

ژل‌هایی از جنس اسید هیالورونیک ( مثل ژوویدرم، رستالین، پرلن، پریول سیلک، الویس، بلوترو

ژل‌هایی از جنس اسید هیالورونیک ( مثل ژوویدرم، رستالین، پرلن، پری‌ول سیلک، الویس، بلوترو)

بخشی از پوست طبیعی از جنس اسید هیالورونیک  است. با افزایش سن ، پوست مقدار کمتری از این ماده تولید می‌کند. تزریق ژل‌هایی از جنس اسید هیالورونیک برای پر کردن فضای بین کلاژن و الیاف الاستین موجود در پوست موثر است. به طور طبیعی حجم طبیعی پوست، توسط این الیاف بازسازی می‌شود ، اما این الیاف به تدریج با پیر شدن از بین می‌روند. انواع مختلفی از محصولات طبیعی و مصنوعی در دسترس است که استفاده از آن‌ها باعث می‌شود مولکول اسید هیالورونیک با سرعت کمتری تخریب شود. این بدان معنی است که نتایج حاصل از استفاده از این نوع ژل می‌تواند برای مدت طولانی‌تر (نه ماه یا بیشتر)،  با آسیب یا التهاب بافت کمتر دوام داشته باشند. برخی از این ژل‌ها غلظت بیشتری داشته و قادرند ساختار و حجم زیادی ایجاد کنند، در حالی که برخی دیگر رقیقتربوده و می‌توانند نتایج یک دست‌تر و هموارتری را فراهم آورند. واکنش‌های آلرژیک بسیار کمی در اثر تزریق این نوع ژل وجود دارد. استفاده از این نوع ژل برای پر کردن خطوط کم عمق، مانند چین و چروک‌های عمیقتر اطراف بینی ، خطوط ریز بالای لب و “خطوط ماریونت ” (یا خط بغض چین‌هایی هستند که از گوشه دهان به سمت فک و چانه پایین می‌روند) مؤثر است. از ژل اسید هیالورونیک، برای بازگرداندن حجم به گونه‌ها، و واضح‌تر کردن خط فک، پر و حجیم کردن لب‌های نازک و پر کردن گودی‌های زیر چشم و یا خطوط و چروک‌های عمیق پیشانی استفاده می‌شود. ژل‌های اسید هیالورونیک به هیچ وجه باعث عفونت نشده و به جذب و حفظ آب در پوست کمک می‌کنند و به این شکل باعث پر و حجیم شدن ناحیه‌ای که به آن تزریق شده‌اند می‌شوند. برای حفظ نتایج درمان لازم است تزریق تکرار شود. نتایج حاصله در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است بعضی اشخاص از آن‌ها راضی نباشند. اثر ژل‌های اسید هیالورونیک با تزریق آنزیم هیالورونیداز برگشت پذیر است.

تزریق چربی از خود فرد (پیوند اتولوگ چربی

تزریق چربی این فرصت را فراهم می‌کند تا کاری را که خیلی‌ها به شوخی آرزوی آن را دارند انجام شود: یعنی برداشت چربی ناخواسته از قسمتی از بدن و استفاده از آن چربی در جای دیگری از بدن که دوست دارند. در این روش چربی (در مقادیر کم) از نواحی که چربی اضافه دارند مانند ران‌ها ، شکم یا باسن برداشته شده و پس از پردازش (تصفیه چربی) به زیر سطح پوست صورت تزریق می‌شود. در واقع برای این کار به دو روش درمانی نیاز است که در یک جلسه انجام می‌شوند. فرآیند تصفیه چربی که در آزمایشگاه انجام می‌شود ممکن است بسیار وقت گیر و پرهزینه باشد. نتایج تزریق چربی در افراد مختلف متفاوت است اما این روش می‌تواند با کشیدن سطح پوست به محو و کاهش چروک‌های فرد کمک کند. از آنجا که چربی بافت بدن خود فرد است ، معمولاً هیچ عارضه جانبی با این روش ایجاد نمی‌شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا نتایج نهایی مشخص شوند. برای حفظ و ماندگار کردن نتایج ممکن است نیاز باشد تزریق چربی چندین بار تکرار شود.

ژل‌های پلی اللاکتیک اسید (اسکلاپچرا  Sculptra)

 پلی ال- لاکتیک اسید یک ماده مصنوعی غیر سمی و تجزیه پذیر زیستی است که به عنوان جایگزینی برای چربی از دست رفته صورت به زیر پوست تزریق می‌شود. ژل‌ پلی ال- لاکتیک اسید، باعث تحریک فرایند کلاژن سازی توسط سلول‌های پوست شده و به عنوان یک درمان زیبایی برای مشکلات پوستی خاص در افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی تایید شده است. مواد پلیمری مصنوعی سالهاست که در نخ‌های بخیه‌ قابل جذب و پیچ های استخوانی نیز استفاده می‌شوند. تزریق پلی ال- لاکتیک اسید فورا باعث افزایش حجم نمی‌شود بلکه خود بدن را تحریک می‌کند تا به تدریج کلاژن تولید کند. بیشترین تاثیر استفاده از این ماده در پر کردن چین‌های عمیق اطراف دهان و حجیم کردن گونه‌های صاف یا گود افتاده است. ژل پلی ال- لاکتیک اسید برای درمان چین و چروک نیز موثر بوده و نتایج ان نسبتا طولانی (از چند ماه تا چند سال دوام) هستند، زیرا این ماده باعث افزایش توانایی بدن در تولید کلاژن می‌شود. برای رسیدن به نتایجی که تا  دو سال دوام دارند ممکن است به سه تا شش جلسه تزریق نیاز باشد که تقریباً به فاصله یک ماه از هم انجام می‌شوند.

ژل‌های کلسیم هیدروکسی لاپاتیت (رادیس

این ژل‌ها از موادی ساخته شده‌اند که به استخوان استحکام و ساختار می‌دهند. این ژل‌ها حاوی مواد معدنی هستند که به ذرات ریز خرد شده و سپس در محلول آب یا ژل آبی معلق شده‌اند. این محصول در زیر سطح پوست تزریق می‌شود تا بافت نرم را افزایش داده و حتی شدیدترین چین و چروک‌ها نیز کاهش یابند. بیشترین تاثیراین نوع ژل، که از ژل‌های اسید هیالورونیک غلیظتر است، در نواحی است که نیاز به حجم‌دهی بیشتری باشد. نواحی و مواردی که معمولا با این نوع ژل درمان می‌شوند شامل چانه یا فک‌های کوچک، گونه‌های فرو رفته و پر کردن چین و چروک‌های عمیق است. نتایج به دست آمده حاکی از عملکرد بهتر این ژل نسبت به تزریق کلاژن بوده و نتایج برای مدت زمان طولانی‌تری دوام دارند. این ژل باعث تحریک فرایند تولید کلاژن می‌شود که بدین شکل باعث بهبود بافت سطح پوست شده و موجب می‌شود اثرات این محصول دوام بیشتری داشته باشند.

فیلرهای پلی متیل متاکریلات (PMMA

این نوع فیلر با اثرات نیمه دائمی برای اولین بار توسط پزشکان به عنوان “سیمان” در حین جراحی استخوان مورد استفاده قرار گرفت. بر خلاف موادی که بیشتر بیولوژیکی هستند ، پلی متیل متاکریلات به آسانی تجزیه نمی‌شود و به همین دلیل نتایج نیمه ماندگاری ایجاد می‌کند. میکروسفرهای (ریزکره‌های) پلی متیل متاکریلات ذرات پلاستیکی گرد و ریزی هستند ، که توسط بدن قابل جذب نیستند ، از منابع طبیعی این ریزکره‌ها یا میکروسفرها برای افزایش حجم استفاده می‌شود. میکروسفرهای مصنوعی این نوع فیلر، 80٪ از کلاژن گاوی و 20٪ از میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات تشکیل شده است که با نام تجاری “بلا فیل” در بازار عرضه می‌شود و برای بهبود چین و چروک‌های پوست اطراف بینی و لب‌ها استفاده می‌شود.

روش‌های جایگزین


روش‌های جایگزین تزریق ژل

دیگر روش‌های زیبایی تزریقی برای بهبود ظاهر چین و چروک‌ها عبارتند از:

سم بوتولینوم (بوتاکس، زئومین و دیسپورت)

 سم بوتولینوم که با نام بوتاکس شناخته می‌شود، در واقع مثل ژل یا فیلر چروک‌ها را پر نمی‌کند ، بلکه علت اصلی ایجاد خطوط و چین و چروک‌ها را با ریلکس کردن عضلات زیر آن‌ها هدف قرار می‌دهد. تاثیر تزریق بوتاکس در بهبود خطوط اخم ، چروک‌های پنجه کلاغی و چروک‌های پیشانی موفقیت آمیز بوده است. تزریق سم بوتاکس به عضلات صورت باعث می‌شود تا عضلاتی که در واقع علت اصلی ایجاد چین و چروک در صورت هستند بی حرکت شوند، اما بوتاکس واقعا چروک‌ها را پر نمی‌کند.

تزریق  پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت

 درمان اتولوگ ( از بدن خود فرد) دیگری که برای پرکردن یا حجم دادن به صورت از آن استفاده می‌شود تزریق  پی آر پی است. در این روش از بازوی خود فرد خون می‌گیرند، سپس این خون پردازش می‌شود تا پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) از آن به دست آمده و سپس این پلاسما را به صورت تزریق می‌کنند. نتایج ممکن است بین 12 تا 18 ماه دوام داشته باشند.

مشاوره رایگان