اقدامات قبل از کاشت مو: آزمایش‌ها و مشاوره قبل کاشت مو

تاریخ 21 آبان 1402

آیا با عقب رفتن خط رویش مو یا کم‌پشت شدن موهایتان دست و پنجه نرم می‌کنید؟ احتمالا تا الان چندین راه حل را امتحان کرده‌اید اما فایده‌ای نداشته است (به خصوص اگر ریزش مو به علت عوامل ژنتیکی باشد). در این شرایط، ممکن است بخواهید جراحی کاشت مو را در نظر بگیرید.

تکنولوژی پزشکی به طور کامل پیشرفت کرده است. امروزه، فناوری کاشت مو به یک جراحی زیبایی بسیار ایمن تبدیل شده است و به عنوان یک عمل با خطر بسیار کم محسوب می‌شود. این جراحی در میان مردان نیز بسیار محبوب است. با این حال، برای انجام عمل کاشت مو، مهم است که خود را از قبل آماده کنید.

کاشت مو برای چه کسانی مناسب نیست 


کاشت مو برای چه کسانی مناسب نیست

جراحی کاشت مو راهی طولانی را طی کرده است. روزهایی که نتایج کاشت مو بسیار ناخوشایند به نظر می‌رسید، مدت‌هاست که سپری شده است، اما هنوز هم همه افراد کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نیستند. موارد زیر سه نشانه است که شما کاندید مناسبی برای این عمل جراحی نیستید.

شما جوان هستید و به سرعت طاس شده‌اید  

واقعاً دلخراش است دیدن مرد یا زن جوانی که با ریزش مو روبرو است. این اتفاق می‌تواند باعث کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس آن‌ها شود. متأسفانه، اگر شما زیر بیست و پنج سال هستید، به طور کلی کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نیستید. دلیل این امر این است که منطقه اهدا کننده ثابت یا دائمی می‌تواند به سرعت تغییر کند. هنگامی که جوان هستید و به سرعت طاس می‌شوید، منطقه طاس همچنان بزرگتر خواهد شد. در حالی که میزان منطقه اهدا کننده به تدریج کاهش می‌یابد. در حقیقت کاشت مو در این بیماران فاجعه است.

شما می‌خواهید همین الان جراحی را انجام دهید! 

اگرچه تمایل به بازیابی سریع موهای خود قابل درک است، اما به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. یافتن یک جراح مناسب برای کاشت مو نیازمند زمان و تحقیق دقیق است و از همه مهم‌تر، صبر و حوصله. عجله در انجام جراحی یکی از اشتباهات رایجی است که افراد مبتلا به ریزش مو ممکن است مرتکب شوند. همه جراحان ادعا می‌کنند که بهترین هستند، اما اگر وقت کافی برای تحقیق و انتخاب صرف نشود، تصمیم‌گیری درستی اتفاق نمی‌افتد. در اکثر موارد، بیماران به جای اینکه به بررسی دقیق بپردازند، به تبلیغات فریبنده و حیله‌ها مبتلا می‌شوند. به علاوه، اهمیت عضویت در یک انجمن قانونی کاشت مو و انجمن ریزش مو که از بیمارانی تشکیل شده‌اند که جراحی موفقیت‌آمیزی تجربه کرده‌اند، بسیار بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید است.

شما انتظارات غیرواقعی دارید 

شما می‌توانید سال‌ها در مورد جراح مناسب تحقیق کنید، پس انداز و صرفه جویی مناسب داشته باشید، اما اگر انتظارات خود را در این زمینه بررسی نکنید کاندید خوبی برای این کار نخواهید بود. یکی از دلایل عمده عدم رضایت بیماران بعد از جراحی این است که انتظارات واقع بینانه‌ای از عمل ندارند. انتظار واقع بینانه چیست؟ خوب، تطبیق کامل پیوندها با موهای ریخته شده شما امکان پذیر نیست. شما هرگز مویی نخواهید داشت که قبل از شروع طاسی داشتید. این یک واقعیت غیرقابل انکار است. شما باید انتظار داشته باشید که جراحی بهبود پیدا کند و توانایی شانه زدن موها را به روشی خاص داشته باشید که پوست سر شما را بپوشاند و پرتر به نظر برسد.

مراقبت های قبل از کاشت مو


برای HIV و هپاتیت آزمایش بدهید و یک معاینه پزشکی عمومی انجام دهید 

قبل از کاشت مو برای HIV و هپاتیت آزمایش بدهید و یک معاینه پزشکی عمومی انجام دهید

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید که کاشت مو انجام دهید، اقداماتی وجود دارد که باید برای آماده شدن خود قبل از جراحی انجام دهید. معمولاً مشاور کاشت شما این موضوع را برای شما توضیح می‌دهد، اما در اینجا خلاصه‌ای از آنچه پیش از کاشت مو باید انجام دهید، آورده شده است.

بیشتر کلینیک‌های کاشت مو انتظار دارند شما قبل از انجام این عمل آزمایش خون انجام دهید. این کار فقط به نفع شما نیست بلکه برای محافظت از جراح، پرستار و هر کسی است که ممکن است در عمل کاشت موی شما نقش داشته باشد. کاشت مو شامل برداشتن بافت (پوست)، باز کردن آن و سپس کاشت مو در آن است. هر یک از این مراحل شامل برخورد سوزن به پوست سر است و احتمال بریدن و تزریق جراح و پرستار به خود با چاقوی جراحی یا سوزن آلوده به خون شما امری کاملاً واقعی است. با اینکه هرگز نمی‌توان از این خطرات به طور کامل در هرگونه عمل جراحی جلوگیری کرد، اما بیشتر کلینیک‌ها با انجام آزمایش خون بیماران، از در معرض خطر قرار گرفتن کارمندان خود جلوگیری می‌کنند. حداقل HIV و هپاتیت C مورد آزمایش قرار می‌گیرد. ممکن است آزمایشاتی برای سایر عوامل عفونی نیز انجام شود. ممکن است لازم باشد از طریق پزشک خانواده خود آزمایش انجام دهید وگرنه کلینیک ممکن است خود این آزمایش را انجام دهد. معمولاً نتایج آزمایش ناشناس هستند، یعنی نمونه‌های خون آزمایش شده نام شما را ندارند، فقط یک شماره مرجع است که به شما داده می‌شود.

در صورت مثبت بودن یک عامل عفونی، نیازی به انصراف از انجام کاشت مو نیست. کلینیک، جراح و پرستاران ممکن است اقدامات احتیاطی بیشتری مانند استفاده از دستکش مضاعف و مراقبت بیشتر از سوزن و پوست سر انجام دهند.

آزمایش خون همچنین ممکن است شامل بررسی زمان خونریزی / لخته شدن خون و شمارش پلاکت خون باشد. برای یافتن دیابت و سایر بیماری‌ها نیز ممکن است به آنالیز ادرار نیاز داشته باشید. همچنین کلینیک کاشت مو احتمالاً از شما می‌خواهد یک معاینه پزشکی کامل انجام دهید تا مطمئن شوید که به طور کلی از سلامتی کافی برای انجام یک عمل جراحی برخوردار هستید.

موهای خود را قبل از کاشت مو بلند کنید 

موهای خود را قبل از کاشت مو بلند کنید

شما باید موهای خود را در قسمت اهدا کننده در پشت سر خود نسبتا بلند کنید. طول موها باید حدود 5 سانتی‌متر یا بیشتر باشد. سپس می‌توانید بلافاصله بعد از جراحی این موها را در محل اهداکننده شانه بزنید تا زخم و بخیه‌ها دیده نشوند. زمانی که پوست و فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شوند، جراح یا پرستار ناحیه اهدا کننده را با مواد ضد عفونی کننده تمیز کرده و از گیره مو برای جلوگیری از ریختن موهای بلند استفاده می‌کنند. پس از اتمام جراحی، گیره های مو را خارج کرده و با کمی شانه زدن دقیق می‌توانید ناحیه اهدا کننده را پنهان کنید. طی دو هفته زخم کاملاً بهبود یافته و بخیه‌ها برداشته می‌شوند. جای زخم باقی مانده باید عملاً غیرقابل مشاهده باشد، مگر با معاینه دقیق. در این زمان در صورت تمایل می‌توانید موهای خود را کوتاه‌تر کنید. اگرچه، باید به یاد داشته باشید که همیشه یک جای زخم بسیار ظریف در ناحیه اهدا کننده وجود خواهد داشت، بنابراین تراشیدن موهای پشت سر مناسب نیست (مگر اینکه شما با این قضیه مشکلی نداشته باشید). وقتی می‌خواهید بعد از جراحی موهایتان را کوتاه کنید، مطمئن شوید که آرایشگر شما شرایط شما را می‌داند و موها را خیلی کوتاه نمی‌کند. احتمالاً بهتر است تا 3 هفته قبل از جراحی از کوتاه کردن موها خودداری کنید تا مطمئن شوید موهای شما به اندازه کافی بلند است که برای پوشاندن محل اهدا کننده مناسب است.

علاوه بر بلند شدن موها در اطراف ناحیه اهدا کننده، می توانید موهایتان را بلند کنید تا آن‌ها را روی قسمت گیرنده شانه بزنید. برای چند روز اول سر شما بانداژ می‌شود تا به بهبود فولیکول‌های موی پیوند شده در پوست کمک کند. بعد از اینکه باند برداشته شد، اگرچه سطح وسیعی از پوست شما هنوز کچل است، احتمالاً پوست سر شما تا حدودی قرمز و ملتهب شده و کاشت‌ها کاملاً واضح و کمی “پوسته پوسته” هستند. چند روز دیگر التهاب فروکش می‌کند و طی دو هفته فولیکول‌های مو کاملاً بهبود می‌یابند. در نهایت مو رشد خواهد کرد، اگرچه ممکن است 6 ماه طول بکشد تا رشد موی خوبی داشته باشید. تا آن زمان ممکن است بخواهید موهای بلند خود را از دو طرف روی محل کاشت شانه کنید. در این صورت، مطمئن شوید که موهای خود را مدت زیادی قبل از انجام عمل بلند کرده‌اید تا به محض برداشتن بانداژ، موها را روی قسمت کاشت مو شانه کنید.

از مصرف داروهایی که کاشت مو را پیچیده می‌کنند خودداری کنید

مصرف دارو قبل و حین جراحی مسئله مهمی است. شما باید از قبل در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای گیاهی و سایر داروهای جایگزین، به جراح خود اطلاع دهید. داروهای مختلفی وجود دارد که باعث افزایش خونریزی می‌شوند. آسپرین توانایی لخته شدن خون را کاهش می‌دهد و باید از آن اجتناب شود. هر داروی ضد انعقادی مانند وارفارین می‌تواند مشکلات قابل توجهی در لخته شدن خون ایجاد کند. گیاه سنت جونز متابولیسم دارو را افزایش می‌دهد که ممکن است اثر بیهوشی را کاهش دهد.

ویتامین E، داروهای مشتق شده ویتامین E و حتی غذاهای حاوی ویتامین E بالا (بیشتر سبزیجات سبز، تخم مرغ و محصولات حاوی تخم مرغ مانند سس مایونز، اکثر روغن‌های گیاهی و غیره) ممکن است خونریزی را طولانی کند، به ویژه در افرادی که کمبود ویتامین K دارند و باید قبل از عمل جراحی از مصرف این ویتامین اجتناب شود. نیاسین و چندین ویتامین B نیز می‌توانند خونریزی را افزایش دهند. در مقابل، ویتامین K سرعت لخته شدن خون را بهبود می‌بخشد. برای زنان برخی از داروهای ضد بارداری خوراکی قدیمی با محتوای استروژن بالا می‌توانند لخته شدن خون را کاهش دهند.

اگر از ماینوکسیدیل برای درمان رشد مو استفاده می‌کنید، از شما خواسته می‌شود تا بعد از جراحی استفاده از آن را متوقف کنید زیرا ماینوکسیدیل یک گشادکننده عروق رگ خونی و همچنین یک محرک رشد مو است.

بسیاری از مسائل بالقوه دیگر در مورد داروها و جراحی وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را در اینجا ذکر کرد. حتما با پزشک یا مشاوران خود صحبت کرده و لیست کاملی از تمام داروها، گیاهان و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید را در اختیار آن‌ها قرار دهید. سپس آن‌ها باید در مورد مواردی که نباید قبل از جراحی استفاده کنید به شما مشاوره دهند.

سیگار کشیدن را متوقف کنید 

برای کاشن مو سیگار کشیدن را متوقف کنید

اگر سیگاری هستید، باید حداقل یک هفته قبل از انجام عمل کاشت مو، سیگار را کاملاً ترک کنید. برخی از جراحان اعتقاد دارند که سیگار (به دلیل حاوی نیکوتین و مونوکسید کربن بودن) باعث کاهش سرعت لخته شدن خون می‌شود. با این حال، شواهد علمی مبنی بر این موضوع متضاد است و برخی مطالعات نشان داده‌اند که سیگار در واقع می‌تواند سرعت لخته شدن خون را بهبود بخشد. اما تحقیقات دیگر نشان داده‌اند که سیگار ممکن است رشد مو را کاهش دهد. با توجه به پیامدهای کلی سلامتی مرتبط با سیگار کشیدن، انجام عمل کاشت مو می‌تواند فرصت مناسبی برای ترک این عادت و شروع یک زندگی سالم‌تر و پرمو باشد.

مشاوره رایگان