اصلاح فرم لب: مراحل تغییر شکل لب با نخ، تزریق ژل و جراحی لیفت لب

تاریخ 16 دی 1402

با گذشت سن، شکل و ظاهر لب‌ها تغییر می‌کند. ممکن است لب‌ها نازک‌تر شوند و گوشه‌های آن‌ها افتاده و خطوط ریز در گوشه‌های لب ایجاد شود. برخی افراد از طریق ارثی دارای لب‌های نازکی هستند. برای اصلاح شکل لب و افزایش حجم و جوان‌سازی آن‌ها و بهبود زیبایی ظاهری، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود.

به منظور اصلاح فرم لب گزینه‌های مختلفی شامل تزریق ژل، تغییر شکل لب با نخ، لیفت لب و لیفت گوشه دهان به کار برده می‌شوند. نتیجه حاصل از اصلاح فرم لب با جراحی نسبت به تزریق ژل و فیلر دارای ماندگاری بیشتری می‌باشد و در عین حال به مهارت و تجربه زیادی از جانب جراحی نیاز می‌باشد.

روش‌های اصلاح فرم لب 


به منظور افزایش حجم و اصلاح فرم لب از روش‌های مختلف تزریق ژل و فیلر و یا تکنیک‌های جراحی استفاده می‌شود. اصلاح فرم لب‌ها از جمله محبوب‌ترین و پرکاربردترین عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود.

قسمت صورتی رنگ و بسیار حساس لب ورمیلیون نام دارد و بوسیله لبه ورمیلیون از پوست اطراف دهان جدا می‌شود. انحنای مرکزی لب فوقانی کمان یا قوس کوپید نام دارد و قسمت گودی و شیار عمودی که از کمان کوپید تا بینی ادامه دارد، فیلتروم نامیده می‌شود.

کمان یا قوس کوپید تأثیر قابل توجهی بر ظاهر کلی لب‌ها دارد و  این بخش V شکل در قسمت مرکزی لب فوقانی به کمک روش‌ها مختلفی به منظور تغییر انحنا، رفع نشانه‌های سالخوردگی و بهبود ظاهر لب‌ها قابل اصلاح می‌باشد.

اصلاح فرم لب با تزریق ژل و فیلر 

اصلاح فرم لب با تزریق ژل و فیلر

در ارتباط با اصلاح فرم لب، تزریق ژل و فیلر احتمالاً اولین گزینه درمانی است که در نظر گرفته می‌شود. از تزریق ژل تنها به منظور افزایش حجم لب‌ها استفاده نمی‌شود. این روش گزینه بسیار مناسبی جهت بهبود ظاهر و اصلاح فرم لب‌ها با ماندگاری بالا نیز محسوب می‌شود.

تزریق ژل و فیلر جهت تغییر ظاهر کمان کوپید یا انحنای مرکزی لب فوقانی برای حدود 6 تا 12 ماه ماندگار می‌باشد (تا زمان از بین رفتن تأثیر درمان). موقتی بودن نتیجه اصلاح فرم لب با ژل باعث می‌شود تا این روش برای افرادی که به دنبال روش غیر دائمی جهت افزایش حجم و تغییر ظاهر لب‌های خود هستند، یک گزینه درمانی بسیار مناسب محسوب شود. متقاضیان همچنین می‌توانند در قسمت برجستگی‌های عمودی بالای لب (ستون‌های فیلترال) جهت تغییر ظاهر قوس یا کمان کوپید (انحنای مرکزی لب فوقانی) از تزریق ژل استفاده کنند.

نحوه عملکرد ژل یا فیلر جهت اصلاح فرم لب 

مانند استفاده از تزریق ژل و فیلر برای افزایش حجم لب‌ها، از تزریق فیلر حاوی اسید هیالورونیک (HA) (مانند ژوویدرم یا رستیلن) در محدوده لبه ورمیلیون برای اصلاح شکل لب استفاده می‌شود. پزشکان ممکن است از روش‌های مختلف برای اصلاح شکل لب با ژل استفاده کنند، اما به طور کلی، پزشک ژل را با استفاده از روش تزریق قطره‌ای (micro-droplet) در ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند.

اصلاح فرم لب با فیلر چگونه انجام می‌شود؟ 

اصلاح فرم لب با فیلر یا ژل با جلسه مشاوره آغاز می‌شود. در این جلسه متخصص پوست یا جراح پلاستیک ساختار لب‌های متقاضی را بررسی می‌کند. سپس پزشک پیش از تزریق ژل، ناحیه مورد نظر را بی‌حس می‌کند (بیشتر پزشکان از بی‌حسی موضعی به این منظور استفاده می‌کنند). پس از اصلاح فرم لب با ژل، به زمان خاصی جهت بهبودی نیاز نمی‌باشد؛ اگرچه امکان دارد در برخی از افراد عوارضی مانند ورم و یا کبودی برای مدت چند روز پس از تزریق ایجاد شود.

اصلاح فرم لب با استفاده از نخ 

اصلاح فرم لب با استفاده از نخ

استفاده از نخ جهت اصلاح فرم لب سبب بهبود ظاهری و افزایش حجم لب (خصوصاً در قسمت انحنای مرکزی لب فوقانی) می‌شود. در این روش از نخ جراحی ظریف به منظور تحریک تولید کلاژن و بهبود ظاهر لبه ورمیلیون (خط لب) و همچنین افزایش حجم لب بدون استفاده از ژل استفاده می‌شود. این روش مشابه روش مورد استفاده جهت لیفت با نخ در دیگر بخش‌های صورت می‌باشد.

روش فرم‌دهی لب با نخ 

در این روش اصلاح فرم لب، از نخ پلی لاکتیک اسید (PLLA) استفاده می‌شود که با گذشت زمان توسط بدن جذب می‌شود. این نخ از طریق یک سوزن نازک وارد محل مورد نظر شده و سپس در آنجا نگه داشته می‌شود، سپس سوزن برداشته شده و نخ در محل باقی می‌ماند. بر خلاف روش تزریق ژل، نتیجه نهایی این روش پس از چند هفته قابل مشاهده است؛ زیرا کلاژن بیشتری تولید می‌شود و جریان خون در ناحیه تحت درمان افزایش می‌یابد. مانند فیلرهای اسید هیالورونیک، نتیجه این روش تا 12 ماه ماندگار است. با این حال، برخلاف فیلرها، نتایج اصلاح فرم لب با استفاده از نخ قابل تغییر به راحتی نیست و برخی از پزشکان از استفاده از این روش اجتناب می‌کنند.

اصلاح فرم لب با نخ چگونه انجام می‌شود؟

پس از جلسه مشاوره، کرم بی‌حسی در ناحیه مورد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد و از تزریق بلوک عصبی دندانی نیز استفاده می‌شود. پزشک در دو طرف دهان برش ایجاد کرده و از طریق این برش‌ها، لوله ظریف مخصوص همراه با نخ در محل مورد نظر قرار می‌گیرد. سپس لوله به آرامی برداشته شده و نخ در محل نگه داشته می‌شود. این روش به زمان خاصی جهت بهبودی نیاز ندارد ولی امکان دارد ناحیه دهان برای مدتی پس از درمان بی‌حس باشد و ممکن است برای مدت چند روز ورم و یا کبودی وجود داشته باشد.

اصلاح فرم لب با جراحی 

اصلاح فرم لب با جراحی

جهت دستیابی به نتیجه بلندمدت، اصلاح فرم لب با جراحی گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود و سبب بهبود ظاهری قوس کوپید (انحنای مرکزی لب فوقانی) و برجستگی‌های عمودی بالای لب (ستون‌های فیلترال) می‌شود. در این روش بخشی از پوست که زیر بینی قرار دارد جهت لیفت با جراحی برداشته می‌شود و سبب بهبود ظاهر و بالا رفتن لب‌ شده و همچنین لب برجسته‌تر به نظر می‌رسد.  این روش با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام شده و نتایج حاصل از آن دائمی هستند.

روش فرم‌دهی لب با جراحی 

اصلاح فرم لب با جراحی با استفاده از لیفت (بالا بردن) لب انجام می‌شود. در این روش بخش کوچکی از پوست بین لب فوقانی و بینی جهت اصلاح فرم لب فوقانی برداشته می‌شود. این روش جراحی برای افرادی که از ظاهر لب پایینی خود رضایت دارند مناسب است؛ چرا که لیفت لب تنها بر روی لب فوقانی انجام می‌شود. به جای افزایش حجم لب (مانند دو روش قبلی)، جراحی سبب بالا رفتن لب فوقانی شده و هر گونه نشانه سالخوردگی در این ناحیه را کاهش می‌دهد. لیفت لب به روش‌های مختلفی انجام شده و هر روش، با در نظر گرفتن برش مورد نظر و نتایج درمان با هم متفاوت می‌باشند. جهت اطمینان از دستیابی به بهترین نتیجه درمانی  بایستی با جراح پلاستیک معتبر و با تجربه جهت ارزیابی ساختار و ظاهر دهان و لب‌ها مشورت شود (برای مثال، جهت انجام این جراحی، بایستی حداقل 7/0 اینچ بین قسمت بالای لب فوقانی و بینی فاصله وجود داشته باشد).

اصلاح فرم لب با جراحی چگونه انجام می‌شود؟

در جلسه مشاوره، جراح در ارتباط با نوع جراحی لیفت لب که برای متقاضی مناسب می‌باشد، تصمیم‌گیری می‌کند. در روز جراحی، جراح نواحی ایجاد برش را مشخص کرده و از بی‌حسی موضعی جهت بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر استفاده می‌کند. همچنین امکان دارد از داروی آرام‌بخش خفیف جهت کمک به آرام‌سازی متقاضی استفاده شود. سپس جراح پوست ناحیه مورد نظر را برداشته و برای بالا بردن لب، برش پایینی را به پایه بینی متصل می‌کند. معمولاً برای بستن زخم از نخ بخیه قابل جذب استفاده می‌شود و دوره بهبودی در حدود 7 تا 10 روز طول می‌کشد. با وجود این که نتایج نهایی درمان بلافاصله پس از جراحی قابل مشاهده هستند، بهبود کامل  پس از جراحی لیفت لب به 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد.

مشاوره رایگان