آیا تزریق ژل و بوتاکس در بارداری و شیردهی عوارض دارد؟

تاریخ 22 آبان 1402

 روزی که متوجه شویم سفر موجودی کوچک که قرار است ما را به یک مادر تبدیل کند در درون ما اغاز شده روز بسیار خاصی است، اما از طرفی چین و چروک‌های مرتبط با مادر شدن نیز ممکن است خود را نشان دهند! حال چه باید بکنیم؟ بیاید نگاهی به درمان‌های جوان‌سازی معمول صورت بیاندازیم تا ببینیم کدام یک از ان‌ها در دوران بارداری بی خطرند و واقعا چه گزینه‌هایی برای رسیدگی به پوست خود داریم.

هم بوتاکس  و هم ژل‌های پر کننده پوستی  جایگزین کمتر تهاجمی برای جراحی‌های پلاستیک صورت هستند که به عنوان راهکارهایی برای کاهش خطوط و چین و چروک‌های اطراف چشم و لب و نیز خطوط عمیق‌تری، مانند چروک‌های پیشانی و خط اخم به کار می‌روند. بیمارانی که مایل به انجام عمل جراحی نیستند، باز هم می‌توانند شرایط چهره خود را با استفاده از تزریق بوتاکس و یا  ژل بهبود ببخشند. برخی از بیماران درباره ایمنی و خطرات تزریق بوتاکس یا تزریق ژل در طول دوران بارداری یا شیردهی سوال می‌کنند. پاسخ این است که در دوران بارداری و شیردهی نباید این گونه تزریق‌ها انجام شود. در کلینیک زیبایی رازی انواع روش‌های جوان‌سازی پوست مانند تزریق ژل و بوتاکس برای رسیدن به ظاهر ایده‌آلتان انجام می‌شود اما بهتر است قبل از انجام تزریق با متخصصین این کلینیک درباره احتمال عوارض تزریق در دوران بارداری و شیردهی مشورت کنید.

سم بوتولینوم یا بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم یا بوتاکس چیست

سم بوتولینوم سال‌هاست که در زمینه پزشکی و روش‌های زیبایی استفاده می‌شود. این سم معمولاً با نام “بوتاکس” که یکی از نام‌های تجاری این ترکیب است، شناخته می‌شود. علاوه بر این، نام‌های تجاری دیگری نیز برای سم بوتولینوم وجود دارند از جمله دیسپورت و زئومین که هر دو توسط FDA تایید شده‌اند.

عملکرد واقعی بوتاکس بر چه اساسی است؟ 

ثابت شده که اجزای شیمیایی سم بوتولینوم به ریلکس کردن عضلات صورت کمک می‌کنند و بدین شکل باعث می‌شوند خطوط و چین و چروک‌هایی که در اثر پیری و بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند کاهش یابند. برخی از تکنیک‌های استفاده از بوتاکس ( که برخی مورد تائید FDA هستند و بعضی نه ) در روش‌های زیبایی و جوانسازی عبارتند از: • رفع خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم  • کاهش خطوط خنده  • شکل دادن و بالا بردن ابرو  زاویه‌دار کردن فک  • کاهش خطوط اخم پیشانی • بازتر کردن چشم‌ها • بالا بردن نوک بینی • کاهش خطوط دایره‌ای اطراف گردن • قابل مشاهده‌تر کردن لب‌ها البته کاربرد بوتاکس محدود به موارد بالا نیست.

تزریق بوتاکس در دوران بارداری

تزریق بوتاکس در دوران بارداری

اگرچه زنان باردار بسیاری به دنبال درمان با تزریق بوتاکس هستند، اما بی‌خطر بودن این تزریق در دوران حاملگی همچنان موضوع مناقشه‌برانگیزی است. تاکنون هیچ تحقیق علمی قابل اعتمادی انجام نشده که به درستی ارزیابی کند آیا تزریق بوتاکس برای نوزاد بی‌خطر است یا خیر. گزارش‌های متعددی درباره زنان بارداری که به طور نادرست بوتاکس تزریق کرده‌اند وجود دارد. اکثر این موارد باعث هیچ آسیبی برای مادر یا رشد کودک نشده‌اند. با این حال، اگر تصمیم دارید در دوران بارداری خود از بوتاکس استفاده کنید، حتماً باید درباره آن با پزشک خود مشورت کنید.

فیلرها یا ژل‌های پر کننده پوستی چیستند؟ 


اساسا از نام ” ژل‌های پر کننده‌ پوستی” مشخص است که چه کاربردی دارند. فیلر ماده‌ای است که در ناحیه چین و چروک تزریق می‌شود و معمولا از جنس اسید هیالورونیک (در اکثر موارد)، کلاژن، یا چربی است. این ماده کمک می‌کند که بافت پوست صاف شده و ظاهر هر نوع چین و چروک و فرورفتگی ناخواسته‌ای بهبود یابد. چند نوع عمده ژل وجود دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، اسید هیالورونیک جزء اصلی برخی از فیلر‌ها است. این ماده همچنین ساختاری طبیعی است که در لایه‌های عمیق پوست وجود دارد. ژل‌هایی که از جنس اسید هیالورنیک هستند معمولا دوام بیشتری نسبت به انواعی که از جنس کلاژن هستند داشته و گاهی اوقات نیز به این دلیل نسبت به ژل‌های کلاژنی ترجیح داده می‌شوند که “اشتباهاتی” که ممکن است در استفاده از ژل‌های اسید هیالورونیک پیش بیایند راحت‎تر اصلاح می‌شوند. این کار با تزریق ماده‌ای به نام هیالورونیداز به نواحی که به آن‌ها ژل تزریق شده انجام می‌شود. این ماده می‌تواند اسید هیالورونیک تزریق شده را شکسته و اثر فیلر را خنثی کند. ژل‌های پرکننده‌ کلاژنی نیز یکی دیگر از انواع ژل موجود در بازار است. کلاژن پروتئین اصلی پوست است که در طول فرایند پیری تخریب می‌شود. این مساله باعث کاهش قدرت شبکه پروتئینی که باعث حفظ قوام پوست است می‌شود. در اغلب موارد چربی (خواه چربی خود شخص باشد و خواه چربی که از منبع دیگری گرفته شده) را نیز می‌توان به عنوان فیلر استفاده کرد.

تزریق ژل در دوران بارداری 

متاسفانه بی‌خطر بودن استفاده از ژل در دوران بارداری هنوز مشخص نیست، زیرا تا کنون مطالعه علمی برای آزمایش ایمنی ژل‌ها در زنان باردار انجام نشده است. بر خلاف بوتاکس، هیچ گزارشی در مورد تزریق ژل در زنان باردار منتشر نشده است. با این حال، اکثر پزشکان احساس می‎کنند که خطر چندانی در رابطه با تزریق ژل در دوران بارداری وجود ندارد زیرا این تزریقات موضعی هستند و احتمال جذب آن در جریان خون پایین است. یکی از نگرانی‌های احتمالی استفاده از ماده بی‌حسی موضعی است که اغلب همراه با تزریق ژل استفاده می‌شود. لیدوکائین شایع‌ترین داروی بی‌حسی است که در ژل‌های استاندارد همراه با آن‌ها تزریق می‌شود. FDA استفاده از این دارو در دوران بارداری را در گروه  B قرار داده است بدین معنی که استفاده از این دارو در طول بارداری تقریبا بی‌خطر است. همچنین، دوز لیدوکائینی که در فیلرها استفاده می‌شود بسیار پایین‌تر از حداکثر دوز توصیه شده لیدوکائین می‌باشد.

آیا انجام روشهای زیبایی در هنگام شیردهی بی‌خطر است؟ 


آیا انجام روش‌های زیبایی در هنگام شیردهی بی‌خطر است خوب ممکن است شما 9 ماه بارداری را طی کرده باشید و حالا پس از عبور از آن دوران حساس و در حالی که از تجربه مادری خود لذت می‌برید، متوجه شوید که دیگر ان زیبایی خاص دوران بارداری را از دست داده‌اید و شاید بیش از یک سال باشد که هیچ گونه تزریقی برای رفع چین و چروک‌های خود انجام نداده‌اید. ممکن است چین و چروک‌ها و خطوط اخمتان برگشته باشند و پوست شما را خسته و گرفته نشان دهند. این داستان آشنایی است که دائما پزشکان از بیماران خود می‌شنوند و برای بسیاری از این افراد سؤال این است که آیا انجام روش‌های زیبایی در هنگام شیردهی بی‌خطر هستند؟ مطالعات علمی واقعی بسیار کمی به طور خاص در مورد ایمنی روش‌های زیبایی در طول دوران شیردهی انجام شده است. واضح است که نگرانی اصلی در این خصوص، امکان نفوذ مواد شیمیایی یا داروها به شیر مادر ، و از آنجا که شیر مادر به کودک منتقل می‌شود احتمال تاثیر این داروها بر رشد و تکامل نوزادان است. مقالات مروری نشان می‌دهند که استفاده از اکثر روش‌های زیبایی در حین شیردهی ایمن است زیرا احتمال جذب سیستمیک هر یک از مواد مورد استفاده در این روش‌ها پایین است.

تغییر سبک زندگی برای داشتن پوستی سالم 


زنان باردار و شیرده می‌توانند با رعایت نکات زیر از ایجاد چین و چروک و لک در این دوران پیشگیری کرده و تزریق ژل و بوتاکس را به بعد از طی کردن این دوران موکول کنند. منظور از بهبود سبک زندگی  آن است که:

برنامه غذایی متعادلی داشته باشید 

تمام انواع پروتئین‌ها و مولکول‌ها در ساختار پوست وجود دارند و پوست به طور مداوم و هر روز در حال تغییر است. بنابراین، این که یک رژیم غذایی شامل انواع غذاها داشته باشید اهمیت زیادی دارد. لازم است در برنامه غذایی خود انواع میوه‌ها، سبزیجات، غلات و پروتئین‌ها را دریافت کنید. این کار باعث می‌شود که پوست شما مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ استحکام و تجدید ساختار خود را در دسترس داشته باشد.

سیگار کشیدن را متوقف کنید

بین سیگار کشیدن و چین و چروک رابطه مستقیمی وجود دارد. هرچه بیشتر سیگار بکشید چروک بیشتری خواهید داشت!

از اشعه ماوراء بنفش پرهیز کنید

لباس‌هایی بپوشید که از شما در برابر آفتاب محافظت کنند! بعضی از کارشناسان معتقدند آسیبی که در اثر نور خورشید ایجاد می‌شود اولین عامل در پیر شدن پوست است، از ایجاد چین و چروک‌ها گرفته تا تیره شدن پوست.

 اب بخورید 

مرطوب نگه داشتن بدن  از درون نکته‌ای کلیدی هم برای تقویت سلامت عمومی و هم برای سلامتی پوست است.  اگر مقدار زیادی آب در طول روز بنوشید، پوست شما با طراوت  و مرطوب و درخشان خواهد بود. اب همچنین باعث دفع تمامی سموم ناخواسته می‌شود. مرطوب نگه داشتن پوست حالت ارتجاعی و رنگ پوست را بهبود می‌دهد. آب خوردن نه تنها باعث می‌شود کیفیت پوست بهتر از پوستی خشک و کم اب باشد، بلکه همچنین موجب می‌شود تا بروز علائم اولیه پیری نیز به تاخیر بیفتد. بهتر است سعی کنید بدن خود را با نوشیدنی‌هایی مثل آب یا چای سبز مرطوب نگه دارید و مصرف نوشیدنی‌های شیرین و کافئین‌دار را کاهش دهید. در حال حاضر توصیه می‌شود روزانه 2-3 لیتر آب مصرف شود.

استرس را از خود دورکنید 

هنگامی که بدن تحت فشار اضطراب و استرس باشد، ظاهر شما این را نشان می‌دهد. استرس نه تنها بر سلامت عمومی تاثیر گذاشته و باعث می‌شود فرد دائما احساس خستگی کند، همچنین می‌تواند باعث ایجاد آکنه و چین و چروک‌های دائمی یا خط اخم در پوست شود. با این همه کاهش استرس و حفظ ارامش همیشه آنقدرها هم ساده نیست. شما می‌توانید تمرینات خوبی برای مبارزه با استرس به عنوان بخشی از برنامه  روزمره خود داشته باشید از جمله مراقبه و مدیتیشن، ورزش منظم و اختصاص دادن هر روزه یک وقت خاص برای خودتان.

کیفیت محیط اطراف خود را بهبود بخشید 

کیفیت هوا و محیط اطراف می‌تواند کیفیت و ظاهر پوست را تحت تاثیر قرار دهد. اجتناب از مناطق آلوده مانند نواحی پر دود و یا محیط‌های آلوده به محافظت از پوست کمک می‌کند. حضور در چنین محیط‌هایی می‌تواند منجر به انتشار رادیکال‌های آزاد در بدن شود که به پوست آسیب می‌رساند و باعث پیری زودهنگام پوست می‌شود. برای بهبود کیفیت هوا و محیط اطراف، می‌توانید یک دستگاه تصفیه هوای کوچک و ارزان قیمت در خانه خود نصب کنید و در هنگام اشپزی، هود آشپزخانه را روشن کنید. همچنین، می‌توانید یک دستگاه بخار یا رطوبت‌ساز در اتاق خواب خود قرار دهید و هنگام خواب آن را روشن کنید تا پوستتان تر و تازه‌تر باقی بماند.

خوب بخوابید 

این توصیه ممکن است خیلی ساده به نظر برسد، اما خواب منظم و کافی تضمین می‌کند که پوستی جوان‌تر و سالم‌تر داشته باشید. کسانی که کمتر از هفت ساعت خواب شبانه دارند ممکن است کم کم ظاهری خسته و گرفته پیدا کنند و دایره‌های تیره‌ای زیر چشم‌هایشان ایجاد شود. اگر دچار استرس و نگرانی باشید نمی‌توانید به اندازه کافی بخوابید. در این خصوص توصیه‌های فراوان و حتی اپلیکشن‌هایی برای تلفن‌های همراه وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید خواب خود را تنظیم کنید.

از حمام‌های داغ و طولانی مدت اجتناب کنید

آیا فکر می‌کنید حمام‌های داغ و طولانی برای پوستتان مفید هستند؟ اصلا این طور نیست. در واقع گذراندن زمانی طولانی در یک حمام داغ می‌تواند موجب آسیب رسیدن به لایه‌های چربی که سلول‌های پوست را به هم متصل می‌کند و حبس رطوبت در داخل بدن شود. اگر چه بدن به طور طبیعی رطوبت سطحی خود را مجددا در عرض چند ساعت افزایش خواهد داد، اما این زمان خیلی زیاد است و پوست در نهایت خشک و تحریک‌پذیر می‌شود.

استفاده از محصولات موضعی حاوی رتینوئید

این محصولات شامل ترتینوئین (که در رده‌بندی دارویی بارداری در گروه C قرار می‌گیرد)، تازاروتین (رده بارداری X)، آداپالن (رده بارداری C) و دیگر محصولات است. اگرچه این محصولات می‌توانند آسیب‌دیدگی‌های پوست و چین و چروک‌های آن را بهبود ببخشند، اما مواردی از آن‌ها که در رده X قرار گرفته‌اند نباید در دوران بارداری مصرف شوند . چرا که این محصولات از مشتقات ویتامین A هستند. درباره مصرف محصولاتی که در گروه C رده‌بندی بارداری قرار دارند باید با یک پزشک صحبت کنید.  ثابت شده که مشتقات خوراکی ویتامین A برای رشد کودک مضر هستند. درباره ایمنی مشتقات موضعی ویتامین A بحث و اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد.

مشاوره رایگان