آکنه و جوش های پوستی: روش های پیشگیری از جوش زدن پوست

تاریخ 22 آبان 1402

هنگامی که منافذ پوست مسدود می‌شوند، چربی طبیعی پوست ممکن است در سطح زیر پوست گیر کند و باعث ایجاد انسداد شود. در این شرایط، باکتری‌ها نیز می‌توانند در این چربی به دام افتاده و رشد کرده و ایجاد التهاب و انسداد منافذ پوستی را تسهیل کنند. در صورت شکسته شدن دیواره این حفره زیر پوستی، ممکن است التهاب به دانه چرکی تبدیل شده و باعث تورم شود. این وضعیت به عنوان آکنه شناخته می‌شود.

آکنه عموماً در نوجوانان و جوانان بیشتر دیده می‌شود، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد. برای بسیاری از افراد، آکنه از دوران کودکی تا بزرگسالی ادامه می‌یابد. ظاهر آکنه بر روی صورت می‌تواند احساس ناخوشایندی را به فرد منتقل کند. برخی از انواع آکنه‌ها، مانند آکنه کیستیک، حتی ممکن است به لمس حساس باشند. آکنه شدید می‌تواند زخم‌های دائمی روی صورت، پشت، سینه یا هر جای دیگر که جوش زده است، باقی بگذارد.

چرا پوستم جوش و آکنه دارد؟ 


مهمترین نکته برای یادآوری در مورد آکنه این است که این اتفاق تقصیر شما نیست. بر خلاف باور عمومی، بروز آکنه به علت چیزهایی که شما می‌خورید یا اینکه چقدر صورت خود را می‌شویید، نیست. ترکیبی از عوامل زیر در سطح پوست باعث می‌شود که بروز جوش و آکنه‌های پوستی فراتر از کنترل شما باشد:

 • پوست شما هر چند مدت سلول‌های مرده پوستی را حذف و دفع می‌کند.
 • تعادل هورمونی شما چه تاثیری بر میزان چربی پوست شما دارد.
 • ژنتیک- سابقه خانوادگی شما که می‌تواند بر روی اینکه آیا شما مستعد آکنه هستید یا خیر، تاثیر داشته باشد.

تشخیص آکنه و جوش 


انواع مختلفی از آکنه وجود دارد که می‌تواند تشخیص داده شود:

 • آکنه ولگاریس: این دسته، شایع‌ترین شکل آکنه است و معمولا می‌تواند به راحتی شناسایی شود. این نوع آکنه ممکن است ایجاد جوش‌های پوستی سر سیاه و سر سفید کند. هر دو شکل جوش کوچک (کوچک، قرمز، دارای سر) یا دانه چرکی (جوش‌های پر چرک) ممکن است شکل بگیرد. معمولا، آکنه ولگاریس را می‌توان در خانه و با درمان‌های موضعی مانند شستشوی صورت یا استفاده از کرم‌های خاص درمان کرد.
 • آکنه روزاسیا: از بعضی جهات مختلف شبیه به آکنه ولگاریس می‌باشد، آکنه روزاسیا نیز می‌تواند علاوه بر جوش شامل بثورات پوستی نیز باشد. این دسته بیشتر زنان و کسانی که بیش از 30 سال سن دارند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این نوع آکنه ممکن است نیاز به درمان قوی داشته باشد.
 • آکنه کیستیک یا غده‌ای: آکنه کیستیک می‌تواند منجر به ایجاد یک انسداد در زیر پوست و التهاب شود. این غده‌ها سفت هستند و کیست‌ها پر چرک می‌شوند. آکنه غده‌ای می‌تواند شدید و دردناک باشد، و گاهی فقط یک جوش آن برای چند هفته یا حتی چند ماه ادامه پیدا می‌کند. شیوع این نوع آکنه ممکن است در هر فردی رخ دهد، اما اغلب در پسران نوجوان و مردان جوان بیشتر مشاهده می‌شود. غیر معمول نیست که این آکنه باعث بروز زخم صورت شود.

درمان آکنه


بهترین درمان برای آکنه بستگی به نوع آکنه تشخیص داده شده و علل اصلی آن دارد. برای مثال، زنان بالغ ممکن است به علت عدم تعادل هورمونی آکنه داشته باشند و اصلاح این عدم تعادل ممکن است به بهبود چهره آنها کمک کند.

در بسیاری از موارد، داروهای موضعی بدون نسخه و یا داروهای تجویز شده برای آکنه به اندازه کافی موثر بوده و می‌توانند به رفع آکنه کمک کنند. پراکسید بنزوئیل، اسید سالیسیلیک و رتینوئید می‌توانند برای بهبود جوش‌های چرکی مفید باشند. رتینوئیدها می‌توانند به خصوص برای افرادی که دارای جوش‌های سر سفید و سر سیاه هستند، موثر باشد. برای بسیاری از افرادی که مبتلا به آکنه خفیف تا متوسط هستند، استفاده از همین داروها، تنها درمان مورد نیاز است.

برای افراد مبتلا به آکنه التهابی شدید، استفاده از آنتی بیوتیک‌های موضعی را هم می‌توان اضافه کرد. سایر داروهای موضعی، مانند آنهایی که حاوی گوگرد، سولفات آمید یا داروهای ضد التهابی گیاهی هستند نیز مفید می‌باشد.

داروهای خوراکی

در صورتی که آکنه شما شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی داشته باشید. یکی از معمول‌ترین داروهایی که برای درمان آکنه استفاده می‌شود، آنتی بیوتیک‌ها هستند. مصرف آنتی بیوتیک‌های خوراکی در یک دوره چند ماهه می‌تواند آکنه فعال را آرام کند و بهبودی را به پوست شما بخشید.

در برخی موارد، استفاده از قرص‌های ضد بارداری خوراکی یا داروهای هورمونی دیگر نیز می‌تواند جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک‌ها باشد، به ویژه در زنان. با این حال، باید به یاد داشته باشید که هر دارویی دارای عوارض جانبی خاص خود است و باید با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین راهکار برای درمان آکنه خود را پیدا کنید.

در صورتی که آکنه شما به هیچ یک از روش‌های بالا پاسخ نمی‌دهد، ممکن است تجویز ایزوترتینوئین (Accutane ™) مورد نیاز باشد. این دارو به عنوان یک درمان آخرین راه‌ حل برای آکنه شدید استفاده می‌شود و باید به دقت توسط پزشک شما نظارت شود.

تخلیه 

برای افرادی که دارای جوش‌های زیادی هستند، تخلیه دستی می‌تواند ظاهر آکنه را بهبود بخشد. تخلیه باعث می‌شود که ظاهر ناخوشایند جوش اندکی بهتر شده اما باید توسط یک فرد متخصص و با ابزار ویژه انجام شود.

سایر روش‌های درمانی 

لایه بردارهای شیمیایی (مانند اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک و لایه بردارهای قویتر) می‌توانند علاوه بر سایر درمان‌های آکنه مورد استفاده قرار بگیرند. میکرودرم ابریژین نیز یک روش دیگر است که می‌تواند به درمان آکنه کمک کند، به خصوص برای آکنه‌های سر سفید و سر سیاه.

چگونه از جوش و آکنه زدن جلوگیری کنیم؟


در حالی که آکنه قابل درمان نیست و مدیریت آن هم هرگز کار آسانی نیست، راهکار احتمالی برای کنترل این عارضه این است که یک برنامه منظم برای مراقبت از پوست داشته باشید تا از جوش زدن پیشگیری شود.

کلید موفقیت شما در پایبند بودن به این برنامه خواهد بود- توجه به برنامه مراقبت از پوست روزانه سبب روشن شدن پوست شما و حفظ سلامتی آن می‌شود.

چه می‌توانم بکنم؟ 


راز کنترل آکنه در پیشگیری است – برای جلوگیری از ایجاد جوش باید قبل از ایجاد آن بر روی سطح پوست دست به کار شوید. حتی پس از اینکه جوش زدن رفع شد، شما باید از یک برنامه موثر کنترل آکنه برای جلوگیری از تشکیل جوش‌های جدید استفاده کنید.

نکاتی برای پیشگیری از آکنه


یکی از رایج‌ترین تصورات غلط در مورد آکنه این است که این عارضه ناشی از آلودگی و رژیم غذایی است. که البته اشتباه است! بروز آکنه ناشی از ترکیبی از عواملی می‌باشد که فراتر از کنترل ما است، مثل تعادل هورمونی و سرعت طبیعی سیستم تجدید پوست شما.

در حالی که قطعا شما در بروز آکنه مقصر نیستید، باید بدانید که کمکی هم به مبارزه با آن نکرده‌اید. شما می‌توانید به بدن خود در به دست آوردن آنچه که برای حفظ سلامتی خود لازم دارد، کمک کنید.

اغلب افرادی که دچار جوش و آکنه هستند بیشتر برای رفع جوش‌های خود تلاش می کنند تا به تشخیص علت آن بپردازند.

شستشوی روزانه صورت خود را بیش از حد نشویید

 • محصولات پاک کننده‌ای که استفاده می‌کنید، فاقد صابون باشند. این کار به پوست شما کمک می‌کند تا تعادل چربی طبیعی و خود را حفظ کند. آیا بیش از حد صورت خود را می‌شویید؟! ممکن است پوست شما تعادل بسیار ظریفی داشته باشد – به ویژه اگر نوسانات هورمونی هم وجود داشته باشد- بنابراین دو بار شستن صورت در روز با محصولات مناسب به پوست شما کمک می‌کند که طبیعی و سالم باشد.
 • هنگامی که روال مشخصی پیدا کردید که با پوست شما سازگاری دارد، همان را ادامه دهید!
 • از اسکراب‌های خشن استفاده نکنید.
 • لایه برداری پوست خوب است، اما مطمئن شوید که از یک لایه بردار دارای یک فرمول ملایم با دانه‌های کوچک و نرم استفاده می‌کنید.
 • اجتناب از محصولاتی که دارای پوسته بادام یا زردآلو هستند؛ آنها می‌توانند پوست شما را تحریک و حتی پاره کنند و ناراحتی پوستی شما را تشدید کنند.

نه به الکل 

 • اگر از تونر استفاده می‌کنید، از مصرف محصولاتی که دارای غلظت بالای ایزوپروپیل الکل و یا الکل معمولی هستند، اجتناب کنید.
 • الکل یک ضد رطوبت قوی است که لایه بالایی پوست شما را می‌بندد و غدد زیر پوستی را تحریک می‌کند که چربی بیشتری تولید کنند. نتیجه چیست؟ پوست خشک و قرمز می‌شود و به طور بالقوه حتی لکه ایجاد می‌کند.

تغذیه سالم به مبارزه با آکنه کمک می‌کند 

 • در حالی که رژیم غذایی سبب ایجاد جوش و آکنه نیست اما داشتن یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند به بدن شما برای مقابله با جوش‌ها کمک کند.
 • صبحانه را فراموش نکیند – با خوردن یک صبحانه مقوی و سالم- متابولیسم روزانه شما را شروع می‌شود تا در طول روز به شما انرژی بدهد.
 • به طور کلی، مصرف میوه‌های تازه را جایگزین خوراکی‌های سرخ کردنی کنید و رژیم غذایی را انتخاب کنید که متعادل بوده و هر چهار دسته هرم غذایی را پوشش می‌دهد.
 • حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید و حتی اگر ورزش می‌کنید باید آب بیشتری بنوشید.

ورزش

ورزش گردش خون را بهبود می‌بخشد و به شما کمک می‌کند تا ریلکس باشید، سطح استرس را کاهش و سطح انرژی خود را افزایش دهید. همچنین پوست شما از افزایش جریان خون ناشی از افزایش ضربان قلب و میزان اکسیژن موجود در جریان خون بهره مند می‌کند.

از سوی دیگر، هنگامی که ورزش می‌کنید، حرکات شما گرما ایجاد می‌کند، و لباس و تجهیزات ورزشی باعث ایجاد اصطکاک می‌شوند. تا زمانی که دوش نگیرید، گرما و رطوبت در پوست شما به دام افتاده، ایجاد یک بستر ایده آل برای گسترش باکتری‌ها می‌کند. بنابراین:

قبل از ورزش، آرایش صورت خود را پاک کنید.

 • اگر مستعد لکه شدن بدن هستید، هنگام ورزش لباس‌های گشاد و شلوار مناسب بپوشید.
 • هر زمان که توانستید، بلافاصله بعد از ورزش دوش بگیرید.

جوش‌های خود را فشار ندهید و آنها را دستکاری و تخلیه نکنید 

فشار دادن یا برداشتن جوش‌هایتان- با ناخن‌ها، سوزن و یا هر چیز دیگری می‌تواند باکتری‌ها را به عمق پوست هدایت کند که باعث افزایش التهاب و عفونت می‌شود. همچنین احتمال آسیب دیدن بافت پوست اطراف آن را افزایش می‌دهد و باعث ایجاد لکه و آسیب دائمی می‌شود.

دست نزنید!

دستکاری بیش از حد صورت، از جمله مالش و یا حتی دست گذاشتن زیر چانه، می‌تواند باکتری‌ها را به داخل منافذ پوست منتقل کند و موجب تشدید جوش می‌شود.

محافظت از پوست با استفاده از کرم ضد آفتاب 

با استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF حداقل 15 به بالا، از پوست خود محافظت کنید تا از اثرات مخرب تابش‌های مضر خورشید جلوگیری کنید. تابش خورشید می‌تواند باعث اختلالات چربی یا خشکی پوست شود و باعث افزایش بیش از حد سلول‌های مرده پوست گردد. این عوامل می‌توانند منجر به ایجاد لکه‌ها و ناهمواری‌ها در پوست شوند و باعث افزایش جوش‌ها گردند. بنابراین، حتی اگر آفتاب نیز نمی‌تابد، استفاده از محافظت‌های ضدآفتاب برای حفاظت از پوست بسیار ضروری است.

محصولات آرایشی مناسب را انتخاب کنید 

برخی از محصولات آرایشی می‌توانند پوست‌های حساس را تحریک کنند. مواد آرایشی بدون چربی را انتخاب کنید که در واقع به شما کمک می‌کنند تا به طور فعالی با چربی پوست که یکی از عوامل بروز آکنه است مقابله کنید و همیشه به یاد داشته باشید آرایش خود را کاملا قبل از ورزش و خواب پاک کنید. استفاده از مواد آرایشی می‌تواند منافذ پوست شما را مسدود کند و به باکتری‌ها کمک می‌کند تا در منافذ کوچک پوست شما مخفی شوند، پس حتما آنها را پاک کنید!

خواب و استراحت 

داشتن یک خواب خوب شبانه (حداقل 7-8 ساعت) می‌تواند برای رنگ پوست شما شگفت آور باشد ایجاد. چطور؟ یک بدن سالم که به خوبی استراحت کرده است دارای منابع لازم برای ایجاد یک سیستم ایمنی قوی می‌باشد. در حالی که یک سیستم ایمنی قوی به طور کامل از بروز جوش جلوگیری نمی‌کند، اما می‌تواند به مبارزه با عفونت کمک کند، بنابراین جوش‌های شما سریع‌تر خوب می‌شوند.

آرامش

هنگامی که شما برانگیخته می‌شوید، غده فوق کلیه شما هورمون کورتیزول را به جریان خون ترشح می‌کند. کورتیزول با تاثیری که بر غدد عرق دارد باعث می‌شود که چربی پوستی بیشتری تولید شود که می‌تواند باعث بروز جوش شود.

لازم است که هر روز برای استراحت خود وقت بگذارید- یک کتاب بخوانید، حمام کنید، یوگا کار کنید، یا هر کاری که احساس خوشحالی و آرامش می‌کنید را انجام دهید. آرامش بخشیدن یک گام مهم به سوی سلامت کلی و زیبایی و داشتن پوستی سالم است.

بهترین محصولات برای مدیریت آکنه

پیدا کردن بهترین محصول برای درمان آکنه نه تنها به شما کمک می‌کند جوش و آکنه خود را کنترل کنید، بلکه به شما کمک می‌کند تا پوستی تمیز و تازه پیدا کنید.

جوش و آکنه خفیف می‌تواند به طور موثر با یک برنامه روزانه مدون و قوی تقویت شود که شامل استفاده از محصولات مناسبی می‌باشد که برای مبارزه با انسداد منافذ پوست که عامل اولیه بروز جوش و آکنه هستند، مفید است.

سایر درمان‌های ضد آکنه

برای کنترل و درمان آکنه‌های خفیف و معمولی، محصولات مختلفی در دسترس هستند، که برای استفاده از آنها نیازی به نسخه پزشک ندارید و می‌توانند در جلوگیری از این عارضه بسیار موثر باشند.

بنزوئیل پراکسید ماده فعال در پاک کننده‌ها و سایر کرم‌های ضد آکنه است. این ماده می‌تواند در مدیریت مشکلات و جلوگیری از پیشرفت آکنه موثر باشد. محصولات حاوی این ماده در غلظت‌های 2.5 و 5 درصد یافت می‌شوند و لازم است که لیست غلظت هر عنصر در محصول را بخوانید تا مطمئن شوید محصولی که انتخاب کرده‌اید مناسب پوست شماست.

سایر محصولات قابل استفاده برای درمان آکنه می‌تواند شامل سالیسیلیک اسید باشد که معمولا در درمان‌های موضعی برای کمک به سلول‌های مرده پوست و مدیریت چربی پوست شما استفاده می‌شود.

عوارض جانبی

هر دوی این مواد فعال ممکن است منجر به عوارض جانبي شوند که می‌تواند بر بافت و رنگ پوست شما تأثير بگذارد. شایع‌ترین عارضه جانبی که توسط مصرف کنندگان هر دوی این محصولات تجربه شده است معمولا خشکی است اما اغلب خفیف است و می‌توان آن را با یک کرم مرطوب کننده بدون چربی کنترل کرد.

همچنین لازم به ذکر است که بنزوئیل پراکسید، به عنوان عامل سفید کننده شناخته شده و گاهی اوقات می‌تواند حوله‌ها و پارچه‌ها را از بین ببرد، بنابراین شما باید همیشه پس از استفاده از آن، دست خود را بشویید.

برای کشف اینکه چگونه پوست شما به هر محصول جدیدی واکنش نشان می‌دهد، ابتدا آن را در بخش کوچکی از پوست استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا واکنش و آلرژی احتمالی ناشی از محصولاتی که قبلا استفاده نکرده‌اید را بتوانید بهتر مدیریت کنید.

 • خشکی: شایع‌ترین عوارض جانبی، خشکی، معمولا خفیف است. اگر پوست به وضوح پوسته پوسته شده است، از یک مرطوب کننده ملایم و بدون چربی استفاده کنید. نکته: اگر شما خشکی، تحریک یا درماتیت را مشاهده کردید کنید، ممکن است لازم باشد محصول دیگری را استفاده کنید و یا محصولی با غلظت ضعیف تر را امتحان کنید..
 • سوزش: ممکن است باعث تحریک خفیف شود. از استعمال این محصولات در نواحی دور چشم‌، لب، دهان و مناطق حساس گردن اجتناب کنید. اگر تورم بیش از حد، سوزش، قرمزی یا پوسته شدن مشاهده شد، استفاده از محصول را متوقف کنید. در صورت وجود این موارد، با یک پزشک مشورت کنید. از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و دیگر منابع نور شدید اجتناب کنید.
 • درماتیت: درماتیت تماسی (قرمزی، خشکی، پوست خارش) می‌تواند به علت تحریک و یا داشتن آلرژی ایجاد شود. اگر در اثر مصرف محصول دچار درماتیت شدید، فورا استفاده از آن را قطع کنید و آن را با یک استروئید موضعی خفیف مانند کرم هیدروکورتیزون (که در اکثر داروخانه‌ها موجود است) درمان کنید و یا با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.
 • سفید کردن لباس‌ها: محصولات پراکسید بنزوئیل ممکن است حوله و پارچه را سفید کرده و یا تغییر رنگ دهند. توصیه می‌شود که بعد از استفاده از آنها دست‌های خود را بشویید و قبل از تماس با لباس، پوست خود را کاملا خشک کنید.

راهکارهای مراقبت و افزایش ماندگاری تزریق بوتاکس

مشاوره رایگان