darmanrizesh

ریزش مو فقط در مردان اتفاق نمی‌افتد. و هر روزه به تعداد افرادی که به دنبال راههای درمان ریزش مو می باشند افزوده می شود .که یکی از علل مهم آن در زنان نیز ریزش موی سر شایع است. ریزش موی سر در زنان دلایل بسیاری دارد از جمله مشکلات هورمونی، زایمان، طاسی منطقه‌ای، عفونت قارچی و موارد دیگر دارد که با داروی ریزش مو و درمان های رایج درمان می شود،ریزش مو معمولاً موقتی است اما هرگونه ریزش مو باعث کم شدن اعتماد به ‌نفس می‌شود. برای درمان ریزش مو راه‌های بسیاری وجود دارد.

اگر از ریزش موهای خود نگران هستید و به دنبال راهی برای درمان قطعی ریزش مو خود می‌گردید، می‌توانید به کلینیک زیبایی رازی مراجعه کنید و مشکل خود را با انجام بهترین روش درمان کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 0218833402902188333259 تماس حاصل فرمایید.

انواع ریزش مو


طاسی با الگوهای مردانه

این رایج‌ترین نوع ریزش موی سر است و همان‌گونه که مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد ممکن است در زنان نیز پدیدار شود. کنار آمدن با این طاسی برای همه بسیار سخت است. در این نوع طاسی با کم‌پشت شدن موها در قسمت گیجگاهی خط رویش مو به عقب می‌رود.

کچلی منطقه‌ای

کچلی منطقه‌ای نوعی دیگر از کچلی است که به ‌صورت دوره‌ای اتفاق می‌افتد و می‌تواند در عر سنی اتفاق افتد. اما معمولاً در نوجوانان و جوانان شدیدتر است. 6 نفر از 10 نفری که به این نوع ریزش مو مبتلا می‌شوند اولین دوره‌ی ریزش مو را تا قیل از 20 سالگی تجربه می‌کنند.

کچلی با جای زخم

در کچلی با جای زخم مو به علت عوارض دیگر بیماری‌ها می‌ریزد. در این نوع کچلی فولیکول مو کاملاً  نابود می‌شود و این به این معناست که مو دیگر قادر به رشد کردن نیست.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم حالتی است که در آن برخلاف کچلی‌های تکه‌ای موها به‌صورت کلی و به میزان زیادی می‌ریزند و  کم‌پشت و توخالی می‌شوند. در این حالت موها در واکنش به استرس و دارو از پوست سر جدا می‌شوند.

دلایل ریزش مو


  • دی اچ تی یا دی‌هیدروتستوسترون: کچلی با الگوهای زنانه و مردانه به دلیل حساسیت بالا در فولیکول‌ها رخ می‌دهد که این حساسیت به دلیل هورمون‌های دی‌هیدروتستوسترون است که از هورمون مردانه‌ی تستوسترون مشتق می‌شود‌.
  • به‌هم‌ریختگی در سیستم ایمنی بدن: کچلی تکه‌ای یا منطقه‌ای یک بیماری خود ایمنی است.
  • کم‌خونی ژنتیکی (کمبود گلبول‌های قرمز خون)، استرس و ناراحتی (از دست دادن عزیزان)، عفونت‌های قارچی، شیمی‌درمانی، بیماری‌های تیروئید، دیابت و لک ‌و پیس (بیماری که در آن لکه‌های سفیدی در پوست پدیدار می‌شود).
  • بارداری: زنان باردار و یا کسانی که ب ه‌تازگی زایمان داشته‌اند نیز دچار ریزش مو می‌شنود.
مطالعه بیشتر  گرفتگی بینی: علت درمان آن با جراحی

درمان ریزش موی سر


دارو

  • ماینوکسیدیلماینوکسیدیل به صورت لوسیون در دسترس است و می‌توانید به ‌صورت روزانه کف سر خود را با آن ماساژ دهید. روش کار ماینوکسیدیل مشخص نیست اما شواهد نشان داده است که می‌تواند باعث رشد دوباره مو در برخی از مردان شود.
  • فیناستراید: فیناستراید دارویی است که از آن برای درمان طاسی با الگو‌های مردانه استفاده می‌شود. همچنین این دارو در درمان هیپرترافی خوش‌خیم پروستات مؤثر است. اگر از فیناستراید استفاده می‌کنید بسیار مهم است که این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید چرا که فیناستراید در نتیجه‌ی آزمایش پی اس ای که برای تشخیص سرطان پروستات انجام می‌شود تأثیر می‌گذارد.
  • درمان کچلی منطقه‌ای: درمان کاملاً موفق و مؤثری برای از بین بردن کچلی منطقه‌ای وجود ندارد. اگر چه معمولاً بدون درمان موها یک سال پس از ریزش دوباره رشد می‌کنند بنابراین گاهی انتظار هوشیارانه بهترین کار است به‌خصوص اگر فقط قسمت‌های کوچکی از موی سر ریخته باشد.
  • تزریق کورتیکواستروئیدکورتیکواستروئید ها داروهایی هستند که شامل هورمون استروئید می‌باشند. این دارو سیستم ایمنی بدن (سیستم دفاعی طبیعی بدن در برابر ویروس‌ها و بیماری‌ها) را آرام می‌کند. بیشترین میزان تأثیرگذاری این دارو در درمان کچلی‌های منطقه‌ای کوچک است. می‌توانید از این دارو علاوه بر پوست سر در ابروها نیز استفاده کنید.
  • کورتیکواستروئیدهای موضعیاستفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی به‌شدت در درمان کچلی منطقه‌ای توصیه می‌شود اما تأثیر طولانی‌مدت آن هنوز ناشناخته است. نظریات مختلفی در خصوص کورتیکواستروئیدهای موضعی وجود دارد. برخی متخصصین استفاده از آن را توصیه می‌نمایند در حالی‌که برخی دیگر استفاده از آن را بی‌تأثیر می‌دانند.
  • کرم‌های دیترانول: کرم‌های دیترانول بر روی پوست سر مالیده می‌شوند و کمی بعد شسته می‌شوند. با این کار پوست واکنش نشان می‌دهد و در برخی موارد رشد مو از سر گرفته می‌شود.
مطالعه بیشتر  ریزش موی سکه‌ای، طاسی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا): علت و درمان آن

مزوتراپی

darmanrizesh1

مزوتراپی یک روش کم تهاجم است که بر پایه‌ی میکرواینجکشن‌هایی سطحی در زیر اپیدرم و در بافت هدف انجام می‌شود. مزوتراپی یکی از مؤثرترین روش‌ها در تحریک رشد دوباره‌ی مو می‌باشد. اساس این روش درمانی تزریق به پوست سر است. تزریق سرمی حاوی ویتامین‌ها، آمینواسید و عناصر مقوی باعث رشد دوباره‌ی موهای ضعیف، خاکستری و نازک می‌شود. پیپتیدهای سازنده‌ی این سرم موها را تقویت می‌کنند و به رشد دوباره‌ی آن‌ها کمک می‌کنند. در نتیجه مو دوباره بازسازی‌شده و قوی‌تر، محکم‌تر، متراکم‌تر، شاداب‌تر و براق‌تر می‌شود. برای ماندگاری نتیجه‌ی مزوتراپی باید هر 2 تا 3 هفته یک‌بار 3 تا 5 سری درمان انجام داد.

روش انجام

مزوتراپی به‌طور نسبی یک فرایند بدون درد است و تقریباً 30 دقیقه زمان می‌برد تا تمامی این میکرو تزریقات در تمام پوست سرانجام شود. این سرم به‌طور مستقیم در هر سانتی‌متر از پوست سر تزریق می‌شود. این تزریقات توسط وسایل مخصوصی انجام می‌شوند. در فاز اول یا فشرده‌ی درمان پیشنهاد می‌شود تا درمان هر هفته و به مدت 6 تا 7 هفته‌ی پیاپی انجام شود. در فاز دوم درمان یا همان فاز تثبیت درمان باید هر دو هفته یک‌بار و به مدت 6 جلسه ادامه داشته باشد و بعد از این برای ماندگاری نتیجه باید به مدت 6 ماه و در هرماه یک‌بار درمان دوباره تکرار شود.

پی آر پی 

darmanrizesh2

پلاسمای غنی‌شده از پلاکت (PRP) در سرعت بخشیدن به ترمیم و بازسازی موها مؤثر است. پلاسمای غنی از پلاکت از با افزایش رگ‌های خونی و بهبود گردش خون (تولید رگ‌های خونی که باعث تولید چرخه‌ی خون جدیدی در پوست سر می‌شوند) رشد دوباره مو را سرعت می‌بخشد. همچنین باعث می‌شود تا فولیکول مو وارد دوره‌ی آناژن شود و این دوره را طولانی‌تر کند. دوره‌ی آناژن فعال‌ترین و اصلی‌ترین قسمت در چرخه‌ی رشد مو محسوب می‌شود. این روش درمانی هیچ عوارضی ندارد.

مطالعه بیشتر  دستگاه لیزر الکساندرایت;عوارض و مزایا

لیزر کم‌توان

darmanrizesh3

درمان با لیزر کم‌توان جدیدترین روش غیر جراحی برای درمان ریزش مو در مردان و زنان با موهای نازک، درمان کچلی و درمان تمامی بیماری‌های مربوط به پوست سر است.

لیزر تراپی یا همان نور درمانی از نوری با طول‌موج طیف قرمز تشعشعات الکترومغناطیس تشکیل‌شده است. این نور با نورهای طبیعی متفاوت است چرا که از یکرنگ تشکیل‌شده است، در یک خط صاف حرکت می‌کند، فقط یک طول‌موج دارد و پرتوهای خود را در یک نقطه متمرکز می‌کند. این مزایا به لیزر اجازه می‌دهند تا بدون تولید گرما، بدون ایجاد آسیب‌دیدگی و به ‌دوراز هر گونه عوارضی به نقطه‌ی مورد نظر نفوذ کند. لیزر تراپی انرژی نور را به پوست سر منتقل می‌کند تا به رشد مو در کسانی که از ریزش مو رنج می‌برند و یا موهای نازکی دارند کمک کند.

کاشت مو

darmanrizesh4

در روند کاشت مو که تحت داروهای بی‌حسی موضعی (داروهای مسکن) انجام می‌شود قسمت‌های از پوست سر به عرض یک سانتی‌متر و طول 30 تا 35 سانتی‌متر از ناحیه‌ای که موی بسیاری دارد مانند پشت سر برداشته می‌شود. موهای این قسمت به‌صورت تکی و یا دسته‌ای دسته‌بندی می‌شوند و سپس به قسمت‌هایی که بدون مو هستند پیوند زده می‌شوند. برای پیوند این بخش‌ها به بخیه احتیاجی نیست چرا که این قسمت‌ها به‌وسیله‌ی لخته شدن مو در زمان جایگذاری موها در جای خود ثابت می‌شوند. در روندی که به آن درجه‌بندی می‌گویند موهای نازک‌تر در قسمت جلویی جمجمه و موهای ضخیم‌تر در قسمت‌های عقبی قرار می‌گیرند. این کار به رسیدن به نتیجه‌ای طبیعی‌تر کمک می‌کند. در طی 6 ماه موها در جای خود ثابت می‌شوند و شروع به رشد می‌کنند.

کاشت مو به زمان زیادی احتیاج دارد. کاشت مو در چند دوره انجام می‌شود و باید در طول این دوره‌ها بین 9 تا 12 ماه به سر استراحت داد. همانند دیگر جراحی‌ها در این روش نیز خطر ابتلا به عفونت و خون‌ریزی وجود دارد که ممکن است باعث ریزش مو یو ایجاد جای زخم قابل‌ تشخیص شود.

به این پست امتیاز دهید.
رای ثبت نشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *